Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Brak pomysłu na ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Brak pomysłu na ogródek

katrina 18:15, 30 mar 2012


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Sezon rozpoczęty - małe zakupy poczynione. Na dobry początek. Trawy i żurawki jeszce nie są dostępne.


____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
katrina 18:28, 30 mar 2012


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Porozkładałam sobie roślinki na trawie i jednak pójdę w kierunku okrągłości.
Mam pytanie do doświadczonych ogrodniczek czy takie rozplanowanie będzie dobre, czy lepiej coś poprzestawiać. Co jeszcze dokupić.

Jutro bez względu na pogodę zabieram się za usuwanie trawnika i wkopywanie roślin. Nie wiem jak długo pociągnęłyby w garażu gdybym miała czekać na słonce.
Zaczynając od lewej:
1. hortensja bukietowa Limelight
2. thuja occidentalis Mirjam
3. thuja Aurea nana
4. thuja occidentalis Mirjam
5. Picea Abies Virgata
6. w ślimaku z bukszpanu trzemielina Emerald Gaiety na pniu
7. Abies Procera Gauca
8 sosna czarna - już wkopana
9. lawenda
10. Ceanothus Joan Mearnov - bez kalifornijski
11. cyprysik groszkowy
12. wierzba japońska na pniu
Moje zdjęcia



____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
katrina 11:30, 31 mar 2012


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
No i pogoda masakra. Muszę odłożyć sadzenia Może jutro będzie lepiej
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
Netka 21:38, 31 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Witaj Kasiu zaglądam tu do Ciebie, bo myślę, że będziesz mieć fajny, przytulny ogród Ja też psioczę, że pogoda wstrzymuje nam dalsze prace dziś cały dzień wichura i nawet śniegiem sypało przez moment ! także łączę się w bólu i pozdrawiam ciepło
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
agata_chrosc... 23:31, 31 mar 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Witaj,
ja też jestem początkująca, ale już się jednej rzeczy nauczyłam. Nie jest dobrze, gdy łaczy się ze sobą dużo róznych gatunków. To zawsze robi wrażenie nieco chaotyczne. Dużo lepiej zdecydować się na ograniczoną liczbę odmian, za to dość zróżnicowanych kolorem, pokrojem etc. Ile? Zależy od wielkości rabaty . Ta na zdjęciu nie jest jakaś ogromna, a gatunków masz 12! Każda roślina inna. To nie będzie dobrze wyglądało. Spróbuj może nieco ograniczyć ilość gatunków, za to idź w ilość sztuk. Np. 6 sztuk lawendy nie zrobi wrażenia, ale 60 już tak. Bardziej doświadczone osoby pewnie napiszą Ci to samo, bo to jest dość podstawowa zasada wszelkich kompozycji - nie tylko ogrodowych. Ale nie martw się - początki zawsze są zaskakujące. Ja rok temu nie wiedziałam nawet, że rododendrony potrzebują kwaśnej ziemi!
____________________
ogród w Holandi
katrina 09:49, 01 kwi 2012


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Idąc za twoją radą: Lawendę chce posadzic przed thujami mirjami tak, żeby wypełniły te luke (musze dzisiaj dokupić). Tam gdzie wcześniej planowałam lawende dam szałwię albo odmianę lawendy Munstead. Zamiast thuji aurea nana, posadze trzecia thuje mirjam. Czekam też jeszcze na bukszpany, które mój teść obiecał mi ze swojej działki. Mam nadzieję, że uda mi się je uformowac, bo to są kilkuletnie dorodne krzaki. W ślimaku chcę posadzić żółte żurawki albo trzmielinę, natomiast nie mam pomysłu co zrobić z przestrzenią pod sosną. Kiedyś to będzie duże drzewo, więc nic wysokiego tu nie może być posadzone. Jakieś sugestie? Czekam na trawy:red baron i nigra i z nich chce zrobic jaką kompozycję.

____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
katrina 09:50, 01 kwi 2012


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Moja desperacja co do sadzenia roślin sięga już zenitu. A tu za oknem grad . Jak długo rośliny mogą być w garażu? Nie chciałabym, żeby się zmarnowały.
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
agata_chrosc... 10:12, 01 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Pod sosną dobrze by się czuły na przykład rododendrony. Dużo lawendy będzie wyglądało bardzo fajnie, a połaczenie żółtego i fioletu bardzo udane więc ta kompozycja jak dla mnie bardzo fajna. Nie wiem tylko czy tuje przed tujami to jest dobre rozwiązanie. Pamiętaj, że masz już tujowy żywopłot więc może jednak coś różniącego się od tego tła - berberys na przykład, jakaś czerwona odmiana, no ale wtedy juz nie lawenda. Zurawki w spirali pewnie byłoby ładnie, tylko, że jak bukszpan podrośnie to rzadko będziesz te żurawki oglądała Może jednak daj coś, co będzie zza tej spiralki widać - jakieś trochę wyższe trawy może, albo trzmielina jakaś kolorowa np. Emerald Gold? Ale to już chyba jest wyższa szkoła jazdy, żeby taką kompozycję dobrze zrobić. Chyba bym na Twoim miejscu, na swoim zresztą też, wybierała łatwiejsze rowiązania
A tak generalnie to chyba powinnaś też trochę poczytać o potrzebach roślin, które wybierasz. Bo lawenda i świerk jak dla mnie mają zupełnie inne potrzeby,a u Ciebie stoją dość blisko siebie. W naturze to chyba się nie zdarza, bo świerk daje cień, a lawenda musi mieć samo słońce (pamiętasz lawendowe pola w Prowansji?). Hortensja musi mieć dużo wody, a lawenda w wodzie zginie. I tak dalej. To trochę skomplikowane, ale taka podstawowa wiedza jest niestety konieczna, bo rośliny nie będą chciały rosnąć, a ty nie będziesz wiedziała dlaczego. Ja w każdym razie odkryłam wiele spraw, o których nie miałam pojęcia, kiedy zabrałam się za swój ogród.
Współczuję pogody.
____________________
ogród w Holandi
katrina 18:43, 01 kwi 2012


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Nie wytrzymałam i jak tylko przestał padać śnieg i grad zagoniłam J. do kopania... ja trochę pomagałam, chociaż cienka jestem w łopacie strasznie. Najgorzej było się przebić przez trawę... (nawiasem mówiąc to lepsze niż fitness )
No i rezultat poniżej. Wielce dumna i zmachana ciężką walką z trawą pokazałam dzieło dzieciom a mój syn skwitował tylko - "mama zepsułaś trawnik"


____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
Pola 18:45, 01 kwi 2012


Dołączył: 27 sty 2012
Posty: 4455
Zapowiada się naprawdę fajnie tak trzymaj będę zaglądać trzymam kciuki za realizacje. Praca w ogrodzie na początku ciężka, ale jak będzie pięknie później
____________________
Jola Nowa ogrodniczka prosi o pomoc. || Ogrodniczka i jej mały ogródeczek.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies