Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zapach ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zapach ogrodu

galgAsia 19:50, 05 sty 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Witam krajankę
Jeśli myślisz o projektowaniu, to dział "Projektowanie" jest chyba właściwy
Ja Ci w projektowaniu nie pomogę, są tu lepsi ode mnie . Żeby im ułatwić, wklej plan z wymiarami, naniesionymi zabudowaniami, stronami świata i istniejącymi roślinami. Bo Ty to widzisz i wiesz, gdzie co rośnie, my nie.
Pozdrawiam
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Joleczka 20:20, 05 sty 2020


Dołączył: 05 sty 2020
Posty: 110
również witam krajankę jak miło kogoś z okolic przywitać. faktycznie masz rację ja wiem gdzie co i jak posadziłam, jak zrobię plan to wrzucę. wymiary, wymiary, wymiary muszę poszukać planów to jutro wkleję.
____________________
zapach ogrodu
Joleczka 20:22, 05 sty 2020


Dołączył: 05 sty 2020
Posty: 110
a z jakiego rejonu lubuskiego jesteś
____________________
zapach ogrodu
galgAsia 20:24, 05 sty 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Gorzów
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Gruszka_na_w... 20:26, 05 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
Też się przywitam.
Asia dobrze pisze.

Najlepiej na kratkowanym papierze zrobić plan działki, nanieść zarys budynku z zaznaczonymi oknami, powierzchnie utwardzone i to, co już rośnie. Zwykle przyjmuje się, że 1 cm odpowiada 1 m w terenie.

Skoro podczytujesz forum od kilku lat, to z pewnością już wiesz, przy oglądaniu których ogrodów piknęło Ci serducho. Napisz, jaki styl ogrodu najbardziej jest Ci bliski.

W drodze do powstania ogrodu bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności. Unika się w ten sposób wysadzania, przesadzania i zbędnych wydatków.

Zacznijmy od odpowiedzi na ważne w planowaniu pytania:
Ile czasu będziesz mogła poświęcić ogrodowi?
Dla kogo ma być ten ogród, komu i czemu ma służyć?
Czy planujesz drewutnię, kompostowniki, miejsce na ognisko, warzywnik, plac zabaw?
Czy za płotem jest coś, co trzeba przesłonić, tzw. nieciekawe sąsiedztwo, słupy itp?

Co prawda piszesz tylko o przedogródku, ale warto zaplanować od razu całość ogrodu, określić funkcje, ciągi komunikacyjne pomiędzy różnymi częściami ogrodu.

Napisałaś, że na froncie posadziłaś srebrne świerki i jałowca. To problematyczne rośliny. Za kilka lat świerki się rozlezą korzeniami i nic w obszarze kilku metrów od pnia nie będzie rosło. Jałowce są urocze póki są młode. Potem okropnie łysieją od środka.
Nasadzenia, wybór konkretnych roślin, to ostatni element układanki. Najpierw trzeba wykonać tę żmudną robotę z planowaniem i przygotowaniem gleby.

W planowaniu przestrzeni dobra jest Makadamia Ma wątek "Podmiejski ogródek". Warto wysłać do nie na priv prośbę o pomoc, ale ona musi mieć rozrysowany plan działki, żeby rozplanować przestrzeń.

Dzięki pomocy forumek powstało wiele pięknych ogrodów. I tym razem z pewnością tak będzie.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Joleczka 20:53, 05 sty 2020


Dołączył: 05 sty 2020
Posty: 110
Asia - o z Gorzowa jesteś ja tez mieszkałam w Gorzowie a teraz w Różankach ale fajnie ze z okolic jesteś

Hania- miło mi cię poznać. właściwie to ja prawie wszystkie wymienione przez ciebie rzeczy mam zrobione, np. kompostowniki, drewutnię, domek na narzędzia i nie tylko. na wiosnę zaczynam z warzywnikiem. praktycznie cały ogród jest wstępnie zrobiony. ścieżki trawniki nasadzenia z roślin. ogród ma być stylu romantycznym trochę takim tajemniczym.
mam takie nieciekawe widoki ale posadziłam żywopłot z ligustru to je przysłonią za parę lat - ha ha ha parę lat!. jakoś to przeżyję chociaż aż tak bardzo mi nie przeszkadzają. Ogród ma służyć wszystkim, dzieci są już prawie dorosłe(jedno ) więc placu zabaw raczej nie będzie. czas na ogród zawsze znajdę tak jak do tej pory. Ogród mnie wciąga bez reszty.
jak pozgrywam foty to pokaże też tyły ogrodu i plany.
____________________
zapach ogrodu
Joleczka 21:00, 05 sty 2020


Dołączył: 05 sty 2020
Posty: 110
mój styl ogrodowy można zobaczyć na moim blogu o tej samej nazwie co mój wątek. jest tam masa zdjęć ze starego ogrodu, którego już w tej formie nie ma bo prawie wszystkie rośliny przeniosłam do nowego ogrodu.
____________________
zapach ogrodu
Gruszka_na_w... 21:06, 05 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21973
A to przepraszam. Sadziłam, że jesteś ogrodniczą świeżynką, a z Ciebie rasowy ogrodnik, który rozpoczyna kolejne dzieło.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Joleczka 21:31, 05 sty 2020


Dołączył: 05 sty 2020
Posty: 110
a tam od razu rasowy. daleko mi do rasowego ogrodnika. stary ogród miał zaledwie 300 m2, nowy ogród to wyzwanie prawie 6 razy większy. niby wiem co bym chciała ale jakoś nie mogę tego sobie wyobrazić, i zabrać się do tego. w zeszłym roku od maja do końca października robiłam ogród. przesadzałam wykopywałam przywoziłam samochodem kupe roślin, taszczyłam je w torbach z ikei. Prawie pół roku tyrania (większość prac robiłam sama)ale zrobiłam wszystko co chciałam zrobić w tym czasie. Efekt już jest minimalny ale jest.
____________________
zapach ogrodu
deszczowymaj 23:20, 05 sty 2020


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
I ja się witam

z wielką chęcią będę podglądać
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies