Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Iglakowa część wypoczynkowa do ogarnięcia :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Iglakowa część wypoczynkowa do ogarnięcia :)

popcorn 10:03, 09 gru 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Hej Agatko,
znalazłam Cię tutaj
Jeśli poszerzałabym rabaty, to te po obu stronach równocześnie - ta po drugiej stronie tej do powiększenia ma taki nie bardzo kształt... Byłabym za wersją numer 2, może jeszcze mniej trawnika, ale z równoczesną zmianą kształtu rabaty po drugiej stronie trawnika

pozwodzenia!
____________________
Mój nowy ogródek
Agacia 10:21, 09 gru 2011


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Hej! No i ja przypadkiem trafiłam dziś do własnego wątku Masz rację. Ta rabata 'na przeciwko tej do powiększenia' z góry wygląda jakoś dziwnie, ale z dołu wygląda lepiej. Jednak muszę jeszcze raz wszystko przemyśleć. Ja po prostu nie wiem czy iść w stronę prostoty i ograniczyć się do łuku czy robić jakieś falki i załamania. Zdrowy rozsądek mówi mi, że mniej znaczy więcej, ale czy takich falek nie robi się, by powiększyć optycznie ogród?

Może i nie. W sumie kompozycja roślin ma chyba znacznie większe znaczenie.

Myślę sobie, że maksymalnie uproszczony kształt rabat wprowadzi porządek. Cały czas mam wrażenie, że tymi falkami ocieram się o kicz
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Sebek 22:34, 09 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Fale według mnie powiększają ogród, ale dzięki niemu ogród jakby się....kołysze -i nie wiadomo co jest za zakrętem
Ja bym poszedł w fale
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Agacia 19:57, 25 kwi 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Wraz z nowym sezonym wracam do swojego wątku

Przypominam plan mojej słonecznej części wypoczynkowej:



16 i 18 poszerzyłam. 'Piękną' kolekcję roślin z 22 w całości usunęłam.

Przed zmianami część działki, której dotyczy wątek wyglądała tak:



Poniżej przedstawiam dotychczasowe zmiany Będę wdzięczna jeśli odniesiecie się do tego co piszę pod zdjęciami! :

16:


(drewniany stelaż tylko się tam suszy )
Myślę, że jeszcze trochę ciachnę trawnik, tak z pół metra.
W rogu jakieś drzewko (3m wysokości, pień+kulista korona o średnicy ok 2m - tak to widzę).
Reszta rabaty do zaplanowania.

18:


Jak widzicie rosną cisy. Myślę, że nie ma co kombinować z różnorodną rabatą.
Dosadziłabym przed cisami rząd czegoś (?) co rośnie na max metr wys. i coś (?) na parter.
Dodatkowo wsadziłabym po środku rabaty w powiedzmy metrowych odstępach trzy kule na pniu (czego - jeszcze nie wiem ). To byłoby naprzeciw tarasu, więc miło by było zawiesić na czymś oko.

22:


Danusia już pisała w tym wątku, żeby w róg dać drzewko i pod nie hortensję (bukietową jak rozumiem?). Jakie drzewko?
Reszta oczywiście w daleszej kolejności do ogarnięcia.

Zaczęłam od nowa także rabatę oznaczoną jako 17 (róg taras-dom):


Po lewej stronie dałabym wysokie i chude drzewko (może jeden z tych 4-5 metrowych płaczących iglaków o średnicy zaledwie kilkudziesięciu cm?).
Po prawej kulkuję, tak jak widać na zbliżeniu chciałabym dołożyć tam jeszcze kulę na pniu.
Wokół tej mniejszej bukszpanowej kulki (tej w kole ) planuję posadzić żurawki.
Przyznam, że nie mam koncepcji na to miałoby być pomiędzy tym wysokim drzewkiem a kulkowem - doradźcie proszę!

Uff, dużo informacji jak na jeden post, ale ja konkretna dziewczyna jestem
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Agacia 20:07, 25 kwi 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Dodaję jeszcze większe zdjęcie a propos ostatniej rabaty,
czyli jeszcze raz: po lewej wysokie i chude drzewko, po prawej kulkowo, a pomiędzy?



Przy beczce na wodę też coś posadzę, co żeby przysłonić tą wątpliwą dekorację.
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Sebek 23:50, 26 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Agacia napisał(a)

Jak widzicie rosną cisy. Myślę, że nie ma co kombinować z różnorodną rabatą.
Dosadziłabym przed cisami rząd czegoś (?) co rośnie na max metr wys. i coś (?) na parter.
Dodatkowo wsadziłabym po środku rabaty w powiedzmy metrowych odstępach trzy kule na pniu (czego - jeszcze nie wiem ). To byłoby naprzeciw tarasu, więc miło by było zawiesić na czymś oko.




Możesz posadzić tawuły japońskie - a przed nie byliny - albo coś płożącego jak runianka.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Agacia 09:28, 27 kwi 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Sebek napisał(a)


Możesz posadzić tawuły japońskie - a przed nie byliny - albo coś płożącego jak runianka.


Sebek, dzięki za odpowiedź! Podoba mi się ta tawuła, ładnie kontrastowałaby z ciemnym cisem, no i kwiaty - dodatkowy bonus. Szukam jednak czegoś zimozielonego. Idąc tym tropem znalazłam mahonię pospolitą. Ma podobne, spore kwiaty. Żółte Co o tym myślisz?
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Wieloszka 09:43, 27 kwi 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Agacia napisał(a)
Wraz z nowym sezonym wracam do swojego wątku

(drewniany stelaż tylko się tam suszy )
Myślę, że jeszcze trochę ciachnę trawnik, tak z pół metra.
W rogu jakieś drzewko (3m wysokości, pień+kulista korona o średnicy ok 2m - tak to widzę).
Reszta rabaty do zaplanowania.

18:


Jak widzicie rosną cisy. Myślę, że nie ma co kombinować z różnorodną rabatą.
Dosadziłabym przed cisami rząd czegoś (?) co rośnie na max metr wys. i coś (?) na parter.
Dodatkowo wsadziłabym po środku rabaty w powiedzmy metrowych odstępach trzy kule na pniu (czego - jeszcze nie wiem ). To byłoby naprzeciw tarasu, więc miło by było zawiesić na czymś oko.

22:


Danusia już pisała w tym wątku, żeby w róg dać drzewko i pod nie hortensję (bukietową jak rozumiem?). Jakie drzewko?
Reszta oczywiście w daleszej kolejności do ogarnięcia.

Agacia - napiszę co mi się tak automatycznie nasunęło czytając Twój post i przeglądając zdjęcia:

-odnośnie "drzewko (3m wysokości, pień+kulista korona o średnicy ok 2m" - idealnie takie parametry ma wiśnia umbraculifera (szczepiona na wys.2-2,2m)

-przed rząd cisów fajnym pomysłem jest rabata z ogrodu nowoczesnego - trawy, a przed nimi bukszpanowe kule, albo jeśli nie chcesz aż tak bardzo poszerzać tej rabaty to tylko dosadziłabym trawy i przed nie coś płożącego (np.runiankę)

- w róg dać drzewko i pod nie hortensję (bukietową jak rozumiem?). Jakie drzewko? - wg mnie pięknie by tam wyglądało drzewo czerwonolistne (np. śliwa wiśniowa nigra, albo pissardi) i hortensja bukietowa (np.vanille fraise).

No, ja też sie rozpisałam Szkoda, że u siebie jak planuję, to mi żadne pomysły do głowy nie przychodzą
Powodzenia w planowaniu
P.S. W kwestii machonii zerknij do Irenki z Miłkowa (nie pamiętam na której stronie, ale bliżej końca niż poczatku wątku)
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Madzenka 18:33, 23 maj 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Agacia machonia mocno się rozrasta i widziałam krzewy wysokie na 1,5 m i. Takiej samej szerokości?
Gdzie Ty ją chcialaś posadzić??
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 18:35, 23 maj 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Przed cisami fanie by wyglądała trzmielina emerald gold lub trawy o biło pstrych liściach - kosówka, carex morrovi variegata lub ogrodowiskowe żurawki. Czy tu jest cień czy słońce?
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies