Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nauka projektowania

Pokaż wątki Pokaż posty

Nauka projektowania

Syla 23:21, 10 gru 2010


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Moja najukochańsza przyjaciółka , widząc jaką pasją stało się dla mnie ogrodnictwo poprosiła abym zaprojektowała jej ogród , biorąc pod uwagę skromny budżet. Na działce oprócz domu nie znajduje się nic.
Dlatego można sobie poszaleć wyobraźnią




Uploaded with ImageShack.us

To jest pierwszy pomysł :
Rozrysowana kostka brukowa z alejkami ,
taras ,który planujemy wykonać z płyty kamiennej oraz drewna zachodzącego na płyty w niewielkiej części (południowa część ogrodu) . Taras jest przez cały dzień nasłoneczniony i dlatego będę planowała osłonić go czymś wyższym po obu bokach, żeby tak słońce nie paliło,
kominek na tarasie.

Zaplanowane zostało miejsce na :
kosze na śmieci (będzie zasłonione żywopłotem z cisów)
ognisko - jako zaciszne miejsce osłonięte wysokim szpalerem thuji smaragd (tak sądzę)
warzywniak - obowiązkowo (również osłonięte tym razem żywopłotem ??????? to jest miejsce mocno nasłonecznione)
Zaznaczone są rabaty - nad ich zaplanowaniem obecnie pracuję.


Działka jest pod skosem stąd pomysł na podzielenie na dwie części ogrodu poprzez rabatę na skarpie , w środkowej swojej części ze schodami (np, z kostki brukowej lub żwirowej ) - żwirek również pojawia się w trzech miejscach : wyjście z tarasu na ogród, placyk na kosze na śmieci, no i te schodki ???? zobaczymy.


Legenda :
1. Świerk Serbski
2. Cis (żywopłoty)

Na razie tyle ..... cdn. )))

____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Matka 23:45, 10 gru 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
też bym chciała mieć taki poczatek czyli dom i pusta działkę...lepiej cos zaplanować i realizować, a tak to już trudniej.

Będe śledzić jakie zachodzzmiany, a i czegos się nauczę?kkto wie?
____________________
U Matki
Syla 07:56, 11 gru 2010


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Czekam również na pomysły , będziemy uczyć się razem Pod fachowym okiem Specjalisty oczywiście ))
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Gardenarium 20:09, 11 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sylwio,

fajnie zaczęłaś, ale się porobiło.
Ja projektuję Tobie, a Ty koleżance.

Ale narazie tak myślę, fajnie by było gdyby rabata na zakręcie za domem. gdzie jest cis, zachodziła za cis, aż do żwirku pod schodami. Zakręć ją dalej, wtedy unikniesz tego zygzaka na rogu i przed cisem, który stworzy ciemne tło. można posadzić coś np. o bia łych dużych kwiatach (Hortensje???)

Narysuj strzałkę, gdzie jest N (północ) (na domu najlepiej)

Warzywnik można obsadzić niższym żywopłocikiem - bukszpanem np.

Jaka jest różnica terenu? Góra-skarpa-dół
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Syla 21:21, 11 gru 2010


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Tak ma być ))

Poprawiłam "projekcik" i załączam wersję wg wskazówek, mam nadzieję , że dobrze zrozumiałam , a jak nie to poprawimy (super zabawa) ))




Uploaded with ImageShack.us


Mnie hortensje uwiodły ale nie mogę przekonać przyjaciółki do jakichkolwiek kwiatów (żurawką nie pogardziła) ale wykaz roślin to za chwilę i nasadzenia również.

Strzałka osadzona na domku

Warzywnik może być obsadzony bukszpanem choć na początku myślałam o cisie . Strona jest nasłoneczniona i nawet jej sąsiadka również w tym miejscu posiada warzywnik , więc się nie pokłócą I do tego bukszpaniku kule lub stożki wieńczące wejście do warzywnika ?

Na tej działce wyprofilowano dwa tarasy usypując skarpki , one są łagodne tak na oko to kąt nachylenia będzie 30 st. a długość ze 2,5 m, góra 3m. Powstały dwa płaskie poziomy .

____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Gardenarium 21:52, 11 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za daleko, w połowie trzeba zakończyć chyba. Jakby za duże to wyszło. Cis zostaje, jak był i zakręcamy za cisem.
Nie podoba mi się ta symetria przy powiększeniu tych rabatek. Spróbuj poprawić, zobaczymy jak wyjdzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Syla 22:30, 11 gru 2010


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Próby ciąg dalszy






Uploaded with ImageShack.us


a tak ?

____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Gardenarium 22:47, 11 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Teraz lepiej.
Ten podział skarpy, musi być w tym miejscu?

Zeskanuję sobie ten rysunek i pomyślę coś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:49, 11 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba zrobić drugi podkład i zacząć od nowa z inną koncepcją też. Dla porównania. Ta symetria cały czas mi nie pasuje. Wychodzą uszy, a nie powinno tak być. Trzeba coś porobić jeszcze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Syla 22:57, 11 gru 2010


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
gardenarium napisał(a)
Teraz lepiej.
Ten podział skarpy, musi być w tym miejscu?

Zeskanuję sobie ten rysunek i pomyślę coś.


Podział skarpy wcale nie musi być w tym miejscu ..... ale ja również wymyślę jeszcze inną wersję (mam nadzieję , że coś przyjdzie mi do głowy)

Życzę powodzonka w dniu jutrzejszym , i będę machać w Twoim kierunku ))
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies