Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Jak robić eko zakupy

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak robić eko zakupy

sylwia_slomc... 11:15, 09 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
W Święta oglądałam film dokumentalny o Angliku, który postanowił prześledzić trasę swoich własnych śmieci. Segregował skrupulatnie. Jakież było jego zdziwienie i szok gdy okazało się, że Jego własne śmieci lądują docelowo w Chinach lub na Wschodzie na stertach odpadów zmieszanych, a nie rzadko w oceanie
Okazało się, że posortowane są do momentu sprzedaży na Wschód. Wschód kupuje jako surowiec wtórny i towar z którego coś produkuje, ale sprzedający by pozbyć się śmieci zmieszanych pakuje mieszając je z surowcem wtórnym ukrywając w środku. Do kupującego dociera towar zanieczyszczony nie nadający się do produkcji. Zostaje więc wyrzucony w ocean lub zalega na hałdach śmieci.

Pytam się po co my mamy sobie zadawać tyle trudu w dobrej wierze, a ktoś inny dla pieniędzy niweczy nasz trud i oszukuje innych!!!
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
ElaS 11:38, 09 sty 2020


Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 1043
sylwia_slomczewska napisał(a)



Pytam się po co my mamy sobie zadawać tyle trudu w dobrej wierze, a ktoś inny dla pieniędzy niweczy nasz trud i oszukuje innych!!!

Sylwia specjalnie dla Ciebie
https://www.youtube.com/watch?v=2WrL1l_gABI
____________________
Malwowy ogród
mira 17:49, 09 sty 2020


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Sylwia ja to chyba oglądałam ale kawałek takie wielkie kostki sprasowanych śmieci i zrobiło to na mnie takie wrażenie że w sklepie myślę jak co kupić.

Innym razem - był taki program w Mai gdzie babka pracowała w Japonii i mówiła że jest takie miasto gdzie ludzie segreguja na 32 frakcje - też mi dalo


Skoro my ogrodowi to mnie dręczą śmieci ogrodowe te typu plastik.

Art. Cytowany przeczytałam.

Jest mała kropelka uśmiechu kiedy słyszę jak moje wnuki się kłócą o źle wyrzucone śmieci względem segregacji - 4 lata - a to edukacja przedszkolna.

____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Basilikum 18:08, 09 sty 2020


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
hmm ciekawa jestem na ile ja segreguje
a wiec
-papier (jak odbieraja z kubelka spod domu to wrzucam i do niego i tekture ale jak sama wywoze do sortowni to tektura osobno)
-kubki
-butelki
-tworzywa sztuczne zmieszane
-tworzywa sztuczne uzytkowe (np plasikowe krzeselko, miska)
-tetrapaki
-styropian -(ten budowlany osobno i juz nie za darmo)
-elektoronika,
-baterie
-zarowki
-zlom
-aluminium
-duze folie
-ubrania
-buty
-tluszcz (moza oddac w wiaderkach-wiaderko trzeba kupic)
-meble, opony i takie tam trzeba do innej sortowni wywiezc i tam zaplacic za to

no trzydziesci to nie jest ale juz troche i pewnie cos zapomnialam.
My od tego roku mniej placimy za smieci, bo nasi tak sie dobrze nimi gospodaruja. W domu mmy naprawde maly kubelek chyba z 6 litrow i gdyby nie to, ze M wklada tam brudna folie z kiszonki dla owiec (czysta mozemy oddac raz w roku i za nia zaplacic) to by nie byl ten kubelek pelny
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
sylwia_slomc... 18:12, 09 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Zatrważający filmik znalazłam!!!
https://www.youtube.com/watch?v=Rf9b4cgYZm0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR31kq-cPoiufz74lisKOK86mCuiED5YAFRbgmLzqNAi5iGjMmbkg4ROaXg
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 18:16, 09 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
ElaS napisał(a)

Sylwia specjalnie dla Ciebie
https://www.youtube.com/watch?v=2WrL1l_gABI

Dziękuję
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mary 22:15, 09 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Gosiek33 napisał(a)
O tyle jest ekologiczne, że nie kupujemy towaru w plastiku. Transportu nie przeskoczysz, już nie ma furmanek dojeżdżających na targ
Ekologia jest niestety droga.

Ciągle w oczy wpadają mi przeciery owocowe pakowane w malutkich plastikowych, grubych kolorowych torebkach - dla mnie to tragedia - dobre dla dzieci

Mam ten przywilej mieszkania blisko targu. Staram się kupować tylko od lokalnych dostawców i to tych przetestowanych przez moje alergiczne dziecko
Oczywiście używam siatek wielorazowo, część funkcjonuje u mnie od kilku lat. W marketach ważę towar i metkę przyklejam na skórkę grapefruita.


Zostałam źle zrozumiana, Gosiu.

Nie chodzi mi o to, że za transport produktów w szklanych opakowaniach trzeba więcej zapłacić.

Chodzi mi o to, że za transport produktów w szklanych opakowaniach jest bardziej szkodliwy dla środowiska niż transport produktów w opakowaniach plastikowych, bo szkło jest o wiele cięższe.

Jeżeli chcemy przeanalizować czy lepsze są opakowania szklane czy plastikowe to musimy wziąć pod uwagę cały proces produkcji, transportu, recyklingu.

Zawsze chodzi za mną historia o gościu, który w ramach oszczędności jeździł samochodem kilkadziesiąt kilometrów po kartofle. Zapomniał tylko o małym drobiazgu. O koszcie paliwa w baku jego samochodu.

Podobnie jest z wieloma czynnościami, które wykonujemy w powiązaniu z czymś co ma ma ekologii służyć np. myciem opakowań plastikowych przeznaczonych do segregacji. To nie ma związku z ekologią. To zużycie wody i to ciepłej. Nie należy myć opakowań. Należy je tylko opróżnić.

Dzisiaj najbardziej drażnią mnie wielkie 60l wory na bioodpady wywożone raz w tygodniu. Po wrzuceniu większości odpadów na kompost, zostają mi malutkie ilości do wywozu.
I co tydzień pakuję je w wielki 60l wór.
Kompletnie bez sensu. Do tego powinny służyć o wiele mniejsze torby z surowca, w którym można je przez ten tydzień przechować i który po tygodniu zacznie się rozkładać.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Magara 00:32, 10 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6536
sylwia_slomczewska napisał(a)
Zatrważający filmik znalazłam!!!
https://www.youtube.com/watch?v=Rf9b4cgYZm0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR31kq-cPoiufz74lisKOK86mCuiED5YAFRbgmLzqNAi5iGjMmbkg4ROaXg


tego rodzaju filmy powinno się pokazywać przedszkolakom, parę razy w tygodniu, ku utrwaleniu... ale i tak nie jestem pewna czy to jeszcze jest w stanie coś zmienić w kontekście globalnym
prawda, dla naszych, żyjących obecnie pokoleń, jest taka, że trzeba żyć w kontekście śmieci i czerpania zasobów rozsądnie a jednocześnie każdy dzień przeżywać zgodnie z zasadą carpe diem bo nie wiadomo co nas czeka jutro...



____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
ElaS 11:21, 10 sty 2020


Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 1043
"Na każdym samochodzie elektrycznym jest napisane „Zero Emission”, co oznacza, że nie emituje do środowiska fatalnego dla klimatu dwutlenku węgla. Tymczasem są tacy, którzy policzyli, że jest to nieprawda, a elektryki są mniej ekologiczne od nowoczesnych diesli.
Być może samochody elektryczne jako narzędzie ratowania świata to największa mistyfikacja naszych czasów. Jak donosi „The Brussel Times” nowe niemieckie badanie pokazują, że pojazdy elektryczne nie tylko nie zmniejszą emisji CO2 w Europie, ale nie będą tego robić w najbliższych latach."

____________________
Malwowy ogród
Basilikum 12:37, 10 sty 2020


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
a wiecie jak beda utylizowane baterie z tych samochodow?? i gdzie?? i ile ludzi pracuja w skrajnych warunkach by wydobyc surowce do budowy tych baterii?? i jak zatruwa sie srodowisko by te surowce wydobyc i doprowdzi do tanu uzywalnosci.
Nie rozumiem politykow, bo moim zdaniem oni powinni znac odowiedzi na powyzsze pytania. I nie zrozumiem jak z ta wiedza mozna ludziom wciskac, z elektro auta sa eko.
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies