Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek Izy-mój Rodos

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek Izy-mój Rodos

Kokesz 18:59, 15 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Anda napisał(a)


No ba, jasne, że taki kształt jest świetny, mnie też się podoba. Jednak wtedy trzeba dbać o trawnik i kanciki, inaczej całość wygląda jakby ktoś chciał, a nie mógł


Nóż do trawnika dostała na imieniny, niech się wykaże do czegoś musi się przydaćnamawiałam ich latem na trawnik z mikrokoniczyną, może coś się da zrobić w tym temacie.
Szwagier przerażony był już jesienią, jak miał przekopać ten kawałek ziemi z lewej strony planu więc nie chcę ich za bardzo wystraszyć
Chciałabym mieć dobry plan rabat, dobrze rozplanowane kolory a z roślinami sobie poradzę
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Margerytka40 19:57, 15 sty 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Reniu a ten kawałek z prawej strony domu. Tam jest miejsce na auto? Do jakiej wysokości się tam wjeżdża? Ile tam miejsca trzeba zostawić?
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Kokesz 23:31, 15 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Margerytka40 napisał(a)
Reniu a ten kawałek z prawej strony domu. Tam jest miejsce na auto? Do jakiej wysokości się tam wjeżdża? Ile tam miejsca trzeba zostawić?




Mniej więcej dotąd, może za szeroki samochód narysowałam
Ta zielona kreska to żywopłot albo coś innego zasłaniającego widok na śliwkę.
Iza powiedziała, że przed drewutnią, ja myślę, nie wiem , czy dobrze, że w lini warzywnika lepiej. Iza określa jego wysokość na 1,50cm ale ma zrobić przymiarkę bo wg mnie trochę za wysoki. Nie ma pomysłu z czego ma być ten żywopłot?
Wg mnie korzystają z hamakowania pod śliwką latem więc nie musi być zimozielone.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 23:32, 15 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Aha, placyka nie chcą, czyli się nie myliłam
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 00:13, 16 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
A gdyby dać taki kształt trawnika, rabatę przedłużyć aż do drewutni sąsiada, tam dać coś delikatnego, jakieś paprocie niskie, żeby jej nie zasłoniły albo bergenie. Samą rabatę na środku wyciągnąć w dół, zabierając trochę trawnika. Warzywnik też w takim półkolistym kształcie.

Dodam jeszcze (choć na tym się nie skupiam), że z boku domku, tam, gdzie parkuje samochód, jest skalniak, taka kamienista podmurówka jakby i tam w kamieniach rosną rojniki, rozchodniki, cymbalaria murowa, skalnice i takie tamy.

Na tyłach domku od strony północnej hortensje ogrodowe i żurawki.
Nawet myślałam, żeby zamiast nich wpakować tam te wszystkie dalie, na tle białej elewacji dawałyby czadu, że hejale pewnie słabo by kwitły.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Margerytka40 08:11, 16 sty 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Reniu a coś w tym stylu?

____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
inka74 10:06, 16 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15016
Reni, bardzo odręcznie w telefonie bo drukarka mi nie działa. Ja bym zaproponowała coś takiego. Kształty powinny być równe, na bazie kół.

Na pomarańczowo zaznaczyłam ścieżki. Mogą być żwirowe, najłatwiej je wykonać i są najtańsze. Wkoło rabaty w kole od strony trawnika nie musi być ścieżki. Warto rabatę jednak jakoś odciąć od trawnika np. 2 rzędami kostki. Rabata ta mogłaby być cała na kolorowe kwiaty np. jednoroczne. Jest wydzielona od reszty więc w jakiś sposób uporządkowana. Siejesz jak łąkę kwietną lub plamami. Co roku może być dzięki temu inna. Nasiona tańsze niż byliny. Na jesieni/wiosnę może to być miejsce na cebulowe. Można też zrobić tam coś formalniejszego np. kulkowisko.
Ścieżka od bramy może być żwirowa lub zostać trawą. Dlatego jest pomarańczowo zielona. Nie wiem ile tam jest miejsca, czy wstawiają samochód. Od tego zależy jej szerokość i kształt. Pod śliwą jest trawniczek w kształcie koła ale śliwa nie jest w jego środku a przy górnym brzegu. Wielkość tego miejsca zależy od jej korzeni, potrzeb (leżaczek). Też bym to miejsce jakoś odcięła od rabat (2 rzędy kostki jak przy trawnikowej, nie ścieżka). Chodzi o to że nawet jak trawnik jest gorszy to nadal będzie widoczny kształt bo teraz nie wiadomo gdzie jest rabata a gdzie trawnik. Dlatego wygląda to jak bałagan.
Inspiracją do tego był ten projekt. https://pin.it/5gwqYoY
Może bardziej da on pogląd co mi chodziło po głowie. Oczywiście ten pin to dużo bardziej zaawansowana wersja. U twojej siostry chodzi, aby jasno wydzielić rabaty nie zmieniając zbytnio wszystkiego.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Kokesz 11:10, 16 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Odpiszę po kolei

Najpierw plan Ewy.
Na początku nie byłam przekonana ale im dłużej patrzyłam, tym bardziej zaczynał mi się podobać

Na placyk nie ma zgody tak jak myślałam.
Ścieżki mogą być, nawet by ułatwiły wejście za rabatę, między tujami, bo tam i tak ciężko było kosić. Wtedy rodek ten z lewej musiałby iść trochę do przodu.
Rabata przed tujami miała by 4 metry, jeśli na te planowane nasadzenia hortensje + reszta to byłoby ok.
Usłyszałam przerażenie w głosie na temat trawnika taki mały?
Wiem, że jest kiepski, chyba wymuszę w końcu porządną wertykulację wiosną i dosiewkę trawy z mikrokoniczynką, o skopaniu całości i założeniu nowego nie ma mowy niestety może to coś polepszy wizualnie
Chyba bym go trochę jednak podniosła do góry z lewej strony.
Najwyżej powiększymy rabatę, jak się rośliny rozrosną

Myślę jeszcze nad kształtem warzywnika i tą poprzeczną przesłoną tu gdzie znak zapytania, o której pisałam później.


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 11:14, 16 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Asia, Twój plan byłby zgodny z tym co mi się podobało u Domi, ale...

Rabata z lewej strony wchodziłaby w ciąg komunikacyjny, poza tym na jesieni została przekopana z kompostem i korą, więc wolałabym już ją wykorzystać pod nasadzenia.








____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 11:29, 16 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Rabata środkowa na Twoim planie byłaby płytsza i nie wiem, czy hortensje, rozplenice, i inne byliny by się tam zmieściły.
Patrząc na miejsce pod śliwką, ubyłoby trawnika, przybyło rabaty, nie wiem, czy rośliny tam w głębi pod samą aronią byłoby widać.
Tu zostawiłabym jednak tą trawę tym bardziej, że chcą ją tam zostawić.
Rabatę pociągnęłabym na razie do drewutni sąsiada i tam zakończyła, tak jak na planie.
Myślę o kształcie warzywnika, nawiązywałby do półkolistych rabat.
Tam jest pergola z winogronem, trzy lub cztery krzewy na pniu, dwa krzaczki porzeczek i truskawki. Do wkomponowania gdzieś maliny.
Myślę...











____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies