Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Spełnianie marzeń - ogród czas start

Pokaż wątki Pokaż posty

Spełnianie marzeń - ogród czas start

Kordina 23:36, 11 lis 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4692
Witaj, fajny warzywnik, też będę kibicować przy zakładaniu sadu. Ja zakupiłam w tym roku 6 drzewek owocowych, kolumnowych do dużych donic , zobaczę na przyszły rok co z tego wyjdzie
Spróbuj jeszcze raz z podpisem swojego wątku, bo nie będzie można go później odnależć w gąszczu wątków, musi być na zielono
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Judith 23:44, 11 lis 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Z mojego doświadczenia: krzewy należy sadzić w odległościach zalecanych, zależnych od rozmiarów docelowych. Byliny można sadzić nieco gęściej, bo i tak po kilku latach kwalifikują się do wysadzenia i dzielenia.
I najlepsze: byliny/trawy można także sadzić bliżej krzewów - bliżej niż miałby być sadzony inny krzew - tę prostą, wydawałoby się, zasadę odkryłam dopiero po kilku latach ogrodowania .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Agatorek 08:18, 12 lis 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Angelika, w Twoim podpisie jest jakiś błąd. Chodzi o tekst w kwadratowym nawiasie. Wydaje mi się, że powinno być bez spacji na początku, czyli url=http://
I dalej bez zmian.

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Angelika95 09:32, 12 lis 2022


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 929
No wreszcie mi się udało z tym podpisem, ale się namęczyłam


Dzięki że do mnie zajrzałyście i za rady, jak zacznę na wiosnę coś działać to Wam napiszę i dodam zdjęcia, żebyście wiedziały, że Wasza pomoc nie poszła na marne

Już nie mogę doczekać się wiosny, pewnie tak samo jak i Wy

Jeszcze się Was zapytam jedną rzecz. Planuję rabatę: z tyłu mam tuje, przed nimi będą 3 rozplenice naprzemian z miskantem Variegatusem. Przed nimi rozchodnik okazały 3 sztuki, turzyca, rozchodnik 3 sztuki turzyca. Przed nimi niska kosodrzewina. Cała rabata dluga na 15-17metrow.

Podoba mi się też połączenie traw z jeżówkami i perowską, ale nie wiem czy uda mi się tu je włączyć, jeśli tak to w którym miejscu byście je dały? Czy w ogóle odpuścić i zostawić je sobie na inną rabatę?
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Judith 10:18, 12 lis 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Angelika, przemyśl jeszcze tę rabatę - dobór i rozmieszczenie roślin (w takim zestawieniu te bliżej frontu rabaty mogą być wyższe niż te z tylu - nie napisałaś, jakie odmiany chcesz zastosować). Weź pod uwagę strony świata (nasłonecznienie lub jego brak).
W rozmieszczeniu i doborze roślin może pomoc Ci program do projektowania ogrodów. Są dostepne darmowe w Internecie. Z jednego z nich korzysta Daria z ogrodu Wielkie marzenie w małej przestrzeni. Radzi sobie z nim swietnie - zapytaj ją o nazwę .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Rojodziejowa 19:43, 13 lis 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8276
Angelika! Niezły początek! Zaczęłaś od razu z kopyta! Warzywnika zazdroszczę mocno. Ja nadal jeszcze go nie założyłam, a planuję już któryś rok

Co do planowaia rabat, to zbliża się idealny czas na planowanie i jednocześnie czas tęsknoty za ogrodem - zima

Napisz, jakie Ci się ogrody podobają. Poszperaj sobie tu po forum, bo inspiracji jest moc. Zresztą już trafiłaś w niektóre z tego co widziałam Zobacz, w którą stronę chcesz iść Czy geometrycznie, rytmicznie, czy bardziej naturalistycznie, czy połączyć trochę i to i to. Jaką masz ziemię? Bardziej piach, czy glina? Z leśnego tła obstawiam, że bardziej piaszczyście.

Będę kibicować
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
anuska2507 22:55, 13 lis 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2557
Cześć! Super warzywnik pokazałaś. Ciekawa jestem twojego sadu. Udało ci się z nim podziałać? Jakie odmiany owoców wybrałaś?
Może pokusisz się o zrobienie planu całej działki, żeby łatwiej było planować?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
DariaB 12:57, 14 lis 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3028
Judith napisał(a)
Angelika, przemyśl jeszcze tę rabatę - dobór i rozmieszczenie roślin (w takim zestawieniu te bliżej frontu rabaty mogą być wyższe niż te z tylu - nie napisałaś, jakie odmiany chcesz zastosować). Weź pod uwagę strony świata (nasłonecznienie lub jego brak).
W rozmieszczeniu i doborze roślin może pomoc Ci program do projektowania ogrodów. Są dostepne darmowe w Internecie. Z jednego z nich korzysta Daria z ogrodu Wielkie marzenie w małej przestrzeni. Radzi sobie z nim swietnie - zapytaj ją o nazwę .

Czuję się wywołana do tablicy Korzystam z programu Garden Puzzle, nie jest darmowy ale wolałam zapłacić (nie jakiś ogromny koszt) niż bawić się w Paincie
Dobrze dziewczyny radzą, masz całą zimę na szukanie inspiracji, teraz bardzo na czasie są ogrody naturalistyczne, nastawione na bioróżnorodność. Jest tyle różnych stylów ogrodowych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na pewno powinnaś zacząć od ustalenia gdzie będziesz miała architekturę ogrodową, typu altana, plac zabaw dla dzieci, basen itp. Zaplanować przebieg ścieżek i szkieletu ogrodu czyli duże drzewa, które się mają w nim pojawić. Będzie super, zobaczysz
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Wiolka5_7 17:10, 22 lis 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Witam się u Ciebie
Wow tyle arów, ile miejsca na roślinki

Warzywnik już fajnie wygląda

Widzę, że nie musisz się ograniczać,bo miejsca sporo.

Mam hortensje Limelight posadzone 1,7m od pnia tui
Miskanty Morning light 1,3m od pnia tui.

Hortensje i miskanty co 1 m od siebie
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Angelika95 15:05, 27 lis 2022


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 929
Wiolka5_7 napisał(a)
Witam się u Ciebie
Wow tyle arów, ile miejsca na roślinki

Warzywnik już fajnie wygląda

Widzę, że nie musisz się ograniczać,bo miejsca sporo.

Mam hortensje Limelight posadzone 1,7m od pnia tui
Miskanty Morning light 1,3m od pnia tui.

Hortensje i miskanty co 1 m od siebie


Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź, nie spodziewałam się takich dużych odległości, sama bym takich nie planowała, bo bałam się, że na wiosnę będzie bardzo łyso. Ale skoro u Ciebie tak jest i masz pięknie to chyba zastosuję podobne odległości
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies