Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień

Pokaż wątki Pokaż posty

Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień

Wiolka5_7 08:37, 31 sty 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
Chcesz molinie Moorhexe na tle elewacji.,hm moim zdaniem ona będzie za ciemna,jej kwiatostany zleją się. Myślę, że lepsza byłaby molinia Heidebraut
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
mrokasia 10:59, 31 sty 2022


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Zamiast molinii to fajne by były bambusy kępiaste . Ja mam fajnego od Iwonki Inki, odmiana Black Pearl.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
April 12:52, 31 sty 2022


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10146
Ale rozkminki
Ja kocham hakone ale do tego domu jakoś mi kształt tej trawy "nie leży" No chyba, że jakiś wykrzyknik cisowy-limonkowy co jakiś czas.
Co do molinii mam wątpliwości, bo nie pamiętam warunków świetlnych u ciebie a nie mam czasu się cofać i szukać.
Wyższa trawa TAK. Czy to ma być molinia - nie wiem. I z pewnością to co pisze Wiolka - musi być coś jaśniejszego, bo się zleje z tłem.
Hortkę Polar Bear popieram, u mnie kwitnie cudnie za zachodniej ścianie.
To tyle moich kamyków do twojego ogródka
____________________
April April podbija las Mazowsze
April 12:53, 31 sty 2022


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10146
mrokasia napisał(a)
Zamiast molinii to fajne by były bambusy kępiaste . Ja mam fajnego od Iwonki Inki, odmiana Black Pearl.


Bambusy tak, tak, tak Choć nie koniecznie te z ciemnymi pędami
____________________
April April podbija las Mazowsze
Anda 14:54, 31 sty 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Bambusy wg mnie tu nie pasują Ogród leśny, nad jeziorem, wypoczynkowy. Bambusy są sztywne, będą dodatkowo podkreślać kształt budynku zamiast go zmiękczyć. Traw (w tym i rodzimych) jest tak duży wybór, że nie ma potrzeby sadzić bambusów. Jaką tam masz w ogóle ziemię? Utrzymuje wilgoć?
Takie moje trzy grosze
Wszystko to sprawa gustu. Ciekawa jestem na co Asiu sie zdecydujesz
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
mrokasia 15:30, 31 sty 2022


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Ewo, nie żebym broniła swojego pomysłu bo żadna ze mnie znawczyni ani projektantka ale idąc tym tropem to hakone też powinna odpaść .
A Johanka myśli też o hostach, które rodzime nie są tylko też japońskie .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Johanka77 15:45, 31 sty 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Ale burza! Ja siedzę teraz na spotkaniu, ale wieczorem odniosę się do Waszych uwag i napiszę, jakie są ograniczenia
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Anda 16:37, 31 sty 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
mrokasia napisał(a)
Ewo, nie żebym broniła swojego pomysłu bo żadna ze mnie znawczyni ani projektantka ale idąc tym tropem to hakone też powinna odpaść .
A Johanka myśli też o hostach, które rodzime nie są tylko też japońskie .


Taaa, ale jest jedno ale - hakone to roślina leśna, dlatego pasuje
Bambusy tworzą lasy bambusowe i wg mnie nie pasują do klimatu lasów liściastych To nie jest roślina wyłącznie japońska. Występuje na wielu kontynentach.

Nie chodzi mi o klimaty japońskie. Te tutaj też znakomicie by pasowały z np. klonami palmowymi. Choć bardziej naturalistyczne podchwyciłyby lepiej temat leśny. Mnie przeszkadzają te sztywne bambusy w tej scenerii po prostu
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
mrokasia 17:10, 31 sty 2022


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17981
Anda napisał(a)


Taaa, ale jest jedno ale - hakone to roślina leśna, dlatego pasuje
Bambusy tworzą lasy bambusowe i wg mnie nie pasują do klimatu lasów liściastych To nie jest roślina wyłącznie japońska. Występuje na wielu kontynentach.

Nie chodzi mi o klimaty japońskie. Te tutaj też znakomicie by pasowały z np. klonami palmowymi. Choć bardziej naturalistyczne podchwyciłyby lepiej temat leśny. Mnie przeszkadzają te sztywne bambusy w tej scenerii po prostu


Mówiłam że się nie znam .
A bambusa widzialam w realu tylko w 3 ogrodach - u Inki, u Aprila i u mnie. I powiem Ci, że wcale nie odbieram go jako sztywną roślinę. Może przez te liście rosnące w różnych kierunkach i kołyszące się na wietrze, bo łodygi faktycznie są sztywne . Dla mnie sztywniejsze w odbiorze są np. trzcinnki .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Anda 18:00, 31 sty 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
mrokasia napisał(a)


Mówiłam że się nie znam .
A bambusa widzialam w realu tylko w 3 ogrodach - u Inki, u Aprila i u mnie. I powiem Ci, że wcale nie odbieram go jako sztywną roślinę. Może przez te liście rosnące w różnych kierunkach i kołyszące się na wietrze, bo łodygi faktycznie są sztywne . Dla mnie sztywniejsze w odbiorze są np. trzcinnki .


One później łysieją od dołu. Łodygi są bardziej widoczne. Wypuszczają nowe łodygi i znów łysieją. Opadłe liście trzeba zostawić jako ściółkę, bo to najlepszy sposób na ich odżywianie. Lubią też dość wilgotne gleby, inaczej łysieją jeszcze szybciej. W grę wchodziłaby jedynie Fargesia, bo rośnie w kępie. W zależności od odmiany mogą dorastać do 2-3m.
Jeśli się podobają, to oczywiście nie chcę nikogo do nich zniechęcać. Piszę tak tylko w nawiązaniu do lasów liściastych

Trawy wg mnie mają więcej finezji
Asia sama musi zdecydować

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies