Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak zagospodarować zbocze góry z tarasami

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak zagospodarować zbocze góry z tarasami

Agnesa 14:52, 15 wrz 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8
Witam po raz pierwszy. Trafiłam tutaj w poszukiwaniu pomysłu na ogród.
Przymierzamy się do budowy domu ale ponieważ papierologia wciąż trwa na razie jesteśmy na etapie karczowania i uprzątania wielkiego sadu orzechowego.
Przez 2 lata karczowaliśmy kruszynę, graba i inne krzaczory które narosły przez kilkanaście lat.
Teraz zostaje nam jedynie systematyczne koszenie chwastów i małych krzaczków ... i nawet wystarcza czasu na pomyślenie o zagospodarownaiu ogrodu a raczej wielkiego zbocza z tarasami.

W chwili obecnej najbradziej zależy nam zagospodarowaniu zbocza i trasów na nim.
Od razu zaznaczę że na razie nie wchodzą w grę metody : przywiezienie i rozwinęcie trawy ze względu na duże koszty, chociaż zapewne byłoby to najprostsze rozwiązanie.
Dodam ze zbocze to mieszanka wapienia, ziemi i kłącz kruszyny. Miejscami próbujemy karczować korzenie kruszyny ale nie jest to łatwe, ponadto obawiamy się że tarasy będa się obsuwać.
Prawdę powiedziwaszy to nie mamy jeszcze pomysłu na całkowite zagospodarwowanie tarasów , chyba chcielibyśmy żeby wyglądały naturanie ( niekoniecznie musi być na nich rówa trawka), bo np wczesną wiosną wyglądają one pięknie kwitnąc wczesnowisoennymi przylaszczkami, pierwiosnkami itp . Ale wiosna przemija i potem rosną już tylko chwasty.
Wpadliśmy na pomysł taki,że na poziomych tarasach mogłaby rosnąć trawa i drzewa zarówno ozdobne jak i owocowe a na zboczach krzewy i rosliny ozdobne między którymi chcielibyśmy wkomponować wapienne schodki.
Pierwsze kroki poczyniłam tej wiosny, zakupiłam 15 sadzonek igri płożacej się posadziłam, przyjęła się i nawet rośnie ... ale chwasty wokół niej też . Zastanawiam się nad wyłożeniem tego kawałka agrowłókniną, tylko nie wiem czy zrobić to teraz czy poczekać do wiosny.
No i mamy bardzo ładnie rozrośnięty bluszcz pospolity na dosyć dużym kawałku zbocza.Ale jak pozbyć się z niego chwastów? Staramy się je kosić regularnie ale czy jest jakaś metoda na pozbycie się ich skutecznie.
I to by było na tyle, po pracowitym weekendzie w ogrodzie postaram się umieścic zdjęcia poglądowe.
A na razie bardzo proszę o rady fachowców i podzielenie się swoimi doświadczeniami. Może niektóre uda mi się zastosowac w najbliższy weekend.
Pozdrawiam
____________________
Agnieszka
hanka_andrus 15:03, 15 wrz 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Zajrzyj ,Agnieszko ,do ,,ogrodu w Tarnowie"Ryszard ma ogród z tarasami.może podpatrzysz jakieś rozwiązanie dla siebie.Witaj w Ogrodowisku.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Agnesa 15:34, 15 wrz 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8
Dziekuję bardzo za szybką podpowiedź Ogród Ryszarda rzeczywiście robi wrażenie, ciekawe rozwiązania ale nam zależy na bardziej naturanym, dzikim i "zaniedbanym" ogrodzie, chociaż niektóre rozwiązania Ryszarda już widzę u nas
____________________
Agnieszka
hanka_andrus 16:26, 15 wrz 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
No to i tak dobrze,że coś znalazłaś.Dziki ogród ma zidka,,to właśnie tu", może jeszcze ktoś? Badara,Jasia-nie pamiętam
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gabriela 16:44, 15 wrz 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Agnieszko, skoro naturalistycznie ma być, to powinno Ci się spodobać to co na zdjęciach poniżej.
To piękny ogród przy przecudnym pensjonacie, gdzie spędziłam trzy ostatnie dni ( zdjęcia są z przedwczorajszego dnia. Na dość stromej skarpie porobione są szerokie tarasy wzmocnione kamieniami polnymi, a w środku mniejsze i większe krzewy i byliny, takie właśnie dzikie założenie, jest tam również warzywnik. Wygląda to pięknie. Dodam że trawnik kończy się jeziorem, a dookoła lasy, a w ogóle ta wioska jest na połwyspie na tym właśnie jeziorze.
Co do włókniny - tam jej nie ma. Trawa sobie tu i ówdzie przerasta rośliny, ale nikt nie ma z tym problemu, chociaż widać że na pewno od czasu do czasu jest tam pielone.
Ja nie jestem zatwardziałym wrogiem włókniny i mam ją tu i ówdzie, ale mój ogród jest duży, a ta " czarna szmata" ogranicza zarastanie np. w truskawkach czy irgach płożących, ale na rabatach bylinowych jej nie kładę. Na forum jest jednak wiele osób, w tym Szefowa ze zdaniem odmiennym.
Akurat na takiej skarpie jak poniżej - ja też nie polecałabym włókniny.
Wreszcie te zdjęcia, bo gadam tu i gadam...





____________________
Ogród w budowie nieustającej
MarekW 21:31, 15 wrz 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Napisz czy tarasy są na południowym stoku czy z innej strony świata to ważne. Myślę że to jest idealny układ dla ogrodu, bo same tworzą się wnętrza ogrodowe, które można kształtować według upodobań.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
justi 21:54, 15 wrz 2011


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Witam serdecznie! Okolice Kazimierza rzeczywiście trudne do zagospodarowania ze względu na te wzniesienia i zbocza. Niemały orzech do zgryzienia masz, ale myślę, że znajdziesz tu wiele pomysłów.
Pozdrawiam
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Gardenarium 22:25, 15 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj na Ogrodowisku.

Polecam prześledzenie artykułów pod tagiem "ogrody angielskie", sporo tam przykładów ogrodów na skarpach, nawet bardzo stromych, choćby ostatni Mill Dene. Pooglądaj galerie zdjęciowe, pomysły same sie nasuną.

Ogrody angielskie

Zmianę poziomów niweluje się schodkami, a pochyłe zbocza obsadza się roślinami zadarniającymi.

Z bluszczu wypielić chwasty można jedynie ręcznie. Nie da się opryskać.
Dlaczego nie lubimy włókniny jest Tutaj
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kaisog1 08:41, 16 wrz 2011


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj Agnieszko

Sama jestem posiadaczką domu wśród "gór" Wiem, że dla początkującego ogrodnika to temat nie do ogarnięcia. Mnie one przerażają.... Z porad Danusinowych, teoretycznie wiem co należy zrobić ale w praktyce czasem ręce mi opadają
W necie jest wiele inspiracji, poszperaj, zobacz co Ci się podoba i podglądaj ogrody forumków

____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
hanka_andrus 09:07, 16 wrz 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5d/1002.Schlo%C3%9F_Sanssouci%28frz.sans_souci_%3D_ohne_Sorge%29_am_Hang_eines_Weinberg_1745-1747_Steffen_Heilfort.JPG/800px-1002.Schlo%C3%9F_Sanssouci%28frz.sans_souci_%3D_ohne_Sorge%29_am_Hang_eines_Weinberg_1745-1747_Steffen_Heilfort.JPG

Nie jest to to ,o czym myślisz,ale jest to przykład wykorzystania stoku.Poczdam-pałac Hohenzolermów
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies