Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomysł na... Przedogródek!

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomysł na... Przedogródek!

Kaha565 21:47, 21 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Rośliny wokół mają powycinane duże okręgi by agrowloknina nie działała na nie aż tak niekorzystnie. Przy nowych nasadzeniach musiałabym wieksoc włókniny i tak usunąć
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
Gardenarium 10:04, 29 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Usuń włókninę, wtedy możesz zastosować więcej roślin a nawet cebulowe na wiosnę.
Lawendy nie sadź tutaj, lawenda brzydko wygląda przez większość sezonu a zimą to już w ogóle. Ja bym i tamtą lawendę wyrzuciła/przesadziła.

Moja prosta i szybka propozycja być może jest zbyt uboga i można potem ją "ustroić" w dodatkowe rośliny typu turzyce czy trzmieliny Fortunego jako dodatkowe "piórka".

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:05, 29 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308



Zaraz coś wymyślę, choć mam mało czasu, bo piszę 3 książkę. Druga już się drukuje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:22, 29 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


1. Cis Farmen (formowany) lub bukszpan jeśli nie boisz się chorób i szkodników (ćma)
2. Cis 'Elegantissima' formowany lub bukszpan odmiana 'Aurea' lub z białą obwódką, chodzi o inny odcień obwódki.
3. Carex 'Evergold' a pomiędzy niego sypnięte ręką krokusy, łany krokusów, najlepiej fioletowych aby kontrastowały z turzycą.
Zamiennie strzyżona na płasko trzmielina Fortunego 'Emerald'n Gold'. Będzie się rozłazić niereugularnie, co może być interesujące, albo będziesz ją trzymać w ryzach
4. Berberys 'Fireball' (kulka jaskrawoczerwona)
5. Kule z cisa lub bukszpanu w zależności co będzie na obwódkach
6. Mocno bordowe żurawki lub berberys Bagatelle (kulka ciemnoczerwona)

Chodzi o to, aby uzyskać kulkę w różnych odcieniach czerwieni. Zamiast berberysu można jeszcze zaryzykować z wajgelą 'Purpurea Nana' - będą dodatkowo kwiaty ciemnoróżowe, a liście ma mocno wybarwione na ciemne bordo. Ja obecnie sadzę dużo wajgeli u siebie.
7. Konwalnik 'Nigrescens' + białe krokusy.

Jeszcze lewa strona zielonego cisa, też można dać pas czegoś niskiego ale zimozielonego, choćby czarny konwalnik a w nim białe krokusy.

Jakby się uprzeć i będzie jeszcze miejsce - daj w skarpecie drzewa ciemierniki o białych kwiatach. Nr 8



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:24, 29 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj z dodatkowym konwalnikiem (7).

To jest opcja na nowocześnie, bo takie prostokąty dobrze wyglądają i definiują wejście jako dobrze zaplanowane i eleganckie. Ale równie dobrze można posłużyć się pofalowanymi nasadzeniami.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:27, 29 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wybacz, nie mam już więcej czasu, kombinuj kobieto.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LIDKA 16:40, 08 lut 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7037
Lepiej niż Danusia proponuje to już się nie da.
posadziłaś już coś?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Kaha565 17:35, 08 lut 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Dziękuję za wszystkie porady!
Póki co czekam na wiosnę - na rabacie leży 50 cm śniegu
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
Agatorek 19:00, 08 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Ale fajne plany .
Ja akurat lubię fale
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Kaha565 23:28, 15 lut 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Pora wrócić z moimi nowymi koncepcjami. Cała zimę miałam na przemyślenia! Poprzeglądałam Wasze piękne ogrody i już wiem co chce

Trawy + formowane kule bukszpanowe/cisowe różnych wielkości a do tego tulipany lub czosnki!

Stworzyłam 3 koncepcje. Proszę o poradę i wsparcie która Waszym zdaniem będzie najlepszym rozwiązaniem.

1. Obwódka z turzycy 'Everygold' /'Ice Dance', obwódką z bukszpanu/cisu, do tego rozplecnice 'Hameln' i bukszpanowe/cisowe kule różnych wielkości porozrzucane lub w linii prostej.
2. Podobnie, lecz inne rozmieszczenie bukszpanow i rozplenic
3. Brak obwódki z turzycy. 2 hortensje bukietowe a do tego hakone

W projekcie zaznaczyłam istniejący już wiąz 'Camperdowni'
Czy taki dobor gatunków poradzi sobie na słonecznym, wietrznym stanowisku?

Moje rysunki są 'do góry nogami' niż wcześniejsze i mam nadzieję że są w miarę czytelne.


____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies