Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Słoneczna rabatka

Pokaż wątki Pokaż posty

Słoneczna rabatka

Gardenarium 21:10, 19 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

A tutaj żółte tulipany rozrzucone po całej rabacie wśród zielonych liści. Też mi się to podoba.



Białe hiacynty i niebieskie szafirki



Tutaj trochę gorąco



Białe anemony i fioletowe hiacynty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:16, 19 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Tutaj malowniczo



Tutaj spokojnie, bez wykrzykników



Białe anemony i biało- czerwone łany tulipanów i narcyzów



Różowo i niebiesko. Tulipany i niebieskie bratki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gemac 10:11, 20 sie 2010

Dołączył: 13 sie 2010
Posty: 35
Cudowne obrazy, na pewno skorzystam z podpowiedzi, już "pędzę" po cebule.
Faktycznie takie "łany" kwiatowe są piękne, lecz krótkotrwałe.Przekonałam się o tym sadząc
konwalie w grupie,było pięknie przez chwilę, a potem- wiadomo.
Muszę je jakoś "ukryć".
Pozdrawiam serdecznie,
Gosia
Gardenarium 22:34, 20 sie 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba się przyjrzeć w ogrodzie, gdzie są jakieś liście np. hosty, żurawki, pachysandra itp. i między nie wsadzić grupy tulipanów, lub inne cebulowe. Przekwitające cebulowe wyglądają nieciekawie, zasychające liście szpecą rabatę. Ja czasem traktuję je jako jednoroczne i zaraz po przekwitnięciu nie czekam, aż cebule zgromadzą zapasy. tylko ucinam licząc się z tym, że jesienią muszę wsadzić nowe cebule. Czasem tak robię, ale to dość kosztowne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aldona 10:29, 14 wrz 2010


Dołączył: 09 wrz 2010
Posty: 268
Też mam pytanie dotyczące słonecznej rabaty. Myślę, że wiele osób ma problem z dobraniem roślin w taki sposób, żeby pasowały do siebie kolorystycznie, miały podobne wymagania i jeszcze kwitły przez cały rok. Danusiu, czy możesz podać kilka pomysłów na rabatkę bylinową ( ta z hortensjami mi się podoba ), ale może tym razem z wykorzystaniem żółtego koloru, może czerwonego.Z tyłu ogrodu mam kącik użytkowy, rosną tam borówki amerykańskie, maliny poziomki, pożeczki, brzoskwinia i grusza, dzieci podjadają owoce prosto z krzaczków mają dużo radości, ale ja chciałabym trochę zasłonić to miejsce właśnie jakąś ładną rabatą, którą będzie widac z tarasu.
Przed domem też mam takie miejsce,które wymaga zmian.Jest to strona południowa,dookoła koła ułożonego z kostki brukowej co roku sadzę petunie drobnokwiatowe ( 30 sztuk) ,chciałabym zastąpić je niewysokimi bylinami, może wysypać żwirem i posadzić kolekcję rojników, nie mogę się zdecydować a petunie mnie już denerwują, w tym roku nie wyglądały dobrze, bo albo padało, albo było upalnie. Czy mogę liczyć na Twoją radę?
aldona
____________________
Ogródek Aldony
shrekol 07:51, 18 wrz 2010


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
Danusi chyba nie ma albo nie ma czasu, to może mnie uda sie Ci cos doradzić a Danusia zweryfikuje czy dobrze doradzam i dorzuci coś ze swoich pomysłów , Aldono a mogła byś zrobić zdjęcie tej rabaty będzie łatwiej podpowiedzieć widząc jaka ona duża itp. i czy to mają być kwitnące byliny czy mogą być ozdobne z liści??
Moja propozycja żurawki o czerwonych i żółtych liściach w zależności od wielkości rabaty kępy po 3-5 sztuk aby tworzyły kolorowe akcenty do tego ze 2-3 kule z bukszpana o różnej średnicy można wysypać żwirem dla podkreślenia tła dodatkowo wsadził bym kilka kęp krokusów, tulipanów......po kilka sztuk aby wiosną rabata była atrakcyjna, na jesieni kilka zimowitów. Ale wszystko zależy od wielkości tej rabaty.
____________________
aldona 09:43, 18 wrz 2010


Dołączył: 09 wrz 2010
Posty: 268
Przemku dziękuję Ci, że się zainteresowałeś moim problemem, Danusia rzeczywiście chwilowo nie zagląda na nasze forum. Twoja propozycja jest bardzo ciekawa, chociaż raczej miałam na myśli taką rabatę z kwiatami , które by kwitły przez całe lato, może w połączeniu z ozdobnymi liśćmi, trawami i jakimś krzaczkiem ozdobnym albo jeszcze czymś innym. Ta rabata będzie raczej słoneczna, dosyć duża, długa na dwa, trzy metry, jej zadaniem będzie przesłonięcie mniej ciekawych zakątków,więc musi być nieco wyższa.Może coś Ci wpadnie jeszcze do głowy, chętnie przeczytam, czekam też na propozycje Danusi.
Pozdrawiam Aldona
____________________
Ogródek Aldony
ronin 10:32, 18 wrz 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 271
Danusia nie odpowiada bo jest w Anglii i nie ma dostępu do internetu. Wraca w niedzielę i wtedy na pewno odpowie na wszystkie wątki
____________________
There are only 10 types of people in the world — those who understand binary, and those who don't.

Instagram Ogrodowiska
shrekol 07:48, 19 wrz 2010


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
To jeśli to duża rabata pełniąca rolę zasłaniającą i ma być kwitnąca to proponuję bodziszki liliowce ostróżki jeżówki słoneczniki na końcu krzewy żylistka krzewuszek (ozdobne z liści i kwiatów) do tego cebulowe tulipany narcyze krokusy hiacynty i tak jak piszesz kilka traw od niskich do wysokich miscantów i można dodać hortensje bukietowe, o których Danusia pisała i pokazywała w swoim ogrodzie
____________________
Gardenarium 14:42, 20 wrz 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jestem już po cudownej wyprawie po angielskich ogrodach. Temat zaraz prześledzę i myślę, że wybiorę z ostatnich zdjęć wspaniałe pomysły dla Was. A tak od serca, jeśli mogę doradzić, moja zasada co do obsadzania rabat bylinowych - lepiej mniej gatunków a po kilkanaście sztuk niż odwrotnie. To daje najlepsze efekty.
Przemek dobrze radzi, bo rośliny zimozielone są niezawodne !
Mój ulubiony zestaw to różne (oczywiście kontrastujące) kolory żurawek, czarny Ophiopogon, trawy Miscanthus "Variegata" lub "Silbersinne", Hydrangea "Limelight", hosta o biało obrzeżonych liściach i jeżówki o białych kwiatach. Ostatnio zachwyciły mnie w Anglii połączenia Calamagrostis "Karl Foerster", Verbena bonariensis, Rudbeckia "Goldsturm" i Stipa tenuissima.

Zobaczcie sami miejską rabatę






Wyszukam i wymyślę też inne przykłady.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies