Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek Izy-mój Rodos

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek Izy-mój Rodos

Kokesz 09:39, 15 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Ok, dziękuję

Tutaj jest obecne przejście do kompostownika, za jałowcem jest sporo miejsca na różne worki z kompostem itp i tak ma zostać, będzie tylko przesłonięte krzewami jak jałowiec wyleci.



Jak jałowiec kiedyś wyleci, i krzewy urosną to wtedy przejście byłoby z lewej strony



Tu w oryginale te dwa warianty dojście do kompostownika.



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 09:47, 15 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
nyna76 napisał(a)
Reniu skoro siostra lubi pomarañcze i inne pochodne, to może po prostu zrobić jedną dużą ognistą rabatę.

Miejsce z drewnem super, mogą być tam niskie aksamitki

Jak potrzebujesz więcej borda, mogę rozmnożyć mojego bordowego rozchodnika.




Ania, tak gdzie drewno jest cień i raczej aksamitki tam nie urosną, tam bym już nie mieszała, tylko ewentualnie coś zielonego posadziła, można by paprocie, tylko Iza nie lubi paproci. Więc to miejsce odpuszczam.
Z Izą jest tak, że jak pytam, czy dana roślina jej się podoba, to mówi, że nie.
Jak ją pokazuję u kogoś o ogrodzie, ładnie wkomponowaną, to już tak
No i jak pojechała, ze mną do szkółki, żeby pooglądać rośliny, pokazać, co się jej podoba, to nie umiała określić, bo dla niej wszystko się zlało w zielone.
Tak pewnie wiele z nas miało na początku

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 10:13, 15 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
hankaandrus_44 napisał(a)
Na siłę nikogo do ogrodnictwa nie zmusisz, a żeby z tego ogrodu mieć satysfakcję, trzeba mieć tego bakcyla w genach.
Tak czy owak sukcesó,w w tym ogrodzie życzę. Potencjał jest, obszar to taki jak mój A wiele można mieć frajdy na takim poletku!

Zima nie jest budującym czasem na ogród dla początkujących. Starzyki już planują co posadszić a co wyrzucić, a młodzież, niech planuje gdzie rozłoży hamak i kocyk do opalania.

Owodzenia w działaniach! Ogrody są piękne!


Iza, coś tam już ma w genach
Wysiewy idą jej dobrze, już trochę rozpoznaje rośliny, tylko nie jest tak mocno zakręcono ogrodowo jak my
Niepotrzebnie wg mnie wycięła na początku kilka krzewów i drzew, których teraz brakuje, wystarczyło wtedy tylko dobre cięcie.
Dobrze, że ramy tujowe chociaż są, choć nie wszyscy je lubią na forum.
Hania, kibicuj
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 13:14, 15 sty 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
Kokesz napisał(a)
Iwonka, można powiedzieć, że będą trzy rabaty:

-jedna wielka na środku, przed tujami, rodki stare, zakorzenione, daja radę, nawet ładnie kwitną, nie do ruszenia, chciałam tam wkomponować dwie duże plamy hortensji, z tyłu miskanty,przód moze daniki, bodziszki krwiste, rozchodniki, rozplenice i szałwie caradonna, rozwary białe i fioletowe, astry fioletowe jesienią


Hortki w upały podlewane tylko raz w tygodniu nie będą ładne, latem będą ledwo zipać. Pisałaś, że gleba jest przepuszczalna. U mnie na glinie muszę podlewać częściej w upały. Zależy to oczywiście od tego, jakie będzie lato Jednak skoro sadzisz tam dość suchoznośne rośliny, to hortki odpadają wg mnie.

Kokesz napisał(a)
-druga, ta długa z lewej strony planu, myślę, żeby tam dać z tyłu trzcinniki, bo szybko kwitną, i ten pomarańcz/czerwień w daliach plus seslerie lub inne carexy, rozchodniki, liliowce, kocimiętki, i caradonne

-mini rabata przy tarasie, to coś zimozielonego na na pniu, na dole lawendy + trawki + te nieszcęsne turki

Kompostowniki mają być po prostu zasłonięte krzewami.

Trawnik ma taki być niestety...to co nam przeszkadza, innym niekoniecznie...
Ma być kolorowo...
Nie wspomiałam już nawet o malwach i słonecznikach, skalniaku i rojnikowych wzorkach, plastikowych ogranicznikach na rabacie itp

Ma coś się dziać od maja powiedzmy a turki jeszcze wtedy nie kwitną


Pamiętaj, że pomarańcze, żółcie i czerwień powinny być używane oszczędnie i równoważone spokojniejszymi kolorami. Na dodatek te "wyskokowe" kolory skracają perspektywę, więc warto się dobrze zastanowić, gdzie je dać

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 13:26, 15 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Ewa, hortki już tam rosną, tylko w innym miejscu, więc kwestia przesadzenia.
Iza obiecała, że zanim cokolwiek wsadzimy, dobrze przygotuje ziemię, takie postawiłam ultimatum
Na tej rabacie na środku, gdzie narysowałam hortki, słońce wchodzi od 14 do wieczora, tam chciałabym spokojniej, jak u Asi-Margerytki.
Hortensje, z tyłu miskanty Morning Light, przed hortkami rozplenice, rozchodniki, liatry, bodziszki krwiste, irysy , astry...to, co pisałam wcześniej. Sąsiad zza płota może podlać też rośliny z węża
Te wyskokowe kolory widzę na długiej rabacie po lewej stronie planu.
Lubią je, co poradzę
i trzecia mała rabata pod tarasem, tam patelnia, bo strona południowa, mogą być lawendy, turki pomarańczowe może te od Ciebie i są chyba tawuły Gold Flame. Może berberysy. Coś co da radę. Ja to bym widziała coś pachnącego ale na razie nie mieszam
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 13:40, 15 sty 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
Wiesz, ja piszę, jak to widzę i co można zrobić wg mnie lepiej. A co właściciele zadecydują, to już ich oczy będą musiały to znosić lub się z tego cieszyć

A taki planik na szybko wysmerfiłam Jest bardzo prosty. Mało do koszenia. Jest placyk na ławeczkę albo grilla (takiego wiszącego). Płyty w dzikim trawniku, który można podsadzić roślinami płożącymi typu Ajuga lub rzymski rumianek, które można deptać. Bezproblemowo i mało pracy

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 18:09, 15 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Dzięki Ewa

Z placyku raczej nici, bo szwagier sam nie zrobi, grilla wiszącego nie mają, tylko mały przenośny, jedzą na tarasie.
A bez placyka, widziałabyś tak samo, z tą ścieżką ?

Chyba bałabym się im zabrać tyle trawnika

Patrzę na to zwężenie od bramy wjazdowej, czy zmieści się tam samochód.
Bez zwężenia są tam 4 metry, po zwężeniu u góry 2 metry.

Teraz mi się przypomiało i nie narysowałam tego na planie, że Iza chciała jakąś przesłonę roślinną, żeby nie było widać jak siedzi pod śliwką na leżaku.
Nie wiem, na czym stanęło, bo polecałam coś zimozielonego np wąski ekran z cisów albo coś szybko rosnącego na wiosnę.
Myślałam nawet o malinach, ograniczonych dwoma linkami stalowymi jako przegrodę, tym bardziej, że obok jest mini warzywnik i maliny też tam rosną.


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 18:15, 15 sty 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Zawsze podobał mi się taki kształt rabat, trochę chciałam iść w tym kierunku, nawet ten lewy bok podobnie poprowadziłam, tylko nie wiedziałam jak połączyć go z dużą rabatą na środku.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 18:32, 15 sty 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
Kokesz napisał(a)
Dzięki Ewa

Z placyku raczej nici, bo szwagier sam nie zrobi, grilla wiszącego nie mają, tylko mały przenośny, jedzą na tarasie.
A bez placyka, widziałabyś tak samo, z tą ścieżką ?


Tak, najpierw była sama ścieżka, a potem dorysowałam placyk.

Kokesz napisał(a)
Dzięki EwaChyba bałabym się im zabrać tyle trawnika


No weź, Reniu, czy tam ten trawnik jest wykorzystywany do czegoś? Gry w badmintona? Tam chyba tylko jest przejście. Dlatego zaproponowałam zrobienie z tego bardzo łatwego w utrzymaniu, bo bez koszenia, przejścia pomiędzy rabatami i drzewami

Kokesz napisał(a)
Patrzę na to zwężenie od bramy wjazdowej, czy zmieści się tam samochód.
Bez zwężenia są tam 4 metry, po zwężeniu u góry 2 metry.


Wjeżdżają tak głęboko na działkę? Mnie bardziej chodziło o ujednolicenie tej przestrzeni. Kształt trzeba dopasować do wielkości wymaganej w tym miejscu.

Kokesz napisał(a)
Teraz mi się przypomiało i nie narysowałam tego na planie, że Iza chciała jakąś przesłonę roślinną, żeby nie było widać jak siedzi pod śliwką na leżaku.
Nie wiem, na czym stanęło, bo polecałam coś zimozielonego np wąski ekran z cisów albo coś szybko rosnącego na wiosnę.
Myślałam nawet o malinach, ograniczonych dwoma linkami stalowymi jako przegrodę, tym bardziej, że obok jest mini warzywnik i maliny też tam rosną.




Cisy są fajne, ale trzeba je ciąć A maliny się bardzo rozłażą, ale są pyszne
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 18:34, 15 sty 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33368
Kokesz napisał(a)
Zawsze podobał mi się taki kształt rabat, trochę chciałam iść w tym kierunku, nawet ten lewy bok podobnie poprowadziłam, tylko nie wiedziałam jak połączyć go z dużą rabatą na środku.


No ba, jasne, że taki kształt jest świetny, mnie też się podoba. Jednak wtedy trzeba dbać o trawnik i kanciki, inaczej całość wygląda jakby ktoś chciał, a nie mógł
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies