Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród pod Krakowem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród pod Krakowem

izabela_magd... 16:58, 18 lut 2021

Dołączył: 08 lut 2021
Posty: 35
Agatorek napisał(a)
Jak dla mnie, pomysł super . I ten taras nad taflę wody. Można przysiąść i nogi schłodzić .

Bardzo ładna ta altanka (i warsztat w jednym)


dzięki
____________________
Iza ogród pod Krakowem
izabela_magd... 17:04, 18 lut 2021

Dołączył: 08 lut 2021
Posty: 35
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ja mam jedno ale....
sufit piwniczki musiałby być mocno docieplony bo płyta przemarza, dlatego ziemne piwniczki mają te pagórki bo to również izolacja cieplna jest. Oczko nawet bardzo szczelne zdaża się, ze gdzieś nagle swą szczelność stracić może i wtedy piwniczka zagrożona. Już się dziewczynom na forum takie przygody z oczkami zdarzały
Gdzie byłoby wejście do tej piwniczki??? I jeszcze jedno, przy małych dzieciach oczko powinno być dobrze zabezpieczone nad brzegami by nie wpadły, z tego powodu taras nad sama taflą wody się kończący musi być dobrze zabezpieczony by do nieszczęścia nie doszło. Poza tymi punktami do przemyślenia pomysł mi się podoba bardzo


Przy dzieciach można czasowo zamontować barierki. Ale rzeczywiście, zapomniałam o przemarzaniu, a to ważne i jeśli oczko by przeciekało to będzie zalewać piwniczkę. Temat jeszcze do przemyślenia
____________________
Iza ogród pod Krakowem
Agatorek 18:43, 18 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
A nie można by piwniczki też odizolować np. jakimś specjalnym betonem?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
maksimini 20:50, 18 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Iza, ale masz piękne widok z piwniczką super pomysł i dziękuję za zawitanie do mnie i pomysły
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Agania 20:07, 11 mar 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Poczytałam i przyleciałam się przywitać z południa Krakowa
Pięknie się zapowiada Iza, macie konkretne plany i dużo pomysłów do przegadania

Pięknie wygląda przyszły warsztat męża, jestem za warsztatem jako inwestycja pod przyszłe realizacje w ogrodzie

Sylwia poruszyła bardzo ważny problem z przelewaniem oczka, jeśli spadek terenu jest w kierunku piwniczki a oczko ma być powyżej przed warsztatem z piwniczką, to po cichu odradzam.
Mam stawik na spadku i oczko mi zawsze wylewa po ulewach trwających kilka dni.
Za stawikiem mam rabatę wyniesioną z drzewami i nadmiar wody omija tą rabatę i rozsącza się po trawniku wzdłuż spadku.
Wyżej mam mniejsze oczko, które ma poprowadzoną kaskadę, ta się przelewa do stawiku i tak to działa.

Nie wiem czy moje pogmatwane wyjaśnienia stały się proste

Pozdrawiam przedwiosenne, powodzenia z budową domu z inwestycją nr 1
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Agania 22:21, 11 mar 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Kojec najlepszy przylegający do domu i jak jest jeszcze wyjście z domu do niego i wejście to jest dobre rozwiązanie, bo pies to członek rodziny, przyjaciel i większość dnia spędza z rodziną
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
izabela_magd... 12:29, 16 mar 2021

Dołączył: 08 lut 2021
Posty: 35
Agania dzięki za zawitanie
Od razu odpowiadam. Spadek działki na południe, niewielki ok. 0,8 m na 25-ciu metrach. Dodatkowo tył działki też jest odrobinę wyżej ok 1 m na 97-dmiu metrach. Oczko wypadać będzie niżej niż warsztat. Uwaga z przelewaniem się oczka bardzo słuszna. Przelewać będzie na południe.
Z piwniczki pod warsztatem też się wycofuję. Rzeczywiście to pakowanie się w kłopoty, nawet jak się idealni zaplanuje i zaprojektuje – to jak to w życiu niespodzianki mogą się przytrafić różne Warsztat z oczkiem zostają ale nie będzie przy nim piwniczki, ta wraca na pierwotne miejsce bliżej południowej granicy. W chwili obecnej mam tam pomysł na jakaś dużą preriową rabatę w środku której będzie miejsce na ognisko i dalej zejście do piwniczki. Na pewno od południowej granicy nie będę chciała sadzić wysokich drzew. Może jakaś grupę 3 drzew, a tak to żywopłot ok 1,5-2 m i krzewy też mniej-więcej do tej wysokości.

Miejsce na kojec przy podjeździe od północy. Blisko do każdego z tarasów, blisko do bramy, blisko do drzwi wejściowych. Budynek będzie dawać cień wiec nie powinien się przegrzewać. Za płotem pole pszenicy, wiec nie będzie sąsiadom przeszkadzać.

U moich rodziców, psy łapie się praktycznie tylko jak trzeba otworzyć zamknąć/bramę. Mają grodzony wybieg z dużą budą) z tyłu działki ale nikt tam psów nie zamyka. Z wygody psy zamyka się w domu (bo bliżej) w którym też maja posłania. I przyjeżdżając nigdy nie wiadomo gdzie są psy. Czy biegają po działce, czy w domu i czy drzwi pozamykane (na klucz! Inaczej otworzą). A one uwielbiają wykorzystać chwilę nieuwagi i robić sobie „spacerki” po wsi.

Miejsce na mini plac zabaw piaskownice-południowo-zachodni narożnik działki.
Uwaga z drewutnią bardzo dobra, podzielę na dwa miejsca. Od północy pierwsza, przy południowym tarasie druga mniejsza.
Ostatnio niewiele planowałam, poznałam za to sąsiadów od wschodu. Przy wspólnej granicy planują sad i szklarnie na pomidory, pomysł mi się podoba i trzymam kciuki za realizację
Kiedy to nastąpi nie wiem, też muszą się wcześniej wybudować


Myślę jeszcze o tych wiatrach nieszczęsnych. Wieje silnie zawsze i z każdej strony. Z tego co zanotowałam, najczęściej zachodu i południowego zachodu, potem od północy, czasem o wschodu.
Podział na funkcję już wstępnie mam. Teraz kwestia tych żywopłotów/zasłon od wiatru. Cisy długo rosną. Choina kanadyjska da rade w słońcu? Ażurowy zimą żywopłot z grabu/buku będzie pełnił funkcję przeciwwiatrową?
Czy probowac budować wały/górki z ziemi która zostanie z wykopów?

____________________
Iza ogród pod Krakowem
Agania 15:42, 16 mar 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Rabaty wyniesione ja tak mam w większości usypane częściowo koparką i część własnymi rękami
Ogród zyskuje na trójwymiarowości, na pomysłach przy tworzeniu różnorodnych zakątków i zakamarków

Super że już wszystko macie przemyślane
Powodzenia Iza
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Agatorek 11:20, 03 kwi 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Zdrowych i spokojnych Świąt
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
izabela_magd... 14:41, 08 kwi 2021

Dołączył: 08 lut 2021
Posty: 35
Agatorek napisał(a)
Zdrowych i spokojnych Świąt


Dziękuję Ci za pamięć niestety dziaciaki mi chorowały, wysoko gorączkokowały, więc mieliśmy trochę strachu, testy na koronę, czuwanie nocą. Święta w domu.

Na szczęście wszystko dobrze
Idzie wiosna może przegna infekcje, a nas zagna na działeczkę i to roboty
____________________
Iza ogród pod Krakowem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies