Artykuły Forum Ogrody pokazowe Instagram
Logowanie
Gdzie jesteś » Forum

Znalezione posty dla frazy "tawuły"

Mały ogród na tarasie dla osoby niepełnosprawnej - pomoc przy projektowaniu 15:59, 04 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Śliwę możesz kupić wielopniową i pod nią posadzić kule bukszpanowe lub cisowe, a jako okrywę niskie trawy, wspomnianą Hakonechloa czy Carex. I wg mnie wystarczy.
Zamiast kul bukszpanowych kule zrobione z tawuły japońskiej któraś żółta odmiana, ładnie docięta, ale w zimie będą tylko patyki jak jeżyki. Wtedy trawka powinna być zimozielona.

Mój ogród - co dalej? 20:41, 01 gru 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
weź tez pod uwagę że świerk gniazdowy Nidiformis . docelowo ma ok. 2 m. średnicy . i rośnie jak szalony.
czy ty masz ochotę za parę lat ciągle ganiać z sekatorem ?
a że zasłonią one tawuły to prawie pewne
Ogródkowe perypetie:) 10:24, 01 gru 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8433
Do góry


Abiko widzę że cię nadal nurtuje sprawa skarpy . no to coś z pomysła ode mnie . jak mam usunąć to podeślij na PW>

tez robiona i przerabiana 2 razy . tera jeszcze dosadziłam u góry miedzy jałowcami kolumnowymi cisy a docelowo jak te urosną to jałowce powycinam , bo wiatr je ciągle przegina . liliowców tez już nie ma tylko wszystko tawuły gold mund






Ano Alinko, to chyba mój największy problem w ogrodzie Z obsadzeniem sobie z pomocą Ogrodowiska pomogę, tylko nie wiem czy przekopanie i rozluźnienie tej mojej gliny coś pomoże Bo teraz dopiero widzę, że wszystko co na niej posadziłam to sie nie rozrosło Chociaż dałam duże doły z nową ziemią...

Twoją skarpę znam, znam, fajne są te jałowce kolumnowe, ładnie urosły. to duże krzaczaste to co? Jakoś mi górują nad resztą, może je zmień, albo przytnij..A zestawienie zieleni tych kulek (żywotnik?) z żółtym rewelacja

Moja skarpa to tak do Twojego murku, ale nawet chyba spadek podobny
Ogródkowe perypetie:) 21:03, 30 lis 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
Hania ty jesteś jedyna .....laurow. nie bądź wiśnią dawaj ten wątek . już my ci pomożemy przerobić ten ogród


Abiko widzę że cię nadal nurtuje sprawa skarpy . no to coś z pomysła ode mnie . jak mam usunąć to podeślij na PW>

tez robiona i przerabiana 2 razy . tera jeszcze dosadziłam u góry miedzy jałowcami kolumnowymi cisy a docelowo jak te urosną to jałowce powycinam , bo wiatr je ciągle przegina . liliowców tez już nie ma tylko wszystko tawuły gold mund






Ogród nie tylko bukszpanowy - część I 22:59, 28 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do góry
alinak napisał(a)
Danuś - no coś ty będziesz sadzić . a ja sobie już odmówiłam . a mam jeszcze tawuły na skarpie do dosadzenia . zlikwidowałam ostatnia część bylin , czyli liliowce sante de' oro i po jałowcami muszę dosadzić , bo jak ich podcięłam to wyszło łyso ....to co można sadzić ?


Jeśli masz je u siebie to posadź - może zima przyjdzie całkiem późno ?
Ogród nie tylko bukszpanowy - część I 21:54, 28 lis 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
Danuś - no coś ty będziesz sadzić . a ja sobie już odmówiłam . a mam jeszcze tawuły na skarpie do dosadzenia . zlikwidowałam ostatnia część bylin , czyli liliowce sante de' oro i po jałowcami muszę dosadzić , bo jak ich podcięłam to wyszło łyso ....to co można sadzić ?
Mały ogród na tarasie dla osoby niepełnosprawnej - pomoc przy projektowaniu 12:17, 25 lis 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5625
Do góry
Podoba mi się pomysł z deską która podwyższy teren z ziemią.Jeszcze lepsza będzie kantówka, bo bardziej masywna,1 lub 2 na sobie.
Ale myślę, że jest to taki kwadrat, więc może nie podwyższać wszystkiego, tylko część, z część niech będzie płaskie, wypełnione jakimś zadarniaczem po którym można stąpnąć, lub położyć tam kilka kamieni płaskich- taka mikrościeżka w roslinach.
Podwyższenie można zrobić wzdłuż ściany w rogu nawet je poszerzyć, potem znów zwęzić wzdłuż prawego boku
Ja z podlewaniem bym chyba się nie szarpała, wystarczy dobry wąż. Trochę znam ludzi nie całkiem sprawnych intelektualnie i wiem że codzienne, drobne obowiązki są im potrzebne i potrafią świetnie się z nich wywiązywać.

Jako drzewko na tarasie do półcienia sprawdza się miłorząb Mariken, a nawet zwykły dereń biały któremu wycina się pędy, zostawiając tylko kilka. Dereń jest tani, łatwy i ma ładne pędy zimą.
Nisko jako zadarnienie można posadzić niskie, odporne trawy- sesleria careulea, kostrzewa Niedźwiedzie Futro ( ale ta trzeba dzielić co 2-3 sezony bo brzydnie), albo byliny- bodziszek czerwony, dąbrówka rozłogowa, runianka. Albo irgę dammera Major- ta jest mrozoodporna,
W tym dywaniku można posadzić kępki traw ozdobnych, albo krzewinki- np tawuły japońskie Little Princess lub inną odmianę czy nawet tuje Danica jak ma być zimozielono. Bukszpany by pasowały, ale nie wiem czy traktować to jak warunki w glebie czy w donicy ( czy jest tam ciepło od dołu od garażu, czy raczej korzenie będą miały zimniej od ścian w ramach których rosną)- można próbować. Te same krzewinki można powtórzyć w podwyższeniu + dodać do nich funkie, żurawki, trawy do cienia- molinie, proso w jaśniejszych miejscach, obiedkę szerokolistną, turzyce ( tu nie wszystkie). Dla jeżówki chyba tam będzie zbyt ciemno. Lepiej tawułkę Pumila ( ta jest odporniejsza), dobrze się sprawdzą liliowce -odmiana Stella D'Oro jest dość niska i najdłużej kwitnie- od czerwca do października,
Mój mały raj na ziemi :) 09:03, 25 lis 2011

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Do góry
Anula, będziesz robić staw, robić bałagan i grzebanie, to rób nawodnienie.

Nie wiem, co dawałaś Bogdzie ale:
- tawułki to byliny, takie kwitnące miotełkami
- tawuły to krzewy

Mój ogród - co dalej? 16:19, 23 lis 2011

Dołączył: 28 sty 2011
Posty: 597
Do góry


A oto kolejna rabatka do poprawy:



Rosną tu oprócz świerków Nidiformis tawuły japońskie, posadzone w tym roku w maju, żółte na jesieni i zimą kosówki i bardziej na lewo jałowce Tamarishifolia.
Przy chodniku od strony domu posadzony jest świerk Białobok (zaznaczony czarnym kołem) i niebieskie płożące jałowce, a między nimi sosna oścista ("rarytas" , jak powiedziała Danusia ).


Ewunia te tawuły trochę wprowadzają "bałaganu" , ale to tylko moja głośna myśl i chyba nie pogniewasz się , że tak napisałam .Przesadziłabym je na brzegu rabaty , chodzi mi o to miejsce przed kółkiem .
A na środek chciałam Ci zaproponować jako soliter świerk 'Frohburg' albo 'Brewera', cyprysik 'Pendula' czy coś tam podobnego .Ale masz na brzegu posadzoną sosnę ościstą i tu już byłaby konkurencja .Tak jak Sylwia napisała brakuje koloru .Po środku dobrze by wyglądał buk' Purpurea Pendula', a jako wypełnienie rabaty może irga 'Major'.
Mój ogród - co dalej? 23:08, 22 lis 2011


Dołączył: 31 sie 2011
Posty: 719
Do góry
Syla napisał(a)

Kochani, ponieważ cały czas myślę jak poprawić niezbyt udane kompozycje w moim ogrodzie, by z wiosną mieć już gotowy plan, bardzo, bardzo proszę Was o pomoc . Sugestie i rady bardzo mi są potrzebne. Z góry dziękuję pięknie

A oto kolejna rabatka do poprawy:



Rosną tu oprócz świerków Nidiformis tawuły japońskie, posadzone w tym roku w maju, żółte na jesieni i zimą kosówki i bardziej na lewo jałowce Tamarishifolia.
Przy chodniku od strony domu posadzony jest świerk Białobok (zaznaczony czarnym kołem) i niebieskie płożące jałowce, a między nimi sosna oścista ("rarytas" , jak powiedziała Danusia ).


Czy tu, gdzie narysowałam czarne kółka dosadzić tawułkę? Myślę, że gdy tawułka podrośnie, wypełni te przestrzenie i będzie takim żółtym dywanem. Docelowo myślę, że żółte plamy powinny zrównoważyć zielone. Kosodrzewiny wiosną pozielenieją i będą zielone całe lato, więc tej zieleni będzie już sporo. Co myślicie na ten temat? A może macie jakieś inne pomysły?
Jest to tzw przedogródek, więc zależy mi na tym, by był reprezentacyjny.



A nie chciałabyś tu przypadkiem drzewka liściastego czerwonego x 2 i na przeciwną stronę x 1???
i trochę berberysa Admiration ???


Syla, ja już sama nie wiem.......
Zielony zakątek przy szkole 19:22, 22 lis 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29264
Do góry
Jęknęłam głośno. Aleja lipowa koniecznie. Tawuły wczesne. Cisy. Jabłonie/wiśnie/ głogi/akacje - wszystko co wyznacza rytm roku szkolnego ozdobne. A kto będzie dbał o nasadzenia - sprzątaczki??? Woźna???
Zielony zakątek przy szkole 18:58, 22 lis 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Do góry
A ,to w takim razie boisko można zagospodarować .Bez niczyjej krzywdy.Przede wszystkim posadziłabym wkoło drzewa:modrzewie,lipy,brzozy,żywotniki,Ale nie tak sznurkiem przy płocie,ale może w formie alejek? Dużo krzewów tawuły i berberysu.Ale ja się nie wyznaję.......na planowaniu.
Mój ogród - co dalej? 16:47, 22 lis 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Do góry
ewaglen napisał(a)
Kochani, ponieważ cały czas myślę jak poprawić niezbyt udane kompozycje w moim ogrodzie, by z wiosną mieć już gotowy plan, bardzo, bardzo proszę Was o pomoc . Sugestie i rady bardzo mi są potrzebne. Z góry dziękuję pięknie

A oto kolejna rabatka do poprawy:



Rosną tu oprócz świerków Nidiformis tawuły japońskie, posadzone w tym roku w maju, żółte na jesieni i zimą kosówki i bardziej na lewo jałowce Tamarishifolia.
Przy chodniku od strony domu posadzony jest świerk Białobok (zaznaczony czarnym kołem) i niebieskie płożące jałowce, a między nimi sosna oścista ("rarytas" , jak powiedziała Danusia ).


Czy tu, gdzie narysowałam czarne kółka dosadzić tawułkę? Myślę, że gdy tawułka podrośnie, wypełni te przestrzenie i będzie takim żółtym dywanem. Docelowo myślę, że żółte plamy powinny zrównoważyć zielone. Kosodrzewiny wiosną pozielenieją i będą zielone całe lato, więc tej zieleni będzie już sporo. Co myślicie na ten temat? A może macie jakieś inne pomysły?
Jest to tzw przedogródek, więc zależy mi na tym, by był reprezentacyjny.



A nie chciałabyś tu przypadkiem drzewka liściastego czerwonego x 2 i na przeciwną stronę x 1???
i trochę berberysa Admiration ???
Mój ogród - co dalej? 22:44, 19 lis 2011


Dołączył: 23 sie 2011
Posty: 1349
Do góry
Zobacz Ewo tak by wyglądało z żurawką Sebek ma rację, ja pomyślałam jeszcze o trawach.
Ale wymazałam dwie tawuły
Mój ogród - co dalej? 21:26, 19 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do góry
No mogą być te tawuły - ale tam gdzie mają być dwie jedną
Mój ogród - co dalej? 20:07, 19 lis 2011


Dołączył: 31 sie 2011
Posty: 719
Do góry
Kochani, ponieważ cały czas myślę jak poprawić niezbyt udane kompozycje w moim ogrodzie, by z wiosną mieć już gotowy plan, bardzo, bardzo proszę Was o pomoc . Sugestie i rady bardzo mi są potrzebne. Z góry dziękuję pięknie

A oto kolejna rabatka do poprawy:



Rosną tu oprócz świerków Nidiformis tawuły japońskie, posadzone w tym roku w maju, żółte na jesieni i zimą kosówki i bardziej na lewo jałowce Tamarishifolia.
Przy chodniku od strony domu posadzony jest świerk Białobok (zaznaczony czarnym kołem) i niebieskie płożące jałowce, a między nimi sosna oścista ("rarytas" , jak powiedziała Danusia ).


Czy tu, gdzie narysowałam czarne kółka dosadzić tawułkę? Myślę, że gdy tawułka podrośnie, wypełni te przestrzenie i będzie takim żółtym dywanem. Docelowo myślę, że żółte plamy powinny zrównoważyć zielone. Kosodrzewiny wiosną pozielenieją i będą zielone całe lato, więc tej zieleni będzie już sporo. Co myślicie na ten temat? A może macie jakieś inne pomysły?
Jest to tzw przedogródek, więc zależy mi na tym, by był reprezentacyjny.
To właśnie tu 19:26, 18 lis 2011


Dołączył: 27 lip 2010
Posty: 2975
Do góry
Trzecią upchnełam na rabacie w przedogródku.



Będzie rosła na tle tawuły za azalią żółtą.


To jeszcze w zbliżeniu jej sąsiadka NN


Ogrodomania Oli 14:36, 17 lis 2011


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Do góry
Olu, jak zwykle pięknie u Ciebie i cóż mogę powiedzieć więcej...
Moje tawuły już dawno bez liści, podobnie berberysy. Jakieś czary-mary robisz, że u Ciebie jeszcze tak kolorowo? A napisałaś, że posmutniało - kłamczuszka hihihi
A co to jest takie czerwone z czerwonymi kuleczkami chyba pod kostrzewą?
Ogród Dominiki 11:09, 16 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry


Tutaj mi pasuje żeby kule były duże ale kolorowe żółte (z żółtego bukszpanu, nawet tawuły japońskiej) i czerwone z berberysu, tylko ładnie uformowane od razu.

Wyobraź sobie te kulki w takim kolorze co żywopłot



Dwa czerwone dęby 23:49, 13 lis 2011

Dołączył: 28 sty 2011
Posty: 597
Do góry
Liście dębowe lecą i lecą , gdzie chcą i jak je wiatr poniesie
tu nawtykane w tuję



w gałązkach tawuły i przysłonięty bluszcz











Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies