Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały podmiejski

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały podmiejski

maksimini 00:04, 06 sty 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
W pierszych słowach mojego pierwszego postu chcę wszystkich serdecznie powitać i pozdrowić, życząc szczęśliwego Nowego Roku.

Uczestnikiem forum (choć biernym) jestem od lat. Jestem Kasia, mieszkam w Szczecinie, od niedawna w nowo wybudowanym domu z małym ogródkiem, a raczej kawałeczkiem ziemi, który ogródkiem ma dopiero zostać. Działka jest mała (wystawa południowa), ale dla mnie to raj, bo całe życie mieszkałam w blokowisku nie mając właściwie bliżego kontaktu z ziemią i roślinami,

Doświadczenie i praktyka więc u mnie żadne, ale chęci, zapał, a zwłaszcza chęć nauki - przeogromne. Kiedyś gdzieś przeczytałam, że marzenia o pięknym ogrodzie zaczynają się w styczniu....od planów...a więc zaplanowałam swój ogródek. Plan jest mój, rysunek pomógł wykonać mi kolega. Założeniem było brak trawnika i żywotników dookoła ogrodzenia. Nie chchciałam aby mój ogród był trawnikiem w tujowej ramce. Miał być miejscem kipiącym roślinnością. I napotkałam na pierwsze wątpliwości.

Ponieważ działka mała, a dom duży piętrowy, chciałam zrównoważyć bryłę budynku jakimiś drzewami. Uwielbiam brzozy więc umieściłam 2 sztuki w rogach działki. 1 szt. już posadziłam, a jeśli chodzi o drugą - no właśnie. Sąsiad zasadził w rogu swojej działki wiśnię japońską więc nie wiem czy jest sens umieszczać w pobliżu moją brzozę. Jeśli nie tam to gdzie, bo jedno drzewo to chyba za mało?

Poza tym z lewej strony mam sąsiada, który dom dopiero buduje, a jego działka jest zupełnie niezagospodarowana zatem chciałabym jakoś się od niego odgrodzić aby zyskać trochę intymnosci. Wymyśliłam żywotniki Szmaragd ale nie na całej dlugości tylko na kawałku. Czy ten kwałek wystarczy? Czy dosadzić więcej, czy może przed zaplanowanymi 5 żywotnikami posadzić jakiś krzew, który mnie zasłoni?

Poradżcie i pomóżcie proszę, za wszelkie uwagi, sugestie, pomysły będę wdzięczna.


____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
sylwia_slomc... 00:29, 06 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
Witaj Z tego co widzę lubisz krzewy kwitnące zadaj sobie pytanie czy chcesz mieć przesłonę od strony sąsiada cały rok czy tylko w sezonie, jeśli w zimie Ci nie potrzebna szczelna przesłona to możesz posadzić kaliny lub pęcherznice prócz wiosennego kwitnienia zyskasz kolorowe przebarwienia jesienią.
Lilaki wybrałaś dwa takie same ja bym proponowała wziąć dwa różne o różnym czasie kwitnienia co wydłuży atrakcyjność sezonu, bo prócz kwitnienia cudnego to lilaki raczej są zieloną masa i bez przebarwień jesienią. Tej wiśni sąsiada niczym wysokim bym nie zasłaniała zyskasz wiosna kwitnienie bez straty miejsca u siebie posadź coś co będzie niższe i zakwitnie jak już wiśnia przekwitnie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
inka74 10:05, 06 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Pokaż zdjęcia. Ogród jest mały a ścieżek dużo. Co chcesz robić w ogrodzie?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gardenarium 10:24, 06 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak jest z wjazdem na działkę, jak będziesz chodzić, po krzewach, między krzewami? Wyznacz trasy i gdzie jest wejście do domu, dopiero potem planuj rośliny
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maksimini 19:17, 07 sty 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
sylwia też tak właśnie myślalam żeby tej wiśni nie zasłaniać i "ukraść" ją sąsiadowi skoro mam ją tuż za płotem, ale chciałabym jeszcze gdzieś posadzić u siebie jakieś drzewo (nalepiej drugą drugą brzozę, ale sie nie upieram). Xały czas mam wrażenie że moja brzoza nie zrównoważy bryły budynku. Tylko gdzie? Z lilakami przemyślę, choć mam je już posadzone, ale mogę przesadzić albo nawet oddać (mam komu). Te kilka roślin które zaznaczyłam na planie mam zasadzone i właściwie tylko brzozy nie chciałabym ruszać. A co do zielonej przesłony - chciałabym jednak coś zimozielonego, aby zasłaniało mnie również w zimie,dlatego pomyślalam o żywotnikach.
inka74 na razie nie mam co pokazywać, bo nie wielkiego tam nie ma. Na razie posadzona trawa, wytyczona jest tylko rabata przy dłuższym boku (tam gdzie posadzony jest dereń i lilak) oraz kółko po lewej stronie (tam gdzie hortensje i laurowiśnie - docelowo w tym kółku ma być miejsce na odpoczynkowy kącik, np. na leżaki). Zatem ścieżki i kształty rabat mogę zmienić tym bardziej, że ścieżki chciałabym trawiaste więc nie ma problemu z brukiem czy inną powierzchnią. Jeśli scieżek za dużo to z których zrezygnować Twoim zdaniem?
Danusiu Plan obejmuje tylko tylnią część ogrodu (od południa) i część boków, a wejście i podjazd jest od północy (postaram się wrzucić tę drugą część planu). Może mylić furtka którą zaznaczyłam na planie na czerwono, ale to nie jest furtka główna tylko taka wewnętrzna pomiędzy mmną a sąsiadem 1, aby nasi synowie mieli do siebie bliżej i my dorośli też . I faktycznie dopiero teraz zauważyłam że od tej furtki nie jest narysowany kwałek ścieżki prowadzący do tej najbliższej, ale w rzeczywistości on tam jest.
I nie mogę doczekać się wiosny aby ruszyć z jakąś robotą
Dodałam jeszcze na planie wyjscia na taras oraz info o pnączach
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
inka74 20:49, 07 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Żeby coś rozsądnie zaplanować trzeba zobaczyć otoczenie, szczególnie to co masz za płotem do zasłonięcia. Jakie są odległości?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 21:37, 07 sty 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
inka74 napisał(a)
Żeby coś rozsądnie zaplanować trzeba zobaczyć otoczenie, szczególnie to co masz za płotem do zasłonięcia. Jakie są odległości?

Z płotem sąsiad dopiero buduje dom i nie wiem co tam bedzie, a jego teren jest jeszcze niezagospodarowany, chaszcze tam rosną, ale bo bryle domu wnioskuję, że na wysokości mojego tarasu też będzie też miał taras. Odległość od mojego domu do płotu to minimalne 3 m (ściana domu jest bez okien). Przysunęlismy dom maksymalnie do granicy działki, żeby z drugiego boku (od zachodu) zostało jak najwiecej miejsca.
wklejam jeszcze cały plan, z tym że śmietnik bedzie przeniesiony na drugą stronę (nie po prawej, ale po lewej stronie domu i "przytulony" do granicy, tam sasiad zbuduje swój i śmietniki będą razem obok siebie)

____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
inka74 23:26, 07 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Jeżeli masz 3 metry do płotu to taras ma 15 metrów długości albo plan nie trzyma skali. Ile ma cała działka? Zrób plan w skali na kartce w kratkę. 1 kratka to 50x50 cm.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 06:34, 08 sty 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
inka74 napisał(a)
Jeżeli masz 3 metry do płotu to taras ma 15 metrów długości albo plan nie trzyma skali. Ile ma cała działka? Zrób plan w skali na kartce w kratkę. 1 kratka to 50x50 cm.

plan jest w skali, a taras własnie jest taki długi, chcieliśmy duży taras, z kanapami, aby mąż mógł spać na dworze , z witrynami, ze stołem, nie chciałam mieć na tarasie tylko leżaka, albo stolika z parą krzeseł. To ma być właściwwie kolejny pokój z tym że na dworze. Od wiosny do jesieni chcemy prowadzić życie "trasowe" Działka ok. 700 m2.
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Anda 14:36, 09 sty 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Hej Maksimini, witaj. Mnie plan się bardzo podoba. Świetne są te ścieżki. Drugie drzewo koniecznie. Ścieżki zostaw tak jak są Powodzenia.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies