Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Naturalistyczny z duszą prerii.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Naturalistyczny z duszą prerii.

Katte 12:49, 06 sie 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Witam na początku mojej ogrodowej drogi.

Od 1,5 roku mam swój wymarzony kawałek ziemi , nawet całkiem spory bo działka ma w sumie 35a.
Aktualnie niewiele na niej jest , bo oprócz domku i kawałka trawnika to w sumie łyse pole , dosłownie! -

jakąś 1/3 dzierżawi znajomi i uprawia sobie zboże bo nie ogarniam narazie tego jest a co mówić gdyby miała pozostała część zarastać. Domek razem z podjazdem stoi na 10a ( 30m to sam podjazd) reszta to poletko i wspomniany trawnik ( jest tam jakiś warzywniaczek jeszcze - w tym roku jest suchym plackiem ;-(
Każdą wolna chwilę mam nawet nie dla siebie a dla ogrodu. Mam 3 rozbrykanych dzieci ( 2 , 4 i 9 lat ) i w sumie to narazie nastawiam się na minimum tak aby to ogród im służył - był dla nich miejscem zabawy i wypoczynku.
No i dla nas rownież ,oczywiście ale kiedy najmniejsze przestaną zadeptywać moje doświadczalne rabatki może coś z tego będzie.

Moja wizja jest taka , ponieważ mieszkam na typowej wsi , to ciągnie mnie w kierunku łąk kwietnych , szumiących traw, i mnóstwa roślin, oczywiście preriowych. <3 Kocham rośliny niestandardowe.
Działka bez nawet 1 drzewa , ostatnie na granicy działek zostało przed rozpoczęciem budowy domu wycięte.
Napewno jakieś stanie , ale mam totalny chaos w głowie jeśli chodzi o projekt co gdzie mogłoby być...
Jestem roslinoholikiem każdy grosik wydaję na zielone coś, oczywiście nie kupuję bezmyślnie ! Tu akurat znoszę różne trawy ozdobne i rośliny lubiące spiekotę , bo dzialka południowa i totalna patelnia.
Spójrzcie sami zapraszam do mojej przygody.

Zapnijcie pasy, będzie jazda bez trzymanki,

____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
Rumianka 13:03, 06 sie 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10233
Witaj Katti! Trafiłaś w najlepsze miejsce z możliwych...tu same zakręcone ogrodowo osoby, rozgość się i do dzieła. Tak pas zapięłam, że dociska mi szyję...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
sylwia_slomc... 16:34, 06 sie 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
A ja nie zapinałam pasa bo skoro naturalistyczny to na luzie można się poczuć, w zgodzie z naturą Witaj
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Katte 16:47, 06 sie 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Wszystko narazie małymi kroczkami , pracą własnych rąk...
Jak widać wszystko under construction , ale....
mam takie rodzynki żeby nie było że nic się jeszcze nie dzieje
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
Toszka 20:50, 06 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Witaj
Ja bym zaczęła od narysowania planu i rozplanowania części użytkowych, tj ścieżek, placu zabaw, kompostownika etc.

A potem bym zastanowiła się nad rozszyfrowaniem gleby i warunków jakie ona daje, bo preria to żyzne ziemie, urodzajne, często czarnoziem...zapewne myślałaś o stepowym ogrodzie...ale w naszych warunkach to mało realne... A potem bym zaczęła od rozplanowania ram, czyli drzew, sekwencji żywopłotów dla osłonięcia się przed zimowymi zimnymi, suszącymi wiatrami.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Magleska 20:53, 06 sie 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18404
Witaj na forum
piękny domek a jak wkręcisz się w forum ,to i niedługo ogród Ci też wypięknieje
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
greg66 21:33, 06 sie 2019


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4566
Witaj KAsiu
Juz tam widze moje ulubione jeżówki, przetaczniki i trawy będzie na czym oko zawiesić.
Czekam na następne foty.
Pozdrawiam stepowo
____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
Katte 22:17, 06 sie 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Toszka- tak właśnie zamierzam , we wrześniu planuję zakup glebogryzarki i zacząć ostro do przodu ....

Plan jako taki postaram się niebawem wytworzyć ,napewno się podzielę. Jesienią coś przydałoby się powoli wdrożyć.
Jak widać wkoło domu nie ma nic , ale jest to kanadyjka na płycie fundamentowej , odwodnienie jest w ziemi idzie rurami rozsączajacymi do dużego zbiornika, więc niebawem zabieram się za roboty wokół budynku - mąż rozłoży folię kubełkową i można działać.
W zamyśle będzie spory taras , i dwie alejki po obu stronach domu plus podjazd z kostki, biorę pod uwagę też wyżwirowanie wokół domu, trochę sypie mi się liści od sąsiada ale może jakoś to przeżyje. Blisko mam do siatki po obu stronach tylko 4 metry wolnej przestrzeni. Działka jest długa na 137m i 19m szeroka.

Na pewno primo to muszę wytępić pędraki , masakra jakaś , trochę kwiatów juz pożarły zanim sie zdążyłam zorientować i je wydłubać. Jak tylko spadnie deszcz wytaczam ciężkie działo : niestety chemicznie , inaczej to szkoda czasu.
Od sąsiada mi się lęgną, bo rośnie kasztanowiec i dęby które chrabąszcze kochają, wiec teraz pędraki a na wiosnę przed rójką oprysk na chrząszcze.


____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
Wendy79 22:33, 06 sie 2019


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Witaj Kasiu, bardzo mi się podoba Twoje założenie na ogród. Jak człowiek wie czego chce, to już połowa sukcesu Reszta to ciężka praca i trochę szczęścia
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Katte 22:50, 06 sie 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Przed domem wytworzyłam coś takiego :




Uwagi mile widziane : idzie jesień będzie można coś pozmieniać

Tam z tyłu rabatka to świeża sprawa , plan jest taki , że będzie wzdłuż siatki , i kształtem litery L do planowego ogrodzenia od ulicy: mają zasłonić lub odwrócić uwagę od winobluszczu sąsiada wijącego się po siatce i koszmarnego żywopłotu z forsycji. ( moja zmora)

W składzie występują :
Miscanthus sinesis ’Gracillimus’
Miscanthus sinesis ‚Morning Light’
Jeżówka Delicious Nougat i chwilowo siedzi tam też Jeżówka Milkshake,
No i gwiazda (nowy nabytek Budleja Dawida Silver Aniversary ) i Budleja Dawida White Profusion

____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies