Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

waldek727 17:07, 27 lut 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
beata_wrobel napisał(a)
Witam,
Mam taką ziemię jak na zdjęciu. PH jest 6,8. Czy mam dodać do niej piasku czy coś jeszcze?

Beato.
Jak zastosujesz się do rad Danusi i przygotujesz glebę pod zasiew trawy, to przypadkiem już jej nie wapnuj. Masz idealne początkowe pH dla trawy.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
aanchor 10:14, 06 kwi 2015

Dołączył: 06 kwi 2015
Posty: 2
Witam!
jest to moj pierwszy post na tym forum i generalnie w temacie ogrodu.
tak jak wiekszosc osob zabierajacych glos w tym poscie i ja mam male dylematy co do zalozenia trawnika na mojej gliniastej dzialce. analizujac wczesniejesze posty prosze o porade. chce zalozyc pod trawnikiem siatke przeciw kretom. pomysl mam taki aby na obecna gline wysypac piasek i czarnoziem a nastepnie to jakos wymieszac za pomoca ciezkiego sprzetu (powierzchnia trawnika 700m2). nastepnie koparka zebrac warstwe ok 10cm, polozyc siatke i koparka z powrotem nawiezc (wczesniej juz wymieszana) ziemie. czy moje rozumowanie jest sluszne???
na powierzchnie 700m2 ile powinienem wysypac piasku a ile czarnoziemu?

co do nasion to myslalem o Wolf Garten Sport i rekeacja.

pozdrawiam
Gardenarium 11:05, 06 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
10 cm siatka pod trawnikiem to za głęboko, kret będzie chodził po siatce.

Nie pojedziesz po siatce koparką, nie rozwieziesz ziemi tym sposobem, bo się porozrywa siatka, taczuszką rozwoź. I nie 10 cm, a 5.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aanchor 11:50, 06 kwi 2015

Dołączył: 06 kwi 2015
Posty: 2
Dziękuję za cenne wskazówki. Czyli można w sumie powiedzieć że jak na gline położę siatkę i na to warstwy 3cm piasku + 2cm czarnoziemu to powinno być ok? Czy jednak trzeba wymieszać pasek z gliną. Przepraszam jeśli te pytania są idiotyczne ale pierwszy raz mam ogród i jest to dla mnie kompletna nowość.
Dziękuję za wyrozumiałość pozdrawiam
Gardenarium 11:56, 06 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie. Rozsypujesz ziemię żyzną z piaskiem, mieszasz z gliną, zdejmujesz 5 cm, równasz wałujesz, kładziesz siatkę, rozwozisz 5 cm po wierzchu, równasz i siejesz trawnik. Ja w zasadzie nigdy nie kładłam siatki w sianym trawniku, zawsze pod rolkę i kłopot z głowy, tak to się nieźle umotasz z tym sianiem
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:38, 23 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Oakenfoald napisał(a)
Witam.

Mam zaniedbany trawnik, podłoże gliniaste, sporo chwastów, dużo miejsc do dosiewania, trawa rośnie kępkami. Czytam i czytam i już zwariowałem. Proszę powiedzcie co mam zrobić. Pomyślałem:
-na początku kwietnia aerator + dosiewka (są takie mieszanki do dosiewania 3w1, czy użyć tego?)
-potem zamierzam sypnąć odżywką mój trawnik, pytanie jaką?
-następnie chciałbym pozbyć się chwastów, chwastox czy inny preparat?

Bardzo proszę o pomoc
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lindsay80 09:38, 23 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Oakenfoald napisał(a)
Witam.

Mam zaniedbany trawnik, podłoże gliniaste, sporo chwastów, dużo miejsc do dosiewania, trawa rośnie kępkami. Czytam i czytam i już zwariowałem. Proszę powiedzcie co mam zrobić. Pomyślałem:
-na początku kwietnia aerator + dosiewka (są takie mieszanki do dosiewania 3w1, czy użyć tego?)
-potem zamierzam sypnąć odżywką mój trawnik, pytanie jaką?
-następnie chciałbym pozbyć się chwastów, chwastox czy inny preparat?

Bardzo proszę o pomoc


Ja mam trawnik zakładany w październiku 2014, w ubiegłym sezonie nie zachwycał, dziś eM zabrał próbkę do badania gleby w najbliższej Stacji Chemiczno-Rolniczej, to koszt ok 50 - 60 zł.
Może od tego zacznij, będzie wiadomo na pewno co zastosować, żeby mu rzeczywiście pomóc a nie zaszkodzić.
____________________
Tu ma być ogród :)
Juzia 09:38, 23 mar 2016


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38513
Najpierw pozbywasz się chwastów....bo jak ich dużo to po usunięciu i tak musisz dosiewać. Najlepiej wyrwać ręcznie
Później wertykulacja raczej niż areacja i od razu nawóz.
Później dosiewki.

Ja bym tak zrobiła, ale fachowcem od trawników nie jestem.
Może jakiś się wypowie....a może nie

Pozdrawiam i dużo cierpliwości do trawnika życzę!

____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Oakenfoald 09:38, 23 mar 2016

Dołączył: 23 mar 2016
Posty: 3
Dzięki za odpowiedzi.

Nawóz przed dosiewem? Ale jak ja po lecie mam w wielu miejscach duże gołe place.

A co z tymi dosiewkami 3w1?
Gardenarium 09:47, 23 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Oakenfoald napisał(a)
Witam.

Mam zaniedbany trawnik, podłoże gliniaste, sporo chwastów, dużo miejsc do dosiewania, trawa rośnie kępkami. Czytam i czytam i już zwariowałem. Proszę powiedzcie co mam zrobić. Pomyślałem:
-na początku kwietnia aerator + dosiewka (są takie mieszanki do dosiewania 3w1, czy użyć tego?)
-potem zamierzam sypnąć odżywką mój trawnik, pytanie jaką?
-następnie chciałbym pozbyć się chwastów, chwastox czy inny preparat?

Bardzo proszę o pomoc


A więc tak:

- trawnik nie znosi podłoża gliniastego ani stagnującej wody, więc przygotowany być musisz na to, że nie będzie rósł dobrze, dopóki nie poprawisz właściwości fizykochemicznych gleby.

Musisz przede wszystkim zrobić dziury, nakłuwanie rurkami i piaskowanie, bez tego ani rusz, będzie problemco roku i brzydki trawnik






- trawa rośnie kępkami? dlaczego? pewnie podczas wysiewu zaniedbałeś podlewanie i nie wzeszły wszystkie gatunki traw, szczególnie rozłogowe - dlatego masz kępkowe (trzeba dosiać Kiepenkerla najdroższego)

-aerator nic tu nie da, problem tkwi głebiej, w ziemi, kochany

- sypnąć odżywkę jaką? saletrzak, saletra amonowa, wapniowa na start, ale najpierw badanie gleby, może przenawożona jest i co wtedy?

- pozbycie chwastów zostaw na później albo na teraz (mniszek, starane) przed czymkolwiek, ale odwlecze się w czasie regeneracja.

To tyle. Problemu nie będziesz miał z głowy, bo to ziemia gliniasta.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies