Artykuły Forum Ogrody pokazowe Instagram
Logowanie
Gdzie jesteś » Forum

Znalezione posty dla frazy "tawuły"

Ogród w Tarnowie 21:18, 06 wrz 2011


Dołączył: 27 lut 2011
Posty: 3351
Do góry
Ostatnie w tym roku cięcie tawuły i berberysów u mnie w ogrodzie i ...













w Wysowej Zdroju...



Mój pierwszy raz. 21:05, 04 wrz 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Do góry
Wg mojej subiektywnej oceny żurawki, to rośliny raczej cienia, więc takie leśne, dobrze łączą się z funkiami, paprociami, kopytnikem, jakimiś bardziej cienioznośnymi trawami itp, ale też i z hortensją (też w końcu znosi półcień). Lawenda wprowadza taki południowy klimat, słoneczny, wspomnienie wakacji - dobrze łączy się z kosodrzewiną, jukami, karaganą, jałowcem blue arrow (udaje cyprysa), różami itp - czymś co przypomina klimat południa.Dobrze łączy się wg mnie z katalpami. Tawuły (nie tawułki - to inne cienioznośne roślinki), to też lubiące słońce rośliny, ale lepiej łączą się z jałowcami (plożącymi, krzaczastymi) niż lawendą, ale razem w pewnej odległości mogą być. Wg mnie żurawki do usunięcia z tej rabaty. Zostawić na jednej same tawuły, na drugiej same lawendy i obie rabaty połączyć czymś na pniu, tylko nie trzmieliną (ta wg mnie pasuje do żurawek, ale nie do południowej lawendy), a szczepioną kosówką - to odda klimat południa. Pod katalpą więcej lawend albo zamiast lawendy sama perowskia (katalpa nana nie daje dużo cienia i słońcolubne rośliny winny sobie dać radę.
Uwaga !! To moje subiektywne odczucia laika.
U Sebka - czyli ogrodowe rewolucje czas zacząć 17:31, 04 wrz 2011


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Do góry
sylllwia napisał(a)
A ja w Maji dzisiaj usłyszałam, że można przycinać teraz tawuły. A ja myślałam, że muszę czekać do wiosny.



Też jestem z tej "szkoły".Wiosną na jeżyka
Mój pierwszy raz. 17:17, 04 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Witaj Zaga, najlepiej by wyglądały takie same drzewa (katalpy) pomiędzy lampami i wtedy albo też lawenda, albo pozostawić tawuły. Jeśli te drzewa są za duże na tę rabatę, to może posadzić żółte trzmieliny pienne, zarówno w tawułach jak i lawendzie, albo inne formy pienne, ale jednakowe.
U Sebka - czyli ogrodowe rewolucje czas zacząć 15:53, 04 wrz 2011


Dołączył: 08 sie 2011
Posty: 2341
Do góry
A ja w Maji dzisiaj usłyszałam, że można przycinać teraz tawuły. A ja myślałam, że muszę czekać do wiosny.
Pergola z przyległościami 20:14, 03 wrz 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
widziałam ostatnio taka pergolę i była nietypowo super obsadzona .
- pnącze - to była glicynia
-przy słupkach były thuje podsadzone jałowcem
- a miedzy słupkami pod jałowcem tawuły gold mund.

masz tu fotki










żeby było śmiesznie to ogród osiedlowy. przepięknie skomponowane
Mój ogród 21:16, 01 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Pasek hortensji między jednym drzewem, a potem w następnej przerwie - inny krzew. może kulki zrobić z tawuły japońskiej o żółtych liściach.?
Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka 15:35, 01 wrz 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Do góry
Hej Gabi,
no właśnie nie wiem co z tym dalej... sypki materiał odpada, bo to odśnieżanie w zimie... wcale sie nie dziwie M ze sie nie zgadza, osobiście zbierałam ten żwirek z całego tego paska trawnika... kosiarka sie niszczy jak sie skosi taki niezauważony kamyk... a co dopiero jakby cały pasek byl wysypany nim :/
Moze pomiędzy te kulki dać coś kolorowego, tawuły np? Bylby miks takich przeplatanych kulek (ale nie wiem czy tubie przeplatanki...)

Sebku,
niezłe te cebulki w Biedronie były - zresztą co roku jesienią kupuje parę paczek ale w tym roku jeszcze koszyki do cebulek muszę nabyć, bo nornice sie na nich pasą i z tego co posadziłam moze polowa kwitnie...
Ogród u stóp klasztoru 23:01, 30 sie 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
no wiesz irgi i tawuły kupiłam po 5 zt. było tego trochę . za wierzbę dałam 12 i za hortensje też . żurawki tylko tak jak wszędzie po 10 zt.
Przesadzanie piwonii 16:37, 30 sie 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29264
Do góry
Gabrysia, co to za kwiatki po lewej stronie takie smukłe; fioletowe to czosnki a białe (wilczomlecz?)? Co do tawuł, mnie się to zestawienie z piwoniami podoba (ta sama tonacja), ja mam je (tawuły) po drugiej stronie ścieżki na rabacie naprzeciwko piwonii. Piwonie moga byc razem w dużych ilościach albo na rabacie w dobrym towarzystwie ale wtedy pojedynczo - tak to widzę.
Po prostu ogród... 12:51, 28 sie 2011


Dołączył: 08 sie 2011
Posty: 2341
Do góry
Pelargonie i aksamitki na "rondzie"



Pomiędzy rosną jeszcze tawuły, ale są zagłuszone - muszę chyba już wyrwać te pelagonie, albo zdecydowanie poobrywać od środka, żeby zrobić więcj światła.





Ogród w budowie - nieustającej 09:37, 25 sie 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Do góry
Haniu, z grubsza na tej mojej rabacie rosną w mniej więcej równych rytmach: kuliste żywotniki Danica, żeby zimą coś tam jednak było, ale latem słabo je widać, tawuły japońskie Anthony Waterer i Goldflame, piwonie, różne wysokie i niskie przetaczniki, przywrotniki w dwóch odmianach, liliowce różne, irysy syberysjkie, rozchodniki okazałe i różne płożące, astry jesienne, złocienie, floksy szydlaste i wysokie, bylica, krwawnice, krwawniki, zioła: oregano czyli lebiodka, melissa, szczypiorek, szałwie, oczywiście rózne bodziszki, macierzanki, miniaturowe goździki,orliki, rozsiewa się sam ogórecznik i ostrogowiec, kosmosy ( w tym roku zniknęły). Rzecz jasna róże. Bywają naparstnice, łubiny, ostróżki, dalie, czasami jakieś jednoroczne - tytonie I jeszcze dąbrówki.
I pewnie jeszcze trochę innych roślin, w tej chwili nie pamiętam.
Poprzednio, jak widać bywało np. tak:








Proszę o pomoc w zaprojektowaniu ogrodu 15:59, 23 sie 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29264
Do góry
Przy berberysach trzeba tylko zwrócić uwagę na odmianę, jest jedna taka, co łapie grzyby (chyba ta najpospolitsza). Danusia pewnie wie. Ja mam kilka odmian i tak obserwuję. Tawuły-jeżyki są OK. Uwielbiam je!
Wymarzony ogród 09:45, 23 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Projekt został już wysłany w wersji elektronicznej.

Mogę więc wkleić miniaturkę



Główne rośliny użyte w projekcie:
świerki serbskie, choiny kanadyjskie, cisy, tuja "Smaragd" i "Yellow Ribbon", buk kolumnowy o purpurowych liściach, młorząb, magnolia (jest), śliwa wiśniowa, wiśnia kulista, mniejsze iglaki, bukszpany, derenie, irgi, trzmieliny, lawenda, tawuły japońskie o żółtych liściach, rózaneczniki jakuszimańskie i białe, jeżówki, żurawki, hosty, wrzośce i wrzosy, turzyce, miskanty, konwalnik, róża pnąca i powojnik, ogród ekstensywny na dachu śmietnika.
Proszę o pomoc w zaprojektowaniu ogrodu 20:26, 19 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
dziatjustyna napisał(a)
Przepraszam wszystkich nie chciałam nikogo urazić .
Co do obsadzenia przed ogrodzeniem od strony szosy to chciałam wolny teren wysypać kamieniem otaczakiem, posadzić 2 drzewka na bokach filarków od ogrodzenia po jednej i drugiej stronie równo np: dereń jadalny lub lilak japoński PALBIN na pniu lub wierzbę japońską na pniu ale nie wiem co jest lepsze? I nie wiem co posadzić pod ogrodzeniem chciałam nasadzić kilka kępek coś w kolorze żółtym ale nie w formie żywopłotu. Czasu na to wszystko za wiele nie mogę poświęcić więc musi to coś być co wymaga mało pracy raz na tydzień. Ogrodzenie mam od strony zachodu ziemia piaszczysta. Jeśli możecie coś mi na ten temat doradzić to bedę bardzo wdzięczna.


Dereń jadalny rośnie szeroko i tak dość nieporządnie, na front przy wejściu to nie jest za łądne drzewo.
Palibin jest za niski i za mały, wierzba iwa choruje, letaem już brzydko wygląda.
Żadna z tych propozycji nie jest dobra.

Proponuję śliwę wiśniową na pniu, żeby korona wyżej nad płotem była, a na dole dobry pomysł:
tawuły japońskie o żółtych listkach, będą także zimą zdobić takie "jeżyki" z gałązek.
Proszę o pomoc w zaprojektowaniu ogrodu 14:40, 19 sie 2011

Dołączył: 28 sty 2011
Posty: 597
Do góry
Ja mam przed ogrodzeniem posadzone tawuły japońskie , nie są kłopotliwe ale już znalazły amatora i chyba zaprzestanę cokolwiek tam sadzić , szkoda mojej pracy i czasu . Ale wracając do Ciebie , może posadź hostę o jaśniejszych liściach np.'Sum and Substance' lub inną , to bezobsługowa bylina .
Ogród - początek 11:39, 17 sie 2011


Dołączył: 31 lip 2011
Posty: 63
Do góry
Ewo, nie jestem przekonana do wybranych przeze mnie roślin ale do dzisiaj nie miałam konkretnego pomysłu na tą rabatę. Chciałam, żeby było coś czerwonego bo ładnie się odbija na żółtym tle ściany, a hortensje umieściłam aby nawiązywały do skarpy,
Dzisiaj jednak przyszedł mi do głowy inny pomysł. Głównym elementem rabaty przed domem mógłby być buku "Purpurea Pendula" (szczepiony na wys ok. 2 m),



a reszta rabaty wypełniona niskimi krzewami i bylinami (np. bukszpany, berberysy,niskie Rh, tawuły, hosty, żurawki).
Spróbuje coś wybrać z wymienionych roślin i naszkicować.
Klon palmowy - Acer palmatum 13:00, 16 sie 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29264
Do góry


Tutaj jesienią. Klony dobrze wyglądają w sąsiedztwie traw. Zastosowałam miskanty.
Wymyśliłam teraz na poczekaniu, że fajnie by było posadzić wachalrzem Carex buchananii i żółtą Heuchera "Citronelle". Careź bliżej pnia, a żurawka po brzegu.





Danusiu, jaki jest ten miskant biały? Tzn. jaka odmiana. Rozpoznaję moją Twoją ulubioną realizację. Moja ulubiona ale Twoja realizacja... .
Czy za lawendą są tawuły? A za tawułami? Mam bardzo podobnie, tylko jeszcze jarząby i jarzębiny. A co powiesz o trzmielinie oskrzydlonej (eleata?).
Miniaturowy ogródek 21:57, 11 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
GabiK napisał(a)
Właśnie, na taki świerk jak u Ciebie zdecydowanie nie ma miejsca. Jakaś super miniaturka by musiała być.
A cyprysik nana gracilis? Masz z nim jakieś doświadczenia?

A co w takim razie dać tutaj, między żurawki, a tawuły? Więcej żurawek, czy coś wyższego?




Tutaj jedynie zmieści się np. trzmielina na pniu, albo inna forma pienna. Stożek nie da rady
Miniaturowy ogródek 19:21, 11 sie 2011


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
Do góry
GabiK napisał(a)
Właśnie, na taki świerk jak u Ciebie zdecydowanie nie ma miejsca. Jakaś super miniaturka by musiała być.
A cyprysik nana gracilis? Masz z nim jakieś doświadczenia?

A co w takim razie dać tutaj, między żurawki, a tawuły? Więcej żurawek, czy coś wyższego?




Gabik a tutaj może jakieś kolumnowe drzewo? jakiś buk lub wiąz albo miłorząb szczepiony wysoko a pod spodem dorzucić więcej żurawek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies