Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Domki dla pożytecznych owadów

Pokaż wątki Pokaż posty

Domki dla pożytecznych owadów

kaisog1 11:22, 21 mar 2014


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Mam taki jak na ostatnim zdjęciu Uwielbiają je murarki
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
gosiak 16:34, 07 kwi 2014


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 68
No to i ja się pochwalę dziełem mojego eM.
Myślę, że i "nasze" murarki powinny być zadowolone
____________________
Małgorzata
MiraR 18:44, 27 maj 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Bardzo przydatny wątek.Zaznaczam
____________________
hortiterapeutka 13:26, 12 lip 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 49
A jakiej głębokości powinien być taki domek? I ile odstawać daszek?

Brat obiecał, że zrobi mi na prezent urodzinowy
____________________
"Medicus curat, natura sanat." - Lekarz leczy, natura uzdrawia. Hipokrates
waldek727 07:51, 13 lip 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Głębokość domku dla murarek ogrodowych powinna mieć ok 18cm. Z tyłu konieczna jest ścianka zaślepiająca rurki. Trzcinowe rurki o wewnętrznej średnicy 7-8mm powinny być cięte o różnej długości w zakresie od 18 do 22cm pod różnymi kątami. Takie różnorodne ułożenie trzciny pomaga pszczołom w łatwy sposób odnaleźć własne lokum.
Dach powinien mieć taką konstrukcję aby zabezpieczał całą budowlę przed wilgocią której bardzo nie lubią zarówno murarki jak i też inne owady. W razie potrzeby może być dodany pośrodku drugi krótszy okapik.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
hortiterapeutka 12:49, 13 lip 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 49
No ślicznie dziekuję. Szczególnie uwzględniając, że o tak wczesnej porze w niedzielę

Rurki będę miała głównie bambusowe. Może dodatkowo zorganizuję bez lub forsycję. Rurki mają być pod kątem ułożone względem siebie, czy chodzi o nierówne cięcie ich końców (w przekroju)? Bo z tego co podpatrzyłam w Państwa domkach takie rurki są ułożone równomiernie względem siebie i ciasno powtykane.

A czy dla innych owadów (złotooki, skorki, biedronki) wystarczy głębokość 15 cm?

Pozdrawiam, życzę miłej niedzieli.
____________________
"Medicus curat, natura sanat." - Lekarz leczy, natura uzdrawia. Hipokrates
waldek727 11:05, 14 lip 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Rurki trzeba ułożyć równolegle, tak jak w pęczku. Przód każdego domku powinien mieć jakiś minimalny szczegół który przed zasiedleniem zapamiętuje sobie każda murarka. To taki nr jej mieszkania pośród dziesiątek lub setek innych.
Pozostałe owady mają inny proces wylęgu, czy też styl budowania gniazda i dlatego głebokość czy wysokość domku nie ma dla nich większego znaczenia. Natomiast strony świata jak najbardziej.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
AlicyaLK 08:48, 15 lip 2014


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Waldku, a co jest takim szczegółem, który zapamiętają murarki?? Jeśli chodzi o strony swiata to poludniowy wschod tak??? Czy jeszcze inaczej???
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Gardenarium 17:03, 15 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zauważyłam we własnym ogrodzie, że rurki bambusowe cieszą się dużo mniejszym zainteresowaniem pszczół. Pszczoły najbardziej lubią otwory wywiercone w drewnie.


Murarki bardzo lubią otwory o głębokości około 6 cm (mogą też być głębsze), grubość otworku od 2mm do 1 cm (nie większe bo się nie osiedlą w za dużych dziurach), wywiercone w drewnie sosnowym, brzozowym, jodłowym, w odległości co około 2 cm. Wnętrze dziurki powinno być bardzo gładkie, bez zadziorów. Trzeba je wyczyścić z trocin.

Możesz daszki pomalować na różne kolory, mieliśmy takie w naszym ogrodowiskowym sklepie po 15 zł.

Zamontować je trzeba, aby w otwory wpadało poranne, niezbyt mocne słońce. Pszczoły lubią się ogrzać (pd-wsch), domki umieszczamy na wysokości co najmniej na wysokości 1 metra.

Roślinność nie może zasłaniać wejścia do otworku.

Otwory używane przez pszczoły będą zakitowane błotem. Obserwuję je w moich domkach, prawie wszystkie są używane.

Rurki bambusowe cieszą się dużo mniejszym zainteresowaniem pszczół i mniej jest zajętych.

W tych domkach nie zasiedlą się pszczoły miodne, bo one potrzebują o wiele więcej miejsca na zbudowanie plastra miodu.

Zimą domki powinny być w miejscu suchym i chłodnym - pod daszkiem (szkodzi wilgoć nie mróz). Zasiedlone domki można przenieść do suchej werandy, wiaty, a w marcu wywiesić z powrotem do ogrodu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 09:29, 16 lip 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587

AlicyaLK napisała:
Waldku, a co jest takim szczegółem, który zapamiętają murarki??

Alicjo.
To o czym pisałem odnośnie zwrócenia uwagi na różnorodne ułożenie trzcinowych rurek najlepiej zobrazuje ten króciutki filmik
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies