Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Brak pomysłu na ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Brak pomysłu na ogródek

katrina 22:07, 04 kwi 2012


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
to może lepiej bylo by przynajmniej jeden przeniesc na lewo od sosny i za twoja rada poszerzyc rabate. Wtedy ten srodkowy nie bylby na brzegu? Jak myslisz?
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
kaisog1 22:25, 04 kwi 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Myślę sobie, że w grupie będa sie lepiej prezentować. To co Ci zaproponowałam to jest zblizone do tego jak sadzi Danusia Zresztą gdzieć sadziła chyba Rh właśnie za żywopłocikiem bukszpanowym. Przesadziłabym też tego niebieskiego świerka(?) na prawo.
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
EwaG 07:03, 05 kwi 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
katarzyna_wasko napisał(a)
no i dostałam od teścia bukszpan. Pojechalam do niego na działkę z łopatą i ogolociłam z odrostów prawie 30 letni krzew. Nie wiem czy dobrze zrobiłam ale to co udało mi się wyrwac korzeniami połączyłam i uformowałam w krzaczki a dzisiaj ciachnelam fryzurki. Mam nadzieje ze się przyjmą i dadzą dalej formować. nie mogłam zapytac o radę na forum, bo chciałam przed nocą jeszcze je wkopac.
Przed cięciem


i po:



Może się przyjmą a może nie. Ale ja bym nie eksperymenowała z tym przyjmowaniem na rabacie frontowej. Połączyłaś kilka sadzonek w jedną kulę, a co będzie jak ta ze środka uschnie? Ale to Twoje ryzyko. Aby się nie spieszyć z sadzeniem, wystarczy rośliny zadołować, co po prostu oznacza wykopanie rowka, włożenie do niego korzeni roślin i przysypanie ziemią (chodzi o to aby korzenie nie wysychały). Najlepiej by było wsadzić pojedyncze sadzonki do doniczek, poczekać aż się w nich ukorzenią (wtedy widać co się przyjeło a co nie), a potem sadzenię w miejsce docelowe (po kilka na jedną kulkę). Cierpliwość to jest cecha w ogrodzie pożądana. Pozdrawiam
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Pszczelarnia 09:50, 05 kwi 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Witaj!
Ja tylko chciałam dodać z doświadczenie pewne rzeczy: od razu wyznacz zarys rabaty (jak radzi Gosia).
Lawenda i lilak w tej odmianie mogę się u nas nie mieć dobrze (za zimno i mokro w zimie, bez będzie przemarzał).
Dołóż jednolitych gatunków: 2 różaneczniki to zdecydowanie za mało, wszystkiego jest za mało a gatunków za dużo. Bliskość lawendy i różaneczników jest nieodpowiednia.
Potrzeba tutaj pewnego rozmachu.

Szkoda, że zrezygnowałaś z linii prostych. Byłoby też przytulnie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
katrina 20:30, 05 kwi 2012


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Bardzo dziękuję wam za wszystkie uwagi. Rabatę będę chciała wyprostować, ale chyba dopiero jak zrobi się nieco cieplej. Temperatura +4 zniechęca mnie nieco do dłubania w ziemi.
Co do gatunków to inspirowałam się nieudolnie na projekcie Szefowej .


Narazie jest łyso, ale muszę ograniczyc wydatki bo mój M. dał mi ultimatum - ogród albo wakacje ... hmmmm no jednak wakacje
Czekam na trawki, które może nieco zagęszczą rabatę.
Może poradzicie mi gdzie jakie trawy dobrze by wyglądały.


____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
Sebek 21:43, 06 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Bardzo fajne te przyszłe kulki - życzę, aby się przyjęły

Trawy będą fajnie wyglądać przed tujami - ale najlepiej chodzić z nimi i przymierzać w różnych miejscach
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
agata_chrosc... 23:25, 06 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Sebek ma rację. Najlepiej jeśli człowiek ma taką wyobraźnię, która mu gotowe obrazy pokazuje w głowie. Ale większość ludzi niestety nie ma. Dlatego najbezpieczniej połazić z doniczkami i poprzymierzać. Ja tak zrobiłam z trawą, którą kupiłam do podsadzenia pod bukszpan. Okazało się, że jednak do wielkiego krzaka trawa jest za mała. ALe jak dosadziłam dwa mniejsze stożki, to proporcje się zgrały i pasuje.
____________________
ogród w Holandi
katrina 13:11, 07 kwi 2012


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Przykro to mówić, ale ja nie mam za grosz wyobraźni plastycznej i kolorystycznej i od zawsze byłam tylko dobrym kserem... odgapić to potrafię, ale wymyśleć to już bida Jak widać zdolności poszły w inną dziedzinę . Będę zatem biegać z trawkami i szukać natchnienia.
Ten kącik bukszpanowy chciałabym powiększyć i zastanawiam się co tam dalej by dobrze wyglądało. Może coś płaczącego...

____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
katrina 13:13, 07 kwi 2012


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
EwaG napisał(a)


Może się przyjmą a może nie. Ale ja bym nie eksperymenowała z tym przyjmowaniem na rabacie frontowej. Połączyłaś kilka sadzonek w jedną kulę, a co będzie jak ta ze środka uschnie? Ale to Twoje ryzyko. Aby się nie spieszyć z sadzeniem, wystarczy rośliny zadołować, co po prostu oznacza wykopanie rowka, włożenie do niego korzeni roślin i przysypanie ziemią (chodzi o to aby korzenie nie wysychały). Najlepiej by było wsadzić pojedyncze sadzonki do doniczek, poczekać aż się w nich ukorzenią (wtedy widać co się przyjeło a co nie), a potem sadzenię w miejsce docelowe (po kilka na jedną kulkę). Cierpliwość to jest cecha w ogrodzie porządana. Pozdrawiam


Ewa, jak się nie przyja to wytnę w pień i posadzę coś innego ale jestem dobrej myśli
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
Gardenarium 18:52, 09 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Myślę, a nawet jestem pewna, że bukszpany się przyjmą, a pod koniec czerwca potnij znowu, kulki będą kształtniejsze

Możesz posadzić płaczącego miłorzęba, jak u mnie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies