Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedwiośnie ogrodu..:)

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedwiośnie ogrodu..:)

martika 08:47, 03 lip 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Witaj i dzięki za informacje, robiąc ten przedogródek bede chciała zaczac właśnie od tej sciezki.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Gardenarium 08:47, 03 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj, trzeba narysować plan tego przedogródka. Wtedy będzie łatwiej coś doradzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martika 08:47, 03 lip 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Witaj Danusiu i zaczęłam to robić dzis moze jutro dodam zdjęcia. Dzięki
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
martika 08:47, 03 lip 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
wklejam zdjęcie planu mojego przedogródka, jeszce nie jest dopracowany, liczę na jakies rady i opinie. to pierwsz rzecz jaka zaplanowałam

1. Taki miałam pierwszy pomysł, z tym że nie wiem co w obszarze tam gdzie jest nr 13( coś na pinu.)
2. Tam gdzie zaplanowałam trzmielinę Nr 14, może lepiej posadzic jakś Hortensję zamiast trzmieliny?
3. Ten różowy prostokąt to jes ławka i przed nią ma być żwirek.
4. Dojście do ławeczki miało by byc między roslinami nr 13.( w tym miejscy=u niska obwódka)
5. wzdłóz siatki po lewej stronie bedzie sciezka dla psa wyłozona kostką. ale chciałm się od niej trochę odgrodzić więc te Szmaragdy wymysliłam z tej strony i ekran z cisa. Może jaies inne rozwiązanie?
6. rosliny jednoroczne, kwiaty ( oprocz Hortensji i róż) zaplanowałam w donicach, takze nic tutaj takiego nie chce sadizc.
7. Wybrałam róże Schneewitchen, ponoc nie rosna wysokie, mam tu 3 sztuki. Chyba Danusia miała je gdzies u siebie,wtedy prosze o rade czy to dobry wybór tutaj?
8. Przy wejsciu do przedogródka tam gdzie sa kóka ołowkiem to nie specjalnie mam pomysł, czy jkies stozlki i kule, najpierw myslałam , ze moze po obu stronach posadze szmaragdy Po 3 i po 1 kuli na pniu.?????????
9. Jest to strona poudniowa.
10. Ekran z cisa 7(1) konczy część przedogródka , wymysliłam tam ten ekran, gdyż dalej ciągnie sie taki pas na 3,5m szer.i długi na ok 14 i tam chciałam tez jakąs inna czesc zaptojekktowac i miało to tez sprawiac wrazenie , ze jest szerszy ten fragment.????
11. po odu stronach ławeczki chciałam początkowo horensje Anabel, ale chyb sie nie zmiesci, wiec nie wiem co tam, moze jaies kulki na pniu?
12.Kolorystyka ogrodu to zielen, biały i róż.
13. Na siatce po lewej str. planuję bluszcz, bo teraz nie ma tam jeszcze ogrodzenia, no chyba , ze w tym roku jeszcze sie zdecydujemy na ogrodzenie, ale to nie zmienia faktu założenia ścieżki dla psa.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
martika 08:47, 03 lip 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
wklejam jescze raz zdjęcie z małą poprawką i bardziej wyraźne.
[img
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Sebek 08:47, 03 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Koło ławeczki możesz postawić donice w czymś kwitnącym
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
martika 08:47, 03 lip 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
To dobre rozwiazanie, jak nie wykroi sie tam jakiegos miejsca to tak będzie, chociaz chciałam aby tam było cos posadzonego.
A co z przodu, na rysunku w tych kwadratach czyli w kostkach miał by być cos na pniu. Tylko nie wiem jakiej wysokosci?
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
EwaG 08:47, 03 lip 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Marto, witaj. Przepraszm, ale stanę w obronie twego psa. Dajesz mu tylko pół metra, a gdzie on biedak ma zawracać (chyba, że jest mały piesek).
Poza tym, wykorzystałaś w przedogródku wszystkie chyba pomysły z ogrodu Danusi. Chyba twój ogródek nie kończy się na przedogródku. Np. czy postawienie ławeczki ma jakiś cel? Bo jaki jest konfort odpoczywania przy drodze/ulicy z ujądającym za plecami psem, który ma dodatkowo ograniczone pole widzenia wiklinowymi matami?
I tak moge kontynuować te rozważania. Nie zapominajmy o funkcji poszczególnych elementóe ogrodu.
Podoba mi się kstałt nr 12. ja bym pociągnęła taką kwaterę formalną obwiedziona niską obwodka bukszpanową do miejsca oznaczonego nr 11 zaknęła obwódkę wewnątrz tej kwatery umiwściła kompozycją z kul bukszpanowych podsadzonych niskimi roślinami zadarniającymi. Ławkę umieściłabym natomiast między tymi dwoma kwadracikami wzdłuż wejścia (np. kostki z bukszpanu i łaka bez oparcia między nimi, równa z nimi w poziomie), a z kostek wyratające drzewa o kulistej koronie (np. wiśnie). Ścieżka dla psa odbraniczona slicznym płotkiem nawiązującym w stylu do kształtu obwódki (czyli raczje cos kowalskiego zaokrąglonego na górze).
Czy ktoś to rozumie poza piszącą te słowa?
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
martika 08:47, 03 lip 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Witaj Ewo, no mój piesek zaiste nie jest maly, to "tylko" owczarek niemiecki Czara. Z tym zawracaniem to mysle,że masz racje, co do szerokości ścieżki to możliwe,że też....cos czuję, że czeka mnie kolejne rysowanie planu, ale bardzo się cieszę, ze doświadczeni ogrodnicy tu zaglądają, tak więc dziękuję Cie Ewo.
Co do ławeczki to tutaj przed domem jest jakaś taka fajna energia, że chce się czasem usiąść i dlatego tak się uparłam na ta ławeczkę, ale podoba mi się pomysł, aby przeniesc ławeczkę . Generalnie rozumiem, że troche za dużo wszystkiego w tym planie..i pies poszkodowany....Narysuję cos jeszcze.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
martika 08:47, 03 lip 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
wklejam jeszcze inna wersję przedogródka



Ten chyba jest bardziej przejrzysty.

1. Nie wiem czy stozki z cisu czy z bukszpanu?
2. Zurawki różowe przy stożkach i w srodku jasnozielone.
3. Czy te ramy z bukszpanu czyms wypełnić?
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies