Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Pieris japoński - Pieris japonica

Pokaż wątki Pokaż posty

Pieris japoński - Pieris japonica

tomgroch 09:54, 02 maj 2015

Dołączył: 14 mar 2012
Posty: 508
To są młode przyrosty, trzeba tez wiedzieć, że nie wszystkie pierisy kwitną.
____________________
Ogród Kasi i Tomka z Radkowa
Gardenarium 18:20, 09 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu masz zdjęcie całej kiści kwiatów, ucinasz cała kiść, bo dzwonków już nie będzie tylko takie patyczki. Ucinasz wszystko lekko poniżej tych patyczków.

Jak masz taki eegzeemplarz, pokaż zdjęcie, narysuję kreskę gdzie uciąć.

http://saundersbrothers.com/index.cfm?fuseaction=plants.plantDetail&plant_id=1588&typeID=
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylvana 13:36, 11 gru 2015


Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 3428
Chciałabym zapytać jak duży rośnie pieris japoński.
Nie wiem dokładnie jaką mam odmianę...nie była opisana w ogrodniczym...
Znalazłam info w necie, że rośnie od 1 do 3m.
Dla mnie to żadna informacja, bo tam gdzie obecnie rośnie 1-1,5m mógłby osiągnąć...ale więcej to by była masakra.

Ma czerwone przyrosty, posadzony na wiosnę tego roku, bardzo urósł, ale nie kwitł.


Dzisiejsze foto - chyba trochę podmarzł, bo ma jakieś plamki, których nie miał wcześniej....w nocy było -2 czy -3.

____________________
Sylwia - Kamienny ogród patykiem malowany
Gardenarium 15:53, 11 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej więcej niż metr nie osiągnie, będzie się wszerz rozrastał, albo padnie na fytoftorozę zanim osiągnie "podeszły" wiek. Wtedy zamierają mu całe gałęzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylvana 22:46, 11 gru 2015


Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 3428
Dziękuję Danusiu za szybką odpowiedź.
Teraz przynajmniej wiem, że może zostać na swoim miejscu, chociaż zmartwiłaś mnie jego krótkim żywotem.
Czytałam o fytoftoroza citrophthora i mam nadzieję, że mój jest zdrowy. Przebarwienia zrobiły się jak zrobiło się zimno, a choroba rozwija się w temp. +20 stopni, przy dużej wilgotności powietrza, więc to chyba nie to.
To raczej moja wina, bo nie podlałam go obficie przed zimą.
Czy mogę to jeszcze zrobić, czy jest za późno?
____________________
Sylwia - Kamienny ogród patykiem malowany
Gardenarium 08:21, 12 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz podlać, a nawet trzeba koniecznie podlać. On nie ma fytoftorozy.

Ale podatne są. Wiem, bo miałam w wielu ogrodach i tego trzeba się spodziewać. Profilaktycznie podlewaj Previcurem glebę i raz w roku możesz opryskać. Ze środka wycinaj gałązki bez liści.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylvana 12:02, 12 gru 2015


Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 3428
Dziś pogoda mnie wyręczyła, bo leje cały czas.

Środki zapobiegawcze będę stosować - dziękuję

Mam jeszcze jedno pytanie
mam jeszcze dwa dość już stare pierisy, które były zapomniane w ogrodzie - buszu pod topolą, która bardzo urosła i osuszała powoli wszystkie rośliny.
W zeszłym roku przekopywałam co się dało m.in. dwa pierisy. Były dość łysawe, ale myślałam, że jak dostaną lepsze warunki to odbiją. Lato było - wiadomo jakie - podlewałam je codziennie, ale wyłysiały jeszcze bardziej. Puszczają dużo nowych listków na końcówkach, kwitną nawet jak szalone (wcześniej miały może jeden kwiatek na cały krzaczek), ale za to zrzucają stare liście - żółkną i opadają. Środek został pusty a na końcach pędzelki.

Czy jest szansa, że jakoś odbiją i się zagęszczą, czy zastąpić raczej czymś innym i głowy sobie nie zawracać bo nie warto.
Szkoda mi ich bo są dość duże - mają około 100 cm wysokości.

Dodam tylko, że to inna odmiana niż ta powyżej - liście i przyrosty zielone, kwiaty białe.
____________________
Sylwia - Kamienny ogród patykiem malowany
Gardenarium 14:31, 12 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ma szansy, one tak mają. Dlatego ich nie sadzę.
Można by było radykalnie odmłodzić, ale nigdy tego nie robiłam, co innego różaneczniki odbijają, ale pieris - nie wiem

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/369-jak-ciac-rozaneczniki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylvana 15:09, 12 gru 2015


Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 3428
Spróbuję tego cięcia...w końcu i tak nic nie mam do stracenia.
Jeśli coś z tego wyjdzie podzelę się efektami....może ktoś jeszcze się skusi.

Dziękuję
____________________
Sylwia - Kamienny ogród patykiem malowany
Toszka 19:08, 22 gru 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Z opisu pierisa wnioskuję, że to jest Debutante. Tnij gałązki tuż po przekwitnięciu, zagęści się.

Czarne kropki mogą być objawem spirea azalea (grzyb typowy dla wrzosowatych).



____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies