Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Spełnianie marzeń - ogród czas start

Pokaż wątki Pokaż posty

Spełnianie marzeń - ogród czas start

Wiolka5_7 11:30, 30 lis 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Angelika95 napisał(a)
Zrobię plan działki, może będzie łatwiej Wam ocenić, bo musi mi się zmieścić jeszcze dom w tym ogrodzie


Koniecznie zrób plan, bez tego ani rusz dom się zmieści na tylu arach na pewno
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
LIDKA 21:38, 30 lis 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6903
Tak mi jeszcze przyszło do głowy że jest tu wątek Ogród Tosi. Już nieaktywny.
Realizowała projekt Danusi Młoźniak.
Podoboło mi sie uporządkowanie działki raz dwa, wyznaczenie wszystkich rabat, nakrycie szmatą i zakorowanie.
A potem systematyczne aczkolwiek stopniowe obsadzanie. I zdejmowanie szmaty pod obsadzenia.

Miała ład i porządek, trawnik i dobrze to wyglądało.

Ja za późno na niego trafiłam i musiałam naprawiać swoje błędy. Co było pracochłonne i kosztowne.

Może poszukaj tego wątku i sama zobacz.
Przez zimę wykreujesz projekt. Tu pełno doświadczonych ogrodniczek co pomagają i wiedze mają często z praktyki a nie z książek.

Aaaa miła to jestem z natury.
Dziękuję.
Obrażam się niezwykle rzadko ale jak już to na wsze czasy.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
anuska2507 22:33, 30 lis 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2561
Ja myślę, że planowanie powinnaś zacząć nie od samych rabat, a od rozlokowania na działce najważniejszych elementów, w tym właśnie domu. Chodzi nie tylko i jego posadowienie na działce, ale też o to, żeby wiedzieć skąd będziesz często patrzeć na ogród, gdzie jest taras itp. Dalej np. czy chcecie mieć basen i gdzie. Czy chcecie mieć w ogrodzie takie miejsca jak altana, miejsce na ognisko, jakieś ławki/chuśtawki/plac zabaw? Jak uwzględnisz te elementy, to kształt rabat niejako sam się nasunie.
Zobacz też w wątku Agnieszki
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11154-jak-z-niczego-stworzyc-przytulny-zakatek
jak Danusia podrzuciła jej plan rabat z liniami prostymi. Nie są tylko po bokach działki, ale jest np. rabata przy altanie.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Angelika95 22:47, 19 gru 2022


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 942
Dziękuję za podpowiedzi, najważniejsze elementy oczywiście mam już rozlokowane, w tym dom, który już przecież stoi

Ciągle nie mogę się zebrać do narysowania planu całego podwórka, choć w głowie już go mam i to dość dokładnie

Zakładanie ogrodu podzieliłam sobie na części ze względu na ograniczony budżet. W tym roku był warzywnik i sad, w kolejnym będą 3 główne rabaty z boku domu. Też już mam je zaplanowane, nic tylko czekać na wiosnę

Jedyne pytanie, które mnie nurtuje dotyczy oczywiście odległości (umysł ścisły w ogródkowaniu nie pomaga )

Jeśli będę sadziła w jednym rzędzie miskanty co metr od siebie, a przed nimi na mijankę hortensje też w odległości co metr, to jaką odległość zastosować między rzędami? W sensie między miskantami a hortensjami

____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Kordina 09:50, 20 gru 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4692
Angelika95 napisał(a)


...Zakładanie ogrodu podzieliłam sobie na części ze względu na ograniczony budżet. W tym roku był warzywnik i sad, w kolejnym będą 3 główne rabaty z boku domu. Też już mam je zaplanowane, nic tylko czekać na wiosnę...


Angelika, jak klikniesz na Forum, to na dole jest podtytuł Bazarek a tam wątki:
Oddam
Przyjmę
Wymienię
Przyjemnie jest dzielić się i dostawać nadwyżki ze swojego ogrodu i mięeć świadomość, że się czegoś nie wyrzuciło, tylko komuś nadal roślinki służą sama dostałam różne różności
pozdrawianki dla Ciebie ślę
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Patrycja_KG_Lu 14:50, 23 sty 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2587
Cześć! Wiedzę u Ciebie podobny etap jak u mnie, też zaczynam od części owocowo-warzywnej i dwóch rabat. Będę zaglądać.

P.S. Pamiętaj, że niektóre drzewka owocowe wymagają zapylacza.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Angelika95 15:52, 23 sty 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 942
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Cześć! Wiedzę u Ciebie podobny etap jak u mnie, też zaczynam od części owocowo-warzywnej i dwóch rabat. Będę zaglądać.

P.S. Pamiętaj, że niektóre drzewka owocowe wymagają zapylacza.


Cześć tak, wiem, drzewka już posadzone. Na wiosnę wstawię zdjęcia, u Ciebie na pewno będzie pięknie. Na wiosnę działamy
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
ajka 23:45, 23 sty 2023


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3936
Masz bardzo ładny, duzy warzywniak. Mi trochę brakuje miejsca na moje chciejstwa.
Ze swojej strony polecam posadzenie winorośli, malin, borówek, truskawek, jeżyn ... Bez wątpienia to u mnie najbardziej chodliwy towar
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Patrycja_KG_Lu 19:27, 24 sty 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2587
Pochwal się jakie drzewka owocowe nabyłaś (wraz z odmianami).
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Angelika95 20:04, 24 sty 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 942
Jak będę na budowie to spiszę z etykiet, bo już zapomniałam, a kartkę wyrzuciłam.

Z borówek mam chyba 6 różnych odmian, jagoda kamczacka Zojka, Wojtek i Atut - zapylają się wzajemnie. Malin też kilka odmian, truskawki, jeżynę też mam.

Więc część warzywno-owocowa zgodnie z planem w tym roku udało się zrealizować. Muszę jeszcze tylko dołożyć ściółki.

Wiosno przybywaj
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies