Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień

Pokaż wątki Pokaż posty

Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień

Johanka77 20:46, 02 lut 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
inka74 napisał(a)
Wersja 2 mi się podoba


Hej Iwonka! Dzięki
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
inka74 22:01, 02 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
A tak w ogóle to pytania pomocnicze muszę zadać bo przeglądam i nie widzę.
Jest to działka leśna, cienista - jaką ma glebę? Jak bardzo przepuszczalna bo jak piach to woda będzie wsiąkać momentalnie i niezbędne jest podlewanie oprócz dowiezienia tony dobroci. Jest to działka głównie letnia - czy jak nie będzie automatycznego podlewania to rodzice będą podlewać? Jak są też tylko weekendowo to zapomnij o roślinach, które muszą mieć wodę stale, w tym większość traw ozdobnych. Szczerze wątpię, czy hakone da radę. Ona lubi lekką glebę, ale wilgotną choć nie zalewową. Przy braku wody zwija liście i przestaje rosnąć. Co dokładnie w tym twoim lesie rośnie??? sprawdzałaś jakie rośliny naturalnie się tam dobrze czują? Pamiętam tylko paprociowisko przy domu...
Hosty, paprocie, brunery, parzydła, ciemierniki, niektóre carexy (Ice Dance to nie jedyny carex), bodziszki, niezapominajki, trzmieliny, mahonie, cisy, bluszcze w formie płożącej, orliki, niektóre tawułki, bergenie, poziomki, liriope (Moneymaker dał radę przy -30), jasnoty, runianka, pierwiosnki, serduszki, żurawki, pluskwice, dąbrówki, przywrotniki i jeszcze sporo innych może da radę w zależności od gleby i ilości opadów naturalnych.

Klony palmowe raczej trzeba z tego planu wyrzucić. Blisko otwarta woda i wiatry w zimę szybko je załatwią. Hortki muszą mieć podlewanie i półcieniu tylko niektóre sobie dobrze poradzą.

Obawiam się, że nie da się przenieść twojej obecnej działki, nawet w jakiejś tam części, na działkę leśną co próbujesz zrobić (obsadzę roślinami, które już mam). Na której na dodatek w większości was nie ma. Więc nie myślałabym kategoriami co mogę od siebie przenieść tam a bardziej co tam samo bez pomocy innych przetrwa, będzie się dobrze czuło i ile pracy to będzie wymagało jak już przyjadę "odpoczywać". To nie ma być miejsce "reprezentacyjne" a wypoczynkowe. Chyba, że czegoś nie zrozumiałam...
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Johanka77 08:17, 03 lut 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Iwonka Twoje pytania są bardzo uzasadnione.
O glebie było już dwa razy, ale wiadomo, że na takich wątkach trzeba to powtarzać co kilkadziesiąt stron

Gleba jest kwaśna. Jest piaszczysto gliniasta.
Tu ma się dobrze mój słynny rododendron co to go po roku właśnie tu do rodziców eksmitowałam.

O hakone to się raczej nie boje. Podlewanie jest regularnie, bo moi rodzice nawet poza sezonem są tu raz, dwa razy w tygodniu.
A latem i wiosną podlewanie zapewnione codziennie.
Zresztą myślimy o tym, aby jednak częściowo je zautomatyzować.

Jak najbardziej będą hosty, i to w większej ilości.
Paprocie wiadomo, też.

Na pewno nie będzie cisów ani zaduch innych iglaków zimozielonych
Tu dookoła jest pełno igliwia, las jest dębowo modrzewiowy, a modrzewie mam bezpośrednio za płotem.
Nic nie tak nie drażni, jak iglaki posadzone przez wielu sąsiadów, które docelowo urosły i zacieniają tu resztę słońca.

Co do traw wysokich to mój największy dylemat. Bo szukam takich do lasu. Wiem, że miskanty mogą nie podołać, ale kępę posadzę.

Tu na Ogro moim wyznacznikiem jest ogród Aprilowy.
Ale kopiować go nie będę wiadomo.

I tak jak powiedziałam, rozważam też rośliny w pojemnikach, co by można z nimi uciec.

Klony po prostu już mam.
Jeśli przeżyły zimę u mnie w ogrodzie, to i tu muszą.
Na pewno dostaną miejscówkę osłoniętą. A jak im się nie spodoba, to trudno
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
April 08:24, 03 lut 2022


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10146
Tak mi się skojarzyło, w kwestii traw dających radę w suchym półcieniu, to jest to z pewnością Brachytricha. I jest stosunkowo wysoka, choć niestety nie w pełni pionowa.
Jutro mogę ci wyszperać fotki i wstawić u siebie. Dziś niestety pracuję do wieczora a nie mam przy sobie dysku ze zdjęciami.

Bardzo miłe to co napisałaś, choć jest tu wiele pięknych półcienistych ogrodów
____________________
April April podbija las Mazowsze
Johanka77 09:22, 03 lut 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Aprilku, ale nikt nie ma tyłu hakone, co Ty
A nie przepraszam, jeszcze Ursa!
Oczywiście ogród Izy Ursy też mnie inspiruje. Bo Ona też Królową Hakone jest

Brachytricha też mi się podoba.
Looknę.

Miłej pracy!
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Joann 09:56, 03 lut 2022


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Wersja 3
____________________
Joanna Ogród długi
inka74 10:27, 03 lut 2022


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Jak naturalnie kwaśna gleba (mierzyłaś ph kwasomierzem czy patrzysz po tym co rośnie za płotem na samej działce?miłorzęby i dęby rosną też na neutralnym ph). I jak jest komu podlewać to hakone dobrze sobie poradzi. Hmm... Piaszczysto gliniasta - o takiej nie słyszałam. Chyba, że płatami. Jak zaciśniesz w ręku to zostaje jako kulka czy się rozsypuje? I Asia, glina nigdy nie jest kwaśna. Rodek może się tam dobrze czuć bo dostał worek kwaśnej ziemi przy sadzeniu, jeszcze ma zasoby, podłoże niżej jest przepuszczalne a on nie lubi stojącej wody w korzeniach, od jeziora ma dużo wilgoci, rośnie pod koronami drzew więc ma też dobre warunki świetlne. On takie stanowisko uwielbia. Chcesz klona - OK. Pilnuj podlewania bo inaczej zrzuci liście. Zabieraj na zimę. Lub posadź w miejscu osłoniętym. Opatulaj słomą na zimę. Nie wiem jak u ciebie ale u mnie klony są mega drogie. Szkoda by było stracić stówkę lub więcej. Ogród Aprilkowy jest piękny, leśny, sosnowy. Ty masz liściasty. Joli ogród nawiązuje do natury. Nasadzenia są bardzo mieszane, robione plamami, nigdy pod linijkę bo w lesie to po prostu wyglądałoby sztucznie. I Jola, aby to wszystko tam w dobrym stanie utrzymać zapierdziela jak mały parowozik. Non stop. Co roku też słyszę, że coś nie dało rady, wypadło. Jej działka ma coś koło 3 tys. metrów, jest na niej każdego dnia. Reaguje na bieżąco...
Inspirka z Insta świetna. Tylko ogród też jest z 20 razy większy a drzewa daleko w tle. Inaczej się taki ogród ogląda. U ciebie drzewa są na wyciągnięcie ręki. Podobny klimat jak to, co ja mam za domem na cienistej. Tylko u mnie zasadowa glina. Więc trochę znam ból w projektowaniu takiej ograniczonej przestrzeni. 3 razy zmieniałam nasadzenia. To co zrobisz u siebie na działce fajnie by było, aby pasowało do tego lasu po prostu. I żeby ten las "wciągnąć" do projektu powiększając tym samym małą przestrzeń. Masz za płotem rodziców - wykorzystaj to, niech nasadzenia wzajemnie się uzupełniają po twojej i ich stronie.
Jesteś zdolna baba. Wierzę, ze stworzysz piękne miejsce na odpoczynek. Tylko wyjdź poza ramy tego co obecnie masz obok swojego domu, swoich doświadczeń i przyzwyczajeń bo to kompletnie inna przestrzeń i warunki.

Ps. Mojego bambusa kocham miłością wielką, to fragresja i nic się z nim po 3 latach nie dzieje, nie łysieje, nie marznie ale do tej działki absolutnie nie pasuje jako roślina (kształt owszem) więc popieram w 100% brak bambusów
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Juzia 17:51, 03 lut 2022


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38543
2 albo 3. Bardziej 3.

____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Johanka77 21:06, 03 lut 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Inka toć ja wychodzę za swoje ramy jak nigdy!
Hosty będę sadzić
To już dużo
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 21:07, 03 lut 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
A Panie głosują - dobrze
Tylko w sumie same nie wiemy na co
Hehe!

No to ogłaszam plebiscyt na trawy do lasu.
I uwaga! To nie znaczy, że posadzę
Ale poznać chcę
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies