Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » The bigger the N-cer

Pokaż wątki Pokaż posty

The bigger the N-cer

DariaB 15:26, 13 cze 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 2987
pawel2806 napisał(a)
Zimozielone rośliny nie są koniecznością w tym ogrodzie, nawet ich nie planuję ewentualnie w okolicy przyszłego domu. O cisie myślałem ale cena graba wygrywa

Rozumiem z kwestią ceny nie ma co dyskutować, do samego graba żeby nie było nic nie mam wbrew przeciwnie, bardzo lubię.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Anda 16:22, 13 cze 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33250
pawel2806 napisał(a)
Plany idą dalej niż ich realizacja, ale w tym ogrodzie musi powstać różanka (zarządzenie z góry)
Polećcie naszego ogrodowiskowego speca od tych spraw, na razie wymyśliłem coś takiego:
4 proste kwatery (nie wiem czy nie za małe)z obeliskami pośrodku otoczone żywopłotem z graba


Witaj, wołałeś więc jestem.

Wielkość kwater zależy od ilości roślin które chcesz tam posadzić. Obeliski, czyli róże pnące lub wysokie parkowe. Chcesz mieć jeszcze róże dookoła obelisków? Jeśli to ogród nowoczesny, to do róż chcesz pewnie dodać również byliny i trawy? Do żywopłotu musisz mieć dojście do cięcia, to pewnie już zaplanowałeś.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Rojodziejowa 17:08, 13 cze 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8263
Tak chodzi za mną Paweł ta Twoją różanka... Formę obelisków masz już wymyśloną?

____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
pawel2806 17:21, 13 cze 2022


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Anda napisał(a)


Witaj, wołałeś więc jestem.

Wielkość kwater zależy od ilości roślin które chcesz tam posadzić. Obeliski, czyli róże pnące lub wysokie parkowe. Chcesz mieć jeszcze róże dookoła obelisków? Jeśli to ogród nowoczesny, to do róż chcesz pewnie dodać również byliny i trawy? Do żywopłotu musisz mieć dojście do cięcia, to pewnie już zaplanowałeś.

Róż planuję nie więcej jak 30szt na kwaterę ostateczna ilość będzie znana jak już wybiorę odmiany. Tak na obeliski pójdą pnące które mam w małym ogrodzie bo już im za ciemno za grabami.
Na razie zostanę chyba przy samych różach, ułatwi to pielęgnację.
Tak dojście jest przemyślane ciasno ale mi wystarczy
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
pawel2806 17:25, 13 cze 2022


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Rojodziejowa napisał(a)
Tak chodzi za mną Paweł ta Twoją różanka... Formę obelisków masz już wymyśloną?


Mam tylko takie przemyślenia że mają być proste, będę robił sam więc nic mnie nie ogranicza
Zastanawiam się tylko czy każdy trochę inny czy wszystkie takie same
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Anda 17:44, 13 cze 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33250
pawel2806 napisał(a)

Róż planuję nie więcej jak 30szt na kwaterę ostateczna ilość będzie znana jak już wybiorę odmiany. Tak na obeliski pójdą pnące które mam w małym ogrodzie bo już im za ciemno za grabami.
Na razie zostanę chyba przy samych różach, ułatwi to pielęgnację.
Tak dojście jest przemyślane ciasno ale mi wystarczy


30 sztuk na kwaterę 16qm to gwarantowane choroby grzybowe. Róża na obelisku to ok. 1,5 do 2 qm, na pozostałe róże w zależności od odmiany liczyłabym od 0,5 do 1 qm.

Pielęgnację ułatwi dodanie bylin pomiędzy róże. Inaczej jeśli jedna złapie np. rdzę, to kolejna tuż obok łatwo się „zarazi”. Poza tym takie kwatery tylko różane to już naprawdę trącą myszką
Pamiętaj o tym, aby róże miały dobrą cyrkulację powietrza na rabacie, żeby im po deszczu szybko obsychały liście. Ty również musisz bez uszkodzeń przemieszczać się pomiędzy różami
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
pawel2806 17:51, 13 cze 2022


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Wg tej kalkulacji spokojnie wychodzi do 30 róż na kwaterę gdyby miały być same. Ale faktycznie dodam jakieś byliny w przyszłości i tym samym zejdę do 20szt na kwaterę
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Rojodziejowa 20:42, 13 cze 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8263
Paweł, a jakby tak... te klasyczne obeliski zastąpić jakimiś prostymi przestrzennymi formami, które jednocześnie byłyby takimi niby rzeżbami? Spróbuję znaleźć jakieś fotki, które oddałyby choć w przybliżeniu to, o co mi chodzi.

I czy np. części żywopłotu nie chciałbyś zastąpić murkiem?


To taka burza mózgów z mojej strony teraz, więc oczywiście pomysły mogą być kompletnie absurdalne, ale czasami te absurdy u innych prowokują jeszcze inne rozwiązania
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 20:45, 13 cze 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8263
A i ta różanka w które części ogrodu jest? Jest tam w okolicy jakieś miejsce do siedzenia? Będzie na to widok z której strony różanki?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
pawel2806 21:27, 13 cze 2022


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Na inne formy jestem otwarty, chciałbym je tylko zrobić z pręta żebrówki murek może nie ale ławka będzie (czarny pasek). Myślałem też żeby żywopłoty od południa i zachodu zrobić niższe.
Wrysowałem jej położenie
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies