Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek Izy-mój Rodos

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek Izy-mój Rodos

Izaluna 14:39, 30 cze 2020

Dołączył: 21 cze 2020
Posty: 24
Haniadziękuję na wyczerpującą odpowiedz

Jałowce wylecą, tuje nie, bo mi się podobają, świerk nie, bo za dużo to kosztuje a finansowo krucho.
Przeszłam się na spacer zaglądając w inne ogródki i wszędzie tuje, rzadko spotyka się tu inne żywopłoty.
Tuj nie chcę wycinać, ale za to w te luki chcę posadzić właśnie krzewy lub drzewka. W tą dziurę, gdzie Renata Kokesz narysowała czerwone drzewko, chyba najlepiej kolumnowe by pasowało, przeglądałam bordowe kolumnowe i śliwę Crimson Pointe znalazłam, wielkością pasuje do tuj bo dorasta do 5m. (chyba, że inne odmiany bardziej pasują).Drugie kolumnowe, może świdośliwę, widziałabym w dziurze, przy wjeżdzie na działkę, po prawej stronie od zachodniej strony.
Z drzew owocowych mamy starą śliwę, pod nią siedzimy w razie upałów, jest też winogrono i pod nim porzeczka, agrest, truskawki( to wszystko po prawej stronie), poziomki (muszę je przenieś z pod tuji aurea nana na prawo)tak, że skubać jest co
Warzywnik to tak na prawdę zioła, fasolka, faktycznie skrzynie nie mają sensu.
Ogródek traktujemy raczej rekreacyjnie(choć zaczęłam lubić dłubanie w ziemi) ale po 13 latach prób jak go ładnie zrobić, poddałam się, bo zamiast lepiej, to wygląda gorzej.
Chciałabym, żeby rośliny były w miarę bezobsługowe, tzn dały radę w tygodniu bez podlewania z węża. Faktycznie, zaczynamy sezon wiosną, więc zależy mi, żeby nie było goło w maju, zanim jednoroczne kwiatki zakwitną.
Tulipany kiedyś miałam, nawet wykopywałam ale nie powtarzały kwitnienia i dałam sobie spokój, mam teraz trochę narcyzów.
Lubię kolory niepopularne na forum: żółty, pomarańczowy, czerwony (inne oczywiście też) z kwiatów aksamitki, nagietki, dalie, stokrotki i bratki a nawet słoneczniki Ale mam też kilka róż, fioletowe byliny: lawendę, szałwię, rozwar, kocimiętkę, liatry, rozchodniki, liliowce Stella d oro i inne żółte, funkie i żurawki. Z krzewów mam kilka tawułek Goldflame, tawułę Douglasa, hortensję Limelight, którą rozmnażam, dwa rododendrony i kilka hortensji ogrodowych przed domkiem i karłową pęcherznicę Little Angel
Z drzewek chciałabym jabłonkę i czarny bez i...kupiłam już bez planu Derenia sibirica variegata, chyba będzie pasował przed kompostownikiem.
I jeszcze lilak Palibin mi się marzy
Plan spróbuję zrobić i wstawić
Też się rozpisałam




____________________
Iza Ogródek Izy-mój Rodos
Izaluna 14:43, 30 cze 2020

Dołączył: 21 cze 2020
Posty: 24
Asiadzięki za oddzew
Jak wstawię plan, to trochę ze strachem ale będę czekać na tą burzę mózgów
Teraz to może być już tylko lepiej
____________________
Iza Ogródek Izy-mój Rodos
Izaluna 23:19, 30 cze 2020

Dołączył: 21 cze 2020
Posty: 24
Tak wyglądała moja rabata na przeciwko tarasu rok temu



____________________
Iza Ogródek Izy-mój Rodos
Izaluna 23:21, 30 cze 2020

Dołączył: 21 cze 2020
Posty: 24




____________________
Iza Ogródek Izy-mój Rodos
Izaluna 23:27, 30 cze 2020

Dołączył: 21 cze 2020
Posty: 24
Narożnik z lewej strony pod kompostownikiem 2019r.





____________________
Iza Ogródek Izy-mój Rodos
Kokesz 20:18, 14 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Troszkę tu cicho...więc muszę wziąć sprawy w swoje ręce i trochę wyjaśnić
A więc...Iza to moja siostra Założyłam jej wątek,myślałam, że się rozkręci ale jednak nie.
Zostawiła mi zaplanowanie rabat i nasadzeń, mam w końcu wstępny plan na kartce i chcę to jakoś ogarnąć.
Zdjęć nie mam za dużo a te, które Iza zrobiła nie bardzo mogą pomóc.
Spróbuję wstawić to co mam.
Będę prosić o porady i pisać zamiast Izy

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 20:18, 14 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
1cm = 1m


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
hankaandrus_44 20:34, 14 sty 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7164
Na siłę nikogo do ogrodnictwa nie zmusisz, a żeby z tego ogrodu mieć satysfakcję, trzeba mieć tego bakcyla w genach.
Tak czy owak sukcesó,w w tym ogrodzie życzę. Potencjał jest, obszar to taki jak mój A wiele można mieć frajdy na takim poletku!

Zima nie jest budującym czasem na ogród dla początkujących. Starzyki już planują co posadszić a co wyrzucić, a młodzież, niech planuje gdzie rozłoży hamak i kocyk do opalania.

Owodzenia w działaniach! Ogrody są piękne!
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Kokesz 20:52, 14 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Troszkę roślin przybyło, chcemy żeby raczej bezobsługowe, tanie, wytrzymałe.
Ziemia jest raczej przepuszczalna, pod rabaty została już trochę użyźniona kompostem i korą.
Z krzewów posadzona
-Świdośliwa jajowata - prawa str bramy wjazdowej
- klon atropurpureum - luka między tujami szmaragd
- dereń sibirica variegata-przed jałowcem po prawej str (jałowiec będzie wycięty kiedyś), a teraz zasłania kompostownik i obok z lewej str jałowca krzewuszka Bristol Ruby i pęcherznica karłowa Little Angel
- miscant Memory miedzy wielka tują a jaśniejszą Aurea Nana

Na rabacie po lewej str planu jest słońce od rana do wieczora, jest tam kilka róż, lawendy, szałwie fioletowe, liliowce Stella d oro, karłowe budleje, rozchodniki, trzcinniki, bodziszki krwiste, astry jesienne ciemny róż i fioletowe, z zimozielonych 3 mikro cisy fastigiata i tyle.

Na rabacie przed kompostownikiem a właściwie przed jałowcem są hosty, żurawki i tawuły Gold flamenco

Na głównej środkowej rabacie jest wszystko dalie, turki pomarańczowe, irysy fioletowe, żółte liliowce, astry jesienne, rozwary białe i fioletowe, słoneczniki i gąszcz roślin skalnych(mam nadzieję, że tych już nie ma, bo kazałam wywalić) dwa rodki biały i bordo i azalia różowa.

Rabatka przy tarasie.


Na początek chciałabym uporzadkować na nich nasadzenia, uspokoić i pogrupować kolory, żeby od wiosny coś już było widać
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 20:57, 14 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Takie moje rysuneczki












____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies