Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Naturalistyczny z duszą prerii.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Naturalistyczny z duszą prerii.

Pszczelarnia 15:08, 20 sie 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Witaj!

Rośliny preriowe mają to do siebie, że łatwo je mnożyć. Szybko zabudujesz nimi ogród. Fajnie tak zaczynać od razu od prerii.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Katte 22:08, 20 sie 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Co sie da będę dzielić , trochę z nasion też damy radę . Stipa Pony Tails czeka na wyczesanie kucyków
Mam już całkiem sporo traw , i mam zamiar na wiosnę je trochę podzielić - narazie działamy z mężem na podjeździe , w ruch idą palisady - robimy murek oporowy i donicę na jakieś lubiące półcień roślinki.
Moja okolica jest na dużym wzniesieniu , czasami deszcz nie pada miesiącami , wszystko gdzieś wyładowuje się w pobliskim Świdniku albo Piaskach ;-/ Przy takim łysym areale , zanim drzewa dadzą osłonę to wypali rośliny na popiół.
Rośliny preriowe jakoś same do mnie przemówiły ich pokrój, kwiaty , długość kwitnienia , No i trawy ... zakochałam się w nich. Zaczynam po prostu kolekcjonowanie ich ...
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
Katte 22:16, 25 sie 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Cześć dziewczyny - trochę pobimbałam , chandra też u mnie była ... nawet w ogrodniczym niebardzo wiedziałam co chciałam
Czas brać się do roboty - do poprawki mam rabatkę wzdłuż ogrodzenia z sąsiadem.
Jak już wspominałam plącze się tam winobluszcz który mnie irytuje i przełazi do mnie co raz.... trochę go przycinam ale mam takiego przysłowiowego sąsiada "Kargula" że zaraz się drze że ogrodzenie ma w swojej granicy i nie mogę mu tego przycinać - no i zaraz jest rząd forsycji których nienawidzę!
No i też tnę te gałezie jak mi już bardzo wyjdą za siatkę....

Coś posadziłam ale niewiem czy dobrze kombinuje.
Teren lekko wyniesiony , ze spadkiem do siatki i ciężko tam cokolwiek robić.
Posadziłam Gracillimusy, Morning Lighty i Budleję Białą - ale myślę zawęzić ją do metra i wysadzić same wysokie trawy ..
Już sama niewiem tak mi to przeszkadza ...
HELP!
tak To wygląda.

A tak może by zwęzić bo za blisko tej środkowej prostokątnej - ona też do przerobienia : Ale pomyślałam że tu trzeba coś prostego tylko zasłonić tę siatkę jeszcze w dodatku niebieską


Myślałam też o szpalerze hortensji albo LIMElight albo Vanilia Fraise?
Dajcie znać jak wy to widzicie czym by to zasłonić ?
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
popcorn 08:28, 26 sie 2019


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Wiesz co, olej tego sąsiada. Winobluszcz Ci będzie przełaził cały czas. Nie wiem czy bym tam robiła rabatę w ogóle. Rób rabaty tam gdzie mają co zasłonić. Siatki nie widać spod winobluszczu i forsycji, przynajmniej ja nie widzę?

Traw teraz bym nie przenosiła, chyba że miałaś w doniczkach i sadzisz, to ok.

Preriowe nasadzenia to nasadzenia masowe. Mnóstwo sadzonek tej samej rośliny w wielkich plamach. Rośliny rzędem, do tego co druga inna chyba nie bardzo. Nie obraź się posiej tam werbenę na wiosnę będzie jej mnóstwo na tle zielonego buszu sąsiada powinno być oki ?

buziaki!!!
____________________
Mój nowy ogródek
Katte 09:35, 26 sie 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Posadziłam tam na przemian gracilimusa z Morning Lightem a z przodu Budleję Silver Aniversary, wkurzam się - Forsycja narazie ścięta równo z ogrodzeniem ale jąk wyrastają gałęzie to poł metra wystaje.
Tez to rozpatrywałam żeby zostawić jak jest - ten sąsiad całe 130 metrów nasadził wzdłuż płotu cały misz masz
nawet jest na wysokości tarasu wierzba karłowata zwisają mi te pędy do ziemi przeZ płot , dęby , kasztanowce sosny
Wszystko moze 50cm od siatki :-/ , z jednej strony prawie jak u mnie tło - a z drugiej strony nie moje klimaty i nie bardzo lubię na to patrzeć...
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
Katte 09:45, 26 sie 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
No i od frontu raczej będzie naturalnie ale uporządkowane .. oczywiście z roślin preriowych .
Może wogole szpaler jeżówki purpurowej i już ... Będzie mi cieszyła oko
Część roślin jest mała i narazie póki nie ma podjazdu i kostki dookoła nie wyzwirowuję niczego , jedynie ta jest obsypana korą ale to szybko się sprząta - gorzej z kruszywem z ziemi - bo maty były ale też je wydarłam bo mi mchem zaszły :-/
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
popcorn 10:01, 26 sie 2019


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Kasia spokojnie. Wiem nie Twoje klimaty. Ale daj sobie luz. Daj sobie czas. Daj roślinom urosnąć.
Posadziłaś to zostaw, na wiosnę możesz przesadzić jak dojrzejesz do czegoś 130 metrów zielonej siatki to nie jest zły wynik. Przynajmniej nie masz widoku na rupieciarnię czy składowisko czy kurnik czy jakieś szopy. Zielone to zielone. Przełazić zawsze będzie, tnij, co po Twojej stronie masz prawo uciąć.

Jeżówki z nasion właśnie posadziłam do większych doniczek też chcę poletko jeżówek na przyszły rok jupi
____________________
Mój nowy ogródek
Katte 10:32, 26 sie 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Tak chyba zrobię szeroka na 1-1,5 m rabata z samej jeżówki - zrobię to na wiosnę bo rośliny nie lubią jak je się rusza , jak szykują się do kwitnienia ...No i tam trochę trawy rzuciłam - wydlubie plastik i rozszerzę ją łatwiej będzie tam kosiarką przejść , bo oatnio robiłam test i utknęłam z kosiarką hehehe to zmusiło mnie do przemyślenia tego. To co tam teraz rośnie pójdzie gdzieś w okolicę tarasu w masowe nasadzenie.
Nadal póki co kolekcjonuję zielone - odwiedzam nawet markety ale kupuję tylko jak mają jakieś przecenione zdechlaczki , w ogrodzie je reaktywuję i na następny sezon jest w pełnej krasie tak mam np kilka lawend Hidcote i trzcinnik za 2 zł nawet palczatkę miotlastą dotrwałam 4 sztuki ale pięknie teraz wygląda , pochwalę się pozniej...
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
Pszczelarnia 12:30, 26 sie 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Żeby było spójnie i masowo i preriowo, to trzeba tę samą odmianę (nie mieszać Gracilimusa z ML).

A wzdłuż siatki albo tylko zielone zawsze cisy fastigiata albo jeden gatunek wysokiej trawy, miskanta (Silberfeder albo podobny).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Katte 13:08, 26 sie 2019


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Ogród Gosi (malkul)nowoczesny ale bardzo mi się to podoba pod tą siatkę




____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies