Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Domki dla pożytecznych owadów

Pokaż wątki Pokaż posty

Domki dla pożytecznych owadów

MiraR 23:05, 24 lis 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Co za ptak wyciąga rurki z murarkami? Zauważyłam,że są powyjmowane do połowy.
____________________
wietrzyk 15:44, 20 sty 2015


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
Nie potrafię zrobić sama takiego domku i nie mam nikogo, kto mógłby go dla moich owadów zrobić Kupiłam więc gotowe domki (jeden przeznaczony dla różnych owadów, a jeden typowy dla murarek) i kokony pszczółek murarek
Do domku z żółtym daszkiem muszę powkładać rurki z trzciny.



Później pokażę zdjęcia z hodowli
____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
hortiterapeutka 23:17, 19 maj 2015


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 49
witam,
skąd pozyskać czerwoną farbę (naturalną), którą można pomalować wlot dla złotooków.
pozdrawiam.
____________________
"Medicus curat, natura sanat." - Lekarz leczy, natura uzdrawia. Hipokrates
Justyna_001 11:16, 20 maj 2015

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 83
Nie wiem w którym wątku napisać więc proszę o poradę tutaj. Mam w ogrodzie gości a właściwie w domu, dokładnie pod podbitką. O takich


Bardzo lubię trzmiele tym bardziej że u nas pszczoły są na wagę złota i pytanie : co robić? jak żyć? myślicie że mogą zostać? i czy przeżyją zimę?
Fajne są, nie agresywne, ładne, mogą zostać?
____________________
Ogródek Justyny
ZielonaKasia 13:06, 20 maj 2015


Dołączył: 26 wrz 2012
Posty: 147
Wygląda na trzmiela ziemnego (ale trzmieli w Pl. ponad 20 gat., więc po zdjęciu trudno stwierdzić). I tak, jak to w przyrodzie, część przeżyje a część nie. Trzmiele budują gniazda na zimę i w nich czekaja na wiosnę. Gniazda wyglądają podobnie jak te os, czy szerszeni, ale są pod ziemią lub wśród kamieni. Możesz w jakimś miejscu w ogrodzie zostawić kupkę kamieni, może tam zostaną. Jak nie dostaną po głowie jakimś pestycydem, to za rok też będziesz miała kudłatych towarzyszy
____________________
ZielonaKasia
ZielonaKasia 13:09, 20 maj 2015


Dołączył: 26 wrz 2012
Posty: 147
AAA doczytałam, że masz je pod podbitką, więc pewnie nie jest to trzmiel ziemny, ale jak domek zostawisz, to powinny w nim przezimować /lub zrobią kolejny/.
____________________
ZielonaKasia
hortiterapeutka 14:07, 20 maj 2015


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 49

witam,
skąd pozyskać czerwoną farbę (naturalną), którą można pomalować wlot dla złotooków.
pozdrawiam.

Będę wdzięczna za podpowiedź.
Może Pan Witek mógły coś doradzić?
____________________
"Medicus curat, natura sanat." - Lekarz leczy, natura uzdrawia. Hipokrates
Qulleczka 17:49, 12 lip 2018


Dołączył: 11 cze 2018
Posty: 84
To jestem i tu
Przeczytałam cały wątek i na pewno zrobię domek dla różnych owadów i powieszę na lipie

Ale szukałam czego innego i prawie znalazłam na samym końcu, więc tylko dopytam
Czy jak ułożę grubsze kamienie (takie podmurówkowe prawie sześciany), poprzetykam je nieco mniejszymi kamykami i na koniec przysypię ziemią (nie całe, tylko z wierzchu oraz żeby trochę nasypało się do środka) to czy jest szansa, że w tym roku przezimują u mnie trzmiele zimne i zostaną na lata?
Co muszę zrobić, żeby je znów zwabić do ogrodu?

Kiedyś u nas były, już jako dziecko je obserwowałam, później spalenie domu, budowa i w ogóle i zniknęły ich gniazda. Teraz z rzadka przylatują, ale chcę je na dłużej.

Zależy mi na nich, bo sąsiadka przysłoniła mi wybujałymi sosnami borówki i owady mają coraz większe problemy z ich zapylaniem...
____________________
Kuleczka i jej trawka ~~~ "Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie odebrać!" (St. J. Lec)
Gardenarium 23:42, 12 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź kwiaty, które one lubią, wtedy je zwabisz.

Uwielbiają takie o szerokich i długich rurkach kwiatowych, one są przystosowane do zapylania prawie wyłącznie przez trzmiele.

Tojady, lwia paszcza, naparstnica, żywokost (dobry na nawóz naturalny), nasturcja, koniczyna, miodunka, a z owocowych agrest, truskawki, maliny.

Bez pokarmu, który będzie dostępny, nie przylecą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Qulleczka 09:49, 13 lip 2018


Dołączył: 11 cze 2018
Posty: 84
Dziękuję Danusiu!
____________________
Kuleczka i jej trawka ~~~ "Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie odebrać!" (St. J. Lec)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies