Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Mazan 21:47, 27 cze 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wygląda na osutkę sosny. Podane preparaty nie mają szerokiego spektrum działania. W tym przypadku może sprawdzić sie np amistar, sarfun i in., ale trzeba wykonać co najmniej 5 oprysków co 14 dni naprzemiennie - grzyb szybko sie uodparnia.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kachat 12:48, 07 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Moje młodziutkie kosodrzewinki wypuściły w tym roku ładne, zielone przyrosty. Minęło kilka tygodni, przyjeżdżam, patrzę, a połowa młodych przyrostów zbrązowiała zupełnie Co może być przyczyną..?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Mazan 16:03, 07 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Może to być szara pleśń, a może zupełnie co innego. Bez obrazka nie da się powiedzieć, co jest przyczyną.




Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kachat 00:15, 10 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Mazan, nie wiem, czy obrazek coś pomoże, ale wklejam... Po prostu czubki schną, tak zwyczajnie - robią się suche i brązowe.

____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Mazan 09:16, 10 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kachat, wcale nie "tak zwyczajnie". To osutka sosny, choroba grzybowa. O jej zwalczaniu jest na Forum.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kachat 11:20, 10 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Mazan, no nie wiem, jakoś kompletnie nie pasuje to do objawów osutki, o jakich czytałam... Ale mogę na wszelki wypadek spryskać jakimś preparatem.

Może ktoś się jeszcze wypowie?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Mazan 14:33, 10 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Masz rację, że nie wszystko jest widoczne, ale w tym roku szleją i osutka i szara pleśń. Oba grzyby zwalczane są podobnie. I o jednym trzeba pamiętać: iglaste z racji żywicy objawy choroby pokazują z opóźnieniem, dlatego niejednokrotnie należałoby korzystać z usług laboratoriów, gdyż zewnętrzne objawy do czasu zarodnikowania są podobne. Dopiero ostatnia, wyniszczająca, faza rozwoju choroby pokazuje cechy indywidualne.




Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kachat 16:46, 10 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Mazan, ale to nie problem z igłami jest, tylko z gałązkami... Schną gałązki, często na szczycie są jeszcze zieloniutkie, świeże igiełki, a gałązka się łamie i w środku jest martwa. Według mnie to nie jest osutka - czy ona tak atakuje..? Może to jakiś inny grzyb? Albo jeszcze co innego? No i nie wiem, jakim preparatem spryskać, skoro nie wiadomo co dolega krzaczkom a preparaty nie na wszystkie choroby są... Mam różne na różne grzyby i na osutkę, przy czym ten na osutkę to ponoć straszne draństwo jest, i wolałabym bez sensu tego nie stosować. :/
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Mazan 18:39, 10 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kachat, i tak powinna wyglądać "prezentacja" choroby. To mi wygląda na zamieranie pędów sosny. Objawy bardzo podobne do zamierania pędów u drzew i krzewów liściastych. Zwalczać należy sportakiem alpha i/lub topsinem oraz wycinać porażone pędy. Nie wiem tylko jaki to wszystko daje efekt, gdyż leśnicy wycinają całe drzewostany, ponieważ choroba bardzo szybko opanowuje dalsze drzewa.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kachat 18:58, 10 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Z tego co czytałam oraz widziałam na własne oczy to osutka wygląda kompletnie inaczej, ale nieważne - akurat mam Topsin, to potraktuję nim krzaczki Dzięki Mazan.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies