Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Iglakowa część wypoczynkowa do ogarnięcia :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Iglakowa część wypoczynkowa do ogarnięcia :)

Agacia 19:47, 23 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Wieloszko, dziękuję serdecznie za odpowiedź!

Wieloszka napisał(a)

Agacia - napiszę co mi się tak automatycznie nasunęło czytając Twój post i przeglądając zdjęcia:

-odnośnie "drzewko (3m wysokości, pień+kulista korona o średnicy ok 2m" - idealnie takie parametry ma wiśnia umbraculifera (szczepiona na wys.2-2,2m)


Dziękuję Wieloszko, wg Twojej rady poluję na takowe. Rozważam także klon globosum.


Wieloszka napisał(a)
-przed rząd cisów fajnym pomysłem jest rabata z ogrodu nowoczesnego - trawy, a przed nimi bukszpanowe kule, albo jeśli nie chcesz aż tak bardzo poszerzać tej rabaty to tylko dosadziłabym trawy i przed nie coś płożącego (np.runiankę)


Runianka chętnie, to na parter. Natomiast nie wiem co tak do metra wys. Fajnie by było, gdyby to były rośliny zimozielone, w dodatku takie, których nie musiałabym okrywać...

Wieloszka napisał(a)
w róg dać drzewko i pod nie hortensję (bukietową jak rozumiem?). Jakie drzewko? - wg mnie pięknie by tam wyglądało drzewo czerwonolistne (np. śliwa wiśniowa nigra, albo pissardi) i hortensja bukietowa (np.vanille fraise).


Tak, dokładnie, chodzi mi po głowie bukietowa Nad czerwoną śliwą myślałam, ale niestety, doszłam do wniosku, że musi to być drzewko iglaste, aby się jesienią nie sypało za płot...


____________________
~ W ogrodniczkach ~
Agacia 19:53, 23 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Marzena2007 napisał(a)
Przed cisami fanie by wyglądała trzmielina emerald gold lub trawy o biło pstrych liściach - kosówka, carex morrovi variegata lub ogrodowiskowe żurawki. Czy tu jest cień czy słońce?


Dzięki serdeczne Marzenko, że wpadłaś Trzmielina, żurawki - miodzio Tyle, że tu mam pełne słońce. Jak cisy (za paaaarę lat) urosną, to częściowo dadzą cień, ale słonecznie i tak będzie, a póki co - patelnia

Marzena2007 napisał(a)
Agacia machonia mocno się rozrasta i widziałam krzewy wysokie na 1,5 m i. Takiej samej szerokości?
Gdzie Ty ją chcialaś posadzić??


Już nie pamiętam jak mi to wyszło, gdzieś na pewno sprawdzałam wymiary...może myślałam, że można ją tak mocno ciąć? Sama nie wiem Tak czy siak pomysł padł, bo od ziomków dowiedziałam się, że u nas, na Podlasiu, słabo sobie radzi.
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Agacia 19:59, 23 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Tak chciałabym, żeby to była zimozielona rabatka (ta z cisami) ale nie mam na to (nomen-omen) ciski Może tawuły to nie jest zły pomysł? Tylko czy to nie będzie nudne i zbyt monotematyczne: szpaler cisów-szpaler tawuł? A z drugiej strony, co tu można na metrze szerokości cudować?

To może tak:
Cisy - przed nimi tawuły - po środku rabaty 3x coś na pniu ?
____________________
~ W ogrodniczkach ~
popcorn 21:59, 25 maj 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Uff, ogarnęłam wątek
Tawuły to fajny pomysł! W zimie i tak śnieg na nich osiada i jak się je tnie w kulki (ja tak robię), to fajnie wyglądają takie obłości pod śnjiegiem Jak nie ma śniegu to nie wyglądają, bo ich prawie nie widać
Mam żółte tawuły japońskie ale odmiany konkretnej nie pamiętam...tnę 2x w roku - na wiosnę i po kwitnieniu, wtedy zachowują kulkowaty kształt

Te 3x cos na pniu to moze trzmielina? Tylko z zielono-bialymi listkami, nie zolta (bo zolte bylyby juz tawuly?). Albo wlasnie zolto-biale? Sama nie wiem - na tle z cisow by sie wyroznialy...
chyba wolalabym zielono-biale. Zimozielone do konca nie sa - nie traca wszystkich lisci, ale brzydna, za to wiosna szybko puszczaja nowe, swieze i wygladaja przemieknie juz w kwietniu
____________________
Mój nowy ogródek
Agacia 22:37, 25 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Mam jeszcze 3 żółte tawuły w donicach, jutro zrobię jajecznicę ze szczypiorkiem, tzn, ehm, przymiarkę...
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Agacia 23:07, 25 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
OK, no więc tawuły tawułami, a tymczasem... Marzenka nie tak dawno napisała: 'Przed cisami fanie by wyglądała trzmielina emerald gold lub trawy o biło pstrych liściach - kosówka, carex morrovi variegata'.

Danusia w wątku o cisach pisała 'Pod cisami można posadzić białe miskanty "Variegatus".'

Wieloszka tu pisała 'dosadziłabym trawy i przed nie coś płożącego'

Właśnie ujrzałam u anuli_wn realizację rabaty.. Jestem zachwycona!!! U Ani ma być właśnie tak: cisy+miskanty variegatus+trzmielina. Wygląda to ciekawie, różnorodnie, a jednocześnie rabata nie jest przeładowana. No i mieści się na wąskim pasku... Hmm....

____________________
~ W ogrodniczkach ~
popcorn 22:14, 28 maj 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
No i co wymyśliłaś? Zobacz jakie cudne kulki tawułowe dobi Richie Miodzio!!
Z trawami też wypas
Pokazesz przymiarkę?
____________________
Mój nowy ogródek
Agacia 10:14, 07 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Witajcie!
Leniwy ten mój wątek, ale lubię wracać z konkretami, a konkrety są takie:

MAJ:


TERAZ:


MAJ:


TERAZ:


Pod cisami, o których była mowa we wcześniejszych postach posadzę trawy, ale póki co nie trawiłam na odpowiednie. Na razie to zostawiam.



____________________
~ W ogrodniczkach ~
Agacia 10:25, 07 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Teraz chciałabym się zająć tymi dwiema rabatami:


oraz


To są dwa rogi działki od strony tarasu, co widać na tym zdjęciu:


Na początek na obu rabatach w rogach chciałabym posadzić hortensje. Mam 3xlimelight i 1xannabelle. Myślałam o tym, żeby po lewej (czyli tam gdzie są thuje aurea nana) dać limelightki, a po drugiej stronie annabelle. Co o tym myślicie?

Oprócz tego myślę o tym, żeby w sam róg jednej i drugiej strony dać małe drzewka szczepione na wys. ok 2,5 m. Po lewej np. wiśnia umbraculifera, czy jakiś klon. Po prawej jest większa zagwostka, bo potrzebne mi drzewko, któremu nie będą opadać na zimę liście. No chyba, że annabelle urośnie mi na wys.3 metrów i zastąpi drzewko, ale Danusia na początku tego wątku jednak sugerowała hortensja+drzewko. Może więc jakieś małe iglaste?

____________________
~ W ogrodniczkach ~
Agacia 10:39, 07 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Co do tej rabaty po lewej to już teraz mogłoby to wyglądać tak



I do tego jakieś drzewko w środek? Właśnie szukając zdjęć hortensji google mi podsunęło... zdjęcie Danusi :



____________________
~ W ogrodniczkach ~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies