Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Spełnianie marzeń - ogród czas start

Pokaż wątki Pokaż posty

Spełnianie marzeń - ogród czas start

Angelika95 20:50, 28 sty 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 768
Wreszcie się zebrałam i narysowałam plan działki. Przód już mam w miarę rozplanowany, za to otoczenie tarasu, tył i całe podwórko pozostaje do rozplanowania.

Myślałam, że będę chciała dużo trawnika, ale jak narysowałam wszystko w skali to aż mi szkoda działki, żeby taką dużą część zajmował sam trawnik. A jednocześnie nie mam pomysłu jak sprawić, żeby nie tylko brzegi działki zostały obsadzone. Przy poszczególnych elementach typu domek narzędziowy, plac zabaw czy grill powstaną kolejne rabaty, ale co z resztą?

Na końcu działki znajduje się jeszcze część warzywno-owocowa, niestety nie zmieściła mi się na kartce
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Angelika95 21:04, 28 sty 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 768
W oczekiwaniu na wiosnę wysiałam stipę i zrobiłam domki dla murarek
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Angelika95 21:57, 28 sty 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 768
Zastanawiam się jeszcze czy nie zrobić rabaty w takim kształcie z 'zębami' jak doradzało mi kilka z Was. Mam zaplanowaną piękną rabatę, ale boję się, że na takim długim odcinku będzie zbyt nudna, a to jednak część reprezentacyjna.

Rabata około 36 długości, rośliny: tuje, miskanty Gracilimus szpaler, hortensje sadzone po 3 między nimi drzewo. A niższe piętra to rozplenice, rozchodniki, perowskia, stipa, jeżówki, iglaki karłowe, carexy.. na wiosnę cebulowe. Próbowałam robić wizualizację jakby to mniej więcej wyglądało. Tylko powtórzone 4 razy
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
anuska2507 22:16, 28 sty 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2518
Mam podobnego kocura
Super domki! Z jakiej rośliny są te słomki wewnątrz domków?

Gdzie jest północ na Twoim planie? Może dorzucisz jakieś zdjęcia, żeby było widać, co jest w sąsiedztwie i do ewentualnego zasłonięcia. I jaka jest lub będzie bryła/styl domu? Twoje odpowiedzi na te pytania pomogą nam coś podpowiedzieć

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Angelika95 22:42, 28 sty 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 768
Nie wiem kochana, zbierałam je nad stawem, zwykłe rurki trzcinowe, w tamtym roku też ich używałam i się sprawdziły.

Otoczenie mamy ładne- las, po prawej stronie, czyli tam gdzie ta duża rabata będziemy mieć sąsiadów bezpośrednio za płotem. Stąd pomysł tuje + miskanty, zależy mi na dużej prywatności.

Północ jest na moim rysunku w lewym górnym rogu. Zapomniałam zaznaczyć.




Moje główne obawy:
1. Szpaler z miskantów 36m, wymarzony i jednocześnie boję się jak to będzie wyglądało, czy nie będzie go za dużo?
2. Kształt tej dużej rabaty - bardziej skłaniam się ku jednemu paskowi, ale czy nie będzie za nudno?

Z drugiej strony, jakbym zrobiła z jednej rabaty 3 to w plecach każdej mogłabym dać inny gatunek miskanta. Co myślicie? Tyle pytań, aż spać nie mogę

Źle zrobiłam, że zaczęłam od najważniejszej rabaty, bo nie mogę się zdecydować, ale już ziemię mam przygotowaną, więc w tym roku ją zakładam. No i miło jak już coś będzie rosło od frontu
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Angelika95 09:23, 29 sty 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 768
Pomocy
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Judith 10:16, 29 sty 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9599
Angeliko, dzięki „ząbkowaniu” nie będzie to jedna długa rabata, ale trzy. A każdą z nich urządzasz inaczej, nie będzie nudy . Ja tak mam, a elementem łączącym są hortensje, przy czym na każdej z „ząbkowanych” rabat mam inną odmianę.
Jednak ta najwęższa nie powinna być tak wąska, jsk zaznaczyłaś na żółto.

Zaszalej z wielkością, nie musisz od razu wszystkiego obsadzać, możesz zasypać kora i czekać na natchnienie, nie spiesz się
To moja propozycja (kąty oczywiście proste i proste linie - nie dałam rady na telefonie narysować równo palcem )



Thuje dla prywatności wystarczą, miskanty na tak długim odcinku jako tło dla roślin - nie jestem pewna czy będą wyglądać dobrze…
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Angelika95 10:28, 29 sty 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 768
Dziękuję Ci za odpowiedź. Też chcę tu mieć hortensje
A co myślisz gdybym sadziła miskanty między hortensjami zamiast jako tło? Wtedy ten szpaler nie byłby taki gęsty, ale jednak by był

Według Twojego rysunku ta środkowa część miałaby aż 6,5m. Robić tak? Co ja tam nasadzę?
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Judith 10:39, 29 sty 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9599
Moje „ząbki” są jeszcze głębsze .
Jak mówiłam - pomysły przyjdą z czasem, na początek ważne jest wytyczenie rabat. Z czasem z każdym kolejnym tysiącem obejrzanych zdjęć będziesz wiedzieć więcej o tym, czego chciałabyś w swoim ogrodzie (to droga wielu z nas) . Już teraz możesz rozważyć drzewa, a jakie - też zdecydować z czasem .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
LIDKA 11:07, 29 sty 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6634
Taka ząbkowana rabata jest super. Nie będzie monotonii. Na każdym rządku możesz dać inny gatunek hortek i inne miscanty.
6.5 m wydaje się dużo.
Moze byc tak:
-Tuje 1m czyli 50/60 cm od płotu i po 80 cm od siebie.
-Hortki wysokie na mijanke z trawami zajma ok 2 m.
-Potem dasz rozrzucone zimozielone, pomieędzy stipy i reszte bylin. Taki pas szer ok 2 m. I mozesz też zrobic jakąś obwódkę :Lawendę lub Cisy itp.

Dobry to pomysl jest zacząc roboty od frontu i tego boku.

Ja to bym jeszcze grilla przestawiła za dom . A nie pod płotem gdzie narysowany.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies