Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek Izy-mój Rodos

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek Izy-mój Rodos

Izaluna 23:42, 24 cze 2020

Dołączył: 21 cze 2020
Posty: 24
Ja myślałam o tej dziurze bo tu słońce podświetlałoby ją od tyłu

____________________
Iza Ogródek Izy-mój Rodos
BASIA8 00:41, 25 cze 2020


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Może w tej części dorzuć do nirgi trawy, hortensje.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Izaluna 09:20, 29 cze 2020

Dołączył: 21 cze 2020
Posty: 24
Różanka-bylinowa, muszę ją jakoś nazwać
Trochę porządków w ubiegły weekend zrobiłam, tylko zdjęć nie zrobiłam

Tam gdzie doniczki będą dosadzone liliowce Stella d'oro, tylko muszę je podzielić bo mam dwie wielkie kępy a teraz za gorąco nawet na przessdzanie.











____________________
Iza Ogródek Izy-mój Rodos
Izaluna 09:22, 29 cze 2020

Dołączył: 21 cze 2020
Posty: 24
Rabatka przytarasowa, chyba za mała...
Czy tam powinno być coś wyższego, np na pniu?





____________________
Iza Ogródek Izy-mój Rodos
Kokesz 10:48, 29 cze 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Może coś takiego przed tujami a zamiast tego drzewka, jakieś o ciemnych liściach, wpasowałoby się w tę lukę po tuji

https://i.pinimg.com/564x/95/3d/70/953d709268d6ca67842ff8452dc4a452.jpg
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 10:59, 29 cze 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Izaluna napisał(a)
Ja myślałam o tej dziurze bo tu słońce podświetlałoby ją od tyłu



O tym miejscu myślałam oczywiście nie będzie to taka długa rabata ale ze trzy hortensje powinny wejść + rodek na końcu
Albo dwie hortki po lewej i jedna po prawej str rodka, w nogach np śliwy Pissardi
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 11:12, 29 cze 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Dorysowałam tuję szmaragd, żeby zasłonić biały domek sąsiada, hortensje Limelight, pisałaś, że masz, to można je wkomponować.
Po lewej stronie jakieś dwa większe krzewy, jeden np Jaśminowiec wonny, kwitłby w czerwcu na biało i pachniał a drugi dereń sibirica variegata, jest duży i zasłoniłby kompostownik. Albo zamiast derenia pęcherznica?

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gruszka_na_w... 17:30, 29 cze 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Iza, przeczytałam całość.
Prosiłaś o wyrażenie opinii i doradzenie. Postaram się sprostać.
We mnie jest sporo pragmatyzmu, więc nie czuj się przytłoczona moimi wywodami. Weź z nich to, co Ci pasuje, a resztę odrzuć.
Jałowce są pośrednimi żywicielami grzyba powodującego rdzę gruszy. Na liściach gruszy ten grzyb przybiera postać pomarańczowych plam, a na jałowcu pomarańczowej galarety. Wyciąć i spalić.
Osobiście mam mordercze instynkty wobec osób wprowadzających na ROD-owskie działki tujowe żywopłoty, jałowce i kłujące lub pospolite świerki. To rośliny zupełnie z innej ogrodowej bajki i na 300 m2 po prostu przytłaczają, niepotrzebnie cieniują tę niewielką powierzchnię. Świerki i tuje dodatkowo wysuszają glebę.

Gdyby to była moja działka to jak najwięcej tych elementów bym wycięła.
Dlaczego?
Na tych działkach nie bywa się późną jesienią i zimą. Zimozielone akcenty są zbędne. Trudno do nich dopasować nasadzenia, które będą atrakcyjne w pozostałych częściach roku.
Napisałaś, że bywasz na tej działce raz w tygodniu, czasem rzadziej. Warzywnik w skrzyniach w takim układzie się nie sprawdzi, bo ziemia w nim bardzo szybko obsycha. Wymaga on bądź podlewania automatycznego, bądź w okresie suszy codziennego ręcznego podlewania. Lepiej się sprawdzi warzywnik w gruncie.

Postawiłabym na rośliny liściaste, kilka niewielkich drzewek typu świdośliwa, dereń jadalny, krzewy owocowe (porzeczka, aronia) i ozdobne (lilak Palibin, hortensje bukietowe, róże),pnącza (powojniki), niewymagające byliny, trawy i cebulowe.
Z czasów, kiedy miałam taką działkę najmilej wspominam możliwość podskubywania malin, jeżyn, poziomek, truskawek, wiśni, śliwek, leżenie na leżaczku w cieniu kwitnącej jabłonki, zerkanie na kwitnące margerytki, irysy, rudbekie, dzwonki, na pnące się po altance i pergoli róże.

Przydałoby się, abyś określiła swoje preferencje związane z tym miejscem. Czego po nim oczekujesz? Kto z tego miejsca będzie korzystał?.
Spróbuj narysować plan tego ogródka na kratkowanej kartce. Oznacz strony świata, zaznacz domek, furtkę, ścieżki komunikacyjne, rośliny, które chcesz zostawić.
Renatka już się zwróciła w Twoim imieniu do Makadamii. Wygodniej się planuje, jeśli ma się rysunek wyjściowy.

Najlepiej jest zacząć od tego. Zakupy roślin zostawia się na sam koniec. Bo nawet najpiękniejsze rośliny posadzone bez ładu i składu nie spowodują, że będziesz się w swoim ogrodzie dobrze czuła.

I na koniec - zlikwiduj te kamienie wokół rabatek- strasznie w nie wrasta trawa. Koszenie jest koszmarem, a mrówki składają pod nimi jaja.

Mam nadzieję, że nie zrobiłam tym wpisem zbytniego zamieszania.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
makadamia 19:23, 29 cze 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Tak, jest, Renatka napisała, że jest tutaj taki wątek, w którym potrzeba pomocy i jestem. Nie wiem tylko Izo, czy jesteś gotowa na moją pomoc, bo ja zawsze wprowadzam wielkie zamieszanie i dziewczyny piszą, że je boli głowa od moich rad.

W każdym razie zgadzam się zasadniczo z Hanią, chociaż nie mam tak morderczych zapędów odnośnie iglaków. Mnie tutaj po prostu brakuje średniego piętra: są wysokie drzewa i niskie byliny ale pomiędzy nimi dziura. Na zdjęciu wydaje się, że jest mnóstwo miejsca na posadzenie krzewów ale zdjęcia przekłamują a 300m to malutko. Dlatego dobrze byłoby mieć plan z wymiarami, na którym będzie można narysować propozycje.
Dasz radę narysować?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Kokesz 21:56, 29 cze 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies