Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Spełnianie marzeń - ogród czas start

Pokaż wątki Pokaż posty

Spełnianie marzeń - ogród czas start

Wiolka5_7 19:17, 27 lis 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Angelika95 napisał(a)


Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź, nie spodziewałam się takich dużych odległości, sama bym takich nie planowała, bo bałam się, że na wiosnę będzie bardzo łyso. Ale skoro u Ciebie tak jest i masz pięknie to chyba zastosuję podobne odległości


Jak uważasz, skoro miejsca masz sporo,to nie warto sadzić za blisko siebie

Wiosną po ścięciu traw i hortensji nie jest całkiem łyso, bo mam zimozielone rośliny (cisy, różaneczniki,tuje itp.) i one wtedy grają pierwsze skrzypce. Do tego kwitną ciemierniki i cebulowe
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Angelika95 21:48, 29 lis 2022


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 966
Dzięki Dziewczyny za wszystkie odwiedziny i rady. Wieczory coraz dłuższe, co sprzyja planowaniu

Rośliny wybrane, wiem co mi się podoba, plan na przyszły rok to prawdopodobnie 3 rabaty wzdłuż ogrodzenia. Idę w linie proste, szerokość 3,5m, długość każdej 12,5m.

I moje pytanie: powiedzcie mi proszę z własnego doświadczenia czy to jest właściwa szerokość? Biorąc pod uwagę, że z tyłu będą tuje, a przed nimi miskanty, hortensje, byliny. Będę chciała to też rozrysować, może to ułatwi ocenę.

I drugie pytanie: czy nie będą za długie? Podobają mi się w miarę jednolite rabaty, tzn. gdzie jest dużo roślin, ale niewiele gatunków, na każdej byłoby ok. 6-7 gatunków. Czy cały rząd miskantów posadzonych obok siebie na długości 12m będzie wyglądał dobrze?

Wiem, że dużo pytań, ale na pewno pamiętacie jak to jest na początku, tyle pytań i możliwości, że nie wiadomo jak się zabrać.

Może ktoś się skusi na odpowiedź to będę wdzięczna
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
LIDKA 22:44, 29 lis 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
Angelika95 napisał(a)
Dzięki Dziewczyny za wszystkie odwiedziny i rady. Wieczory coraz dłuższe, co sprzyja planowaniu

Rośliny wybrane, wiem co mi się podoba, plan na przyszły rok to prawdopodobnie 3 rabaty wzdłuż ogrodzenia. Idę w linie proste, szerokość 3,5m, długość każdej 12,5m.

I moje pytanie: powiedzcie mi proszę z własnego doświadczenia czy to jest właściwa szerokość? Biorąc pod uwagę, że z tyłu będą tuje, a przed nimi miskanty, hortensje, byliny. Będę chciała to też rozrysować, może to ułatwi ocenę.

I drugie pytanie: czy nie będą za długie? Podobają mi się w miarę jednolite rabaty, tzn. gdzie jest dużo roślin, ale niewiele gatunków, na każdej byłoby ok. 6-7 gatunków. Czy cały rząd miskantów posadzonych obok siebie na długości 12m będzie wyglądał dobrze?

Wiem, że dużo pytań, ale na pewno pamiętacie jak to jest na początku, tyle pytań i możliwości, że nie wiadomo jak się zabrać.

Może ktoś się skusi na odpowiedź to będę wdzięczna


Marta rysuj.
Moje rabaty wszystkie mają po kilkanasście metrów. Najdłuza jest platanowa. Ma ok 22 m.

Szerokość różna. 2 m na bukowej to stanowczo za mało, za to szybko bedzie pełna. Mam tam tuje, buki, seslerie, trzcinnik i hortensje.
Coś kwitnącego wiosną by sie przydało.

Najszersza u mnie jest platanowa. Ma ze 4.5 m.
Jeszcze pustawa. Tuje, pare iglaków, 5 drzew, 15 hortek i kilka miskantów. Dosadziłam bodziszki, jeżówki, jarzmianki werbene dosadze i mam tu lawende.

I ciągle widze pustkę. Może jak to porośnie to mi sie pogląd zmieni. Na pewno dosadzę traw.


Widząc Twój warzywnik wiem że ogród stworzysz piękny.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 22:48, 29 lis 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
P.s. Rząd miskantów u Martki był moją inspiracją przy obsadzaniu basenowej. Moje jeszcze młode ale widze potencjał.

Widzaiałam też piękny szpaler rozplenic. Żeby taki mieć musze jeszcze dopacować mój.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Judith 00:08, 30 lis 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9909
Angeliko, przy wielkości Twojego ogrodu odradzam Ci tworzenie rabat, jakie opisałaś . Na planowanej przez Ciebie szerokości tworzenie rabat aż do niskiego piętra bylin sprawi, że nie będziesz ich chciala potem zasłaniać innymi rabatami i na dużej przestrzeni będziesz miała obsadzone tylko brzegi. Chcesz tworzyć ogród, masz zapał - pomyśl od razu o rabatach w przestrzeni pomiędzy brzegami działki. Nie w sensie ich tworzenia (wszystko w swoim czasie), ale w sensie wzięcia ich pod uwagę .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Angelika95 08:11, 30 lis 2022


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 966
LIDKADzięki za odpowiedź, jesteś od początku dla mnie bardzo miła rząd miskantów byłby dodatkową osłoną przed sąsiadami, na czym mi zależy

Judith myślałam o tym, ale nie chcę mieć na całej działce ogrodu, bo nie dam rady zadbać o taką dużą przestrzeń. Trawnika będzie dość dużo, ale będą rabaty wzdłuż ogrodzenia, przy domu też zamierzam dodać dużo nasadzeń, a do takich miejsc jak plac zabaw czy miejsce na grilla, które będą na trawniku też dołączę rabaty. Muszę myśleć jak to zrobić, żeby nie było nudno. Zastanawiam się czy nasadzenia takiej długości nie będą zbyt nudne?
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Wiolka5_7 08:22, 30 lis 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Moim zdaniem zdecydowanie rabaty za wąskie. Zresztą masz dużą działkę, po co się ograniczać zrobić raz a dobrze

Ja popełniłam już ten błąd i też na początku robiłam wąskie rabaty ,a potem wszystkie poszerzałam 2 razy. Kupa roboty dodatkowej.

Też miałam taką długą rabatę kilkunastometrową i mi akurat to nie grało. Lubię jak ogród jest trochę urozmaicony. Dlatego zrobiłam gdzieś w połowie tej rabaty taki ząbek i mam teraz jakby 2 rabaty a nie jedną dłuuugą. No ale co się komu podoba

Najlepiej zrób plan działki i planowanych rabat
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Angelika95 09:47, 30 lis 2022


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 966
Zrobię plan działki, może będzie łatwiej Wam ocenić, bo musi mi się zmieścić jeszcze dom w tym ogrodzie
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Judith 10:31, 30 lis 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9909
Wiolka5_7 napisał(a)
Moim zdaniem zdecydowanie rabaty za wąskie. Zresztą masz dużą działkę, po co się ograniczać zrobić raz a dobrze

Ja popełniłam już ten błąd i też na początku robiłam wąskie rabaty ,a potem wszystkie poszerzałam 2 razy. Kupa roboty dodatkowej.

Też miałam taką długą rabatę kilkunastometrową i mi akurat to nie grało. Lubię jak ogród jest trochę urozmaicony. Dlatego zrobiłam gdzieś w połowie tej rabaty taki ząbek i mam teraz jakby 2 rabaty a nie jedną dłuuugą. No ale co się komu podoba

Najlepiej zrób plan działki i planowanych rabat

Tak!
Ja z kolei mam dwa "ząbki" i na długim odcinku 3 rabaty zamiast jednej .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiolka5_7 11:29, 30 lis 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Judith napisał(a)

Tak!
Ja z kolei mam dwa "ząbki" i na długim odcinku 3 rabaty zamiast jednej .


Przybij piątkę!
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies