Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata żwirowa wady i zalety takich rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata żwirowa wady i zalety takich rabat

moni 20:10, 30 sty 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
macie opinnię na ten temat?.
____________________
Mona
Domi 08:52, 31 sty 2012


Dołączył: 11 mar 2011
Posty: 2438
ZALETY ŻWIRU:
1. Żwiru nie wywiewa wiatr (co ma miejsce w przypadku kory).
2. Właściwie nie wymaga uzupełniania (chyba, że ziemia zapadnie się na rabacie i trzeba wyrównać poziom).
3. Podkreśla pokrój roślin.
4. Ładnie wygląda o każdej porze roku.
5. Koty i inne zwierzęta omijają go szerokim łukiem (nie wylegują się na nim).

WADY:
1. Trudność w nawożeniu (najlepiej aplikuje się nawozy płynne).
2. Trudność w usuwaniu opadłych liści, kwiatostanów (sprawdza się właściwie tylko wywiewanie odkurzaczem).
3. Wszelkie śmieci ( liście itp.) bardzo widoczne, zwłaszacza na jasnych kamieniach.
4. Trudność w dosadzaniu, przesadzaniu roślin (gdy pod żwirem jest mata).
____________________
Dominika - Ogród Dominiki
zbigniew_gazda 09:05, 31 sty 2012


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11151
Dominiko - to wszystko prawda ale : nie można dawać maty pod żwir . Po kilku latach rośliny umrą z braku tlenu i wilgoci. Myślę również , że sprzątanie liści czy śmieci nie jest takim wielkim problemem ( o ile na nich nie ma berberysów - drobniutkie listki ).
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
moni 10:24, 31 sty 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
tak abstrachując od tematu ja też jestem zdania że mat wogóle nie powinno się stosować Danusia kiedyś wspominała o tym.
____________________
Mona
Wieloszka 11:02, 31 sty 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Domi według mnie opisała wszystkie najważniejsze wady i zalety - nic dodać nic ująć . No może poza tym, że rabaty żwirowe są według mnie dużo bardziej estetyczne. Są jednak rośliny (zwłaszcza kwasolubne), którym bardziej odpowiada ściółkowanie korą.
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
anetawi 13:19, 31 sty 2012


Dołączył: 17 mar 2011
Posty: 471
Rabata żwirowa po deszczu wygląda czysto elegancko.
____________________
Aneta - Japoński ogródek Anety
Domi 15:08, 31 sty 2012


Dołączył: 11 mar 2011
Posty: 2438
zbigniew_gazda napisał(a)
Dominiko - to wszystko prawda ale : nie można dawać maty pod żwir . Po kilku latach rośliny umrą z braku tlenu i wilgoci. Myślę również , że sprzątanie liści czy śmieci nie jest takim wielkim problemem ( o ile na nich nie ma berberysów - drobniutkie listki ).


Dla mnie konieczność wydmuchiwania liści jest wadą takiej rabatki.Jest to dodatkowa czynność do wykonania. Oczywiście stopień uciążliwości zależy od rodzaju roślin, koloru i wielkości żwiru oraz akceptowalnego poziomu czystości rabaty. U mnie najgorsze są listki z brzozy Youngii, których jest dużo i lecą przez cały rok.Azalie japońskie też zrzucają wszystkie listki i kwiatostany i później muszę je wybierać spośród kamyków lub wywiewać odkurzaczem (podczas zasysania wciągany jest też żwir, więc muszę odwrotnie). Nawet jak obcinam rozplenice na wiosnę czy bukszpany, podkładam płachtę ochronną na żwir. Jeśli tego nie zrobię, muszę odkurzać listeczki, łodyżki itp., bo je strasznie widać na jasnym żwirku. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie iglastych w żwirze.
____________________
Dominika - Ogród Dominiki
Mariusz_Suro... 15:32, 31 sty 2012

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
zbigniew_gazda napisał(a)
Dominiko - to wszystko prawda ale : nie można dawać maty pod żwir . Po kilku latach rośliny umrą z braku tlenu i wilgoci. Myślę również , że sprzątanie liści czy śmieci nie jest takim wielkim problemem ( o ile na nich nie ma berberysów - drobniutkie listki ).


Zbyszku, czytałem wątek o macie i tym co strasznego powoduje itd...

Ja jestem praktykiem. Moje ogrody 10 - letnie były na macie i wszystko jest ok. To nie jest czas bardzo długi ale i nie taki krótki by nie wyciągać wniosków.

Można mieć różne opinie, ale nie straszcie!
____________________
Mariusz
alinak 15:52, 31 sty 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
nie jestem zwolennikiem żwirków na rabatach . chyba że tylko ta rabata z iglaków i zimozielonych . widziałam taki żwirek , co z nim zrobiły krety .....a przecież nikt nie zagwarantuje że nie przyjdą jakieś żyjątka . poza tym dosadzanie - koszmar nawet bez maty .nie ma czystego pięknego żwirku po 10 latach w różnorodnym ogrodzie . chyba że na stałe opiekuje się nim firma
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Mariusz_Suro... 17:53, 31 sty 2012

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
A to prawda. Żwirki wyglądają bardzo efektowanie ale utrzymanie ich jest problemem. Nawet na tkaninie. Po jakiś 3 -5 latch cały "syf" skutecznie wpłukiwany przez wodę pod kamyczki zaczyna wyłazić. I nie ma wyjścia - sito, łopata, taczka i woda. Robota ciężka i żmudna.
Ale nie odradzam takich rabat bo ładne.
Żwirek wykorzystuje się też np. na opaski wokół budynków. Problem ten sam. Wychodzi na poczatku taniej bo tylko materiał i wsypanie... Jakikolwiek kamień będzie łatwiejszy w utrzymaniu.
Za to odradzam żwir w oczku, zwłaszcza na folii. Zrobiłem chyba 2 takie założenia jako początkujący "zakładacz" ogrodów. Potem doczyszczenie tego... makabra! I ryzyko uszkodzenia folii bardzo duże.
____________________
Mariusz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies