Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

sebastian92 20:09, 23 wrz 2022

Dołączył: 14 cze 2022
Posty: 11
Rabaty wzdłuż przyszłego ogrodzenia, także na razie odpuszczam temat bo i tak będzie tam rozkopywane pod słupki itd wiec szkoda mojej pracy na to miejsce. Staram się uzyskać jak najlepszy start pod trawnik. Już jest o niebo lepiej z tym piachem bo glina po deszczu zamieniała się w bagno. Teraz woda ma gdzie wsiąkać a i pod spodem dużo materii organicznej się rozkłada.

Tej mączki to ile potrzeba? Raczej worki czy wywrotka? Jakie to mogą być koszta na 400m2?
sebastian92 20:14, 23 wrz 2022

Dołączył: 14 cze 2022
Posty: 11
Dobra w sumie już troszkę poszukałem i tej mączki to na tony się nie kupuje

Tylko pytanie czy jest sens sypać teraz na ten piach czy na wiosnę tuż przed założeniem trawnika ?
LIDKA 20:17, 23 wrz 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
Syp na piach. Przerobi sie . Ja daje na rabaty z reki jak sie uda.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Anda 20:37, 23 wrz 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33346
Mączkę dodaj do kompostu i rozsyp razem na wiosnę. W zależności od materii wyjściowej (są też mączki z innych skał), mączka składa się zazwyczaj głównie z kwasu krzemowego (około 80 procent), następnie z tlenku glinu (od 8 do 35 procent) oraz innych minerałów i pierwiastków śladowych. Ona działa jako użyźniacz gleby, polepszacz, a nie jako nawóz. Mączka działa pozytywnie na zdolność wymiany kationów, tworzenie kompleksów glina-humus, regulację gospodarki wodnej w glebie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Zgr 02:48, 04 lis 2022

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Drozduu napisał(a)
Witam Wszystkie mądre głowy

Proszę o porady ponieważ mam już dość

jestem na etapie zakładania trawnika - raczej byłem bo wczoraj pożegnałem pseudo ogrodnika

podłoże to glina

po wstępnym wyrównaniu na glinę został rozsypany piasek (niestety kopany - fakt piasek który ma trochę drobnego wuczuwalnego ziarna) i przejechane glebogryzarką separacyjną

1szy duży błąd że nie było niwelacji terenu i okazało się że na części działki jest warstwa "ruszona" z piaskiem na głębokość 30cm a na części prawie nie ma nic bo glebogryzarka jechała za wysoko - i zdarzają się miejsca twarde jak skała - no nic - ogrodnika fachowca pożegnałem

pytanie jak to dobrze zrobić

zostało mi jeszcze piasku kopanego ok 5m3

przeczytawczy wątek i pytając innych ogrodników nie wiem do końca co robić

pomysł ogrodników taki żeby:
1)
- ściągnąć 5-6cm tego co jest
-rozsypać tego piasku co zostało - wyjdzie ok 1m3/ar - 1cm/1m2
- rozsypać ok 5m3/ar - 5cm/1m2 torfu odkwaszonego lub kompostu
-wymieszać wszystko glebogryzarką

2)
- ściągnąć 8cm tego co jest
-rozsypać tego piasku co zostało - wyjdzie ok 1m3/ar - 1cm/1m2
-rozsypać dodatkowo piasku płukanego - ok 2,m3/ar - 2cm/1m2
- rozsypać ok 5m3/ar - 5cm/1m2 torfu odkwaszonego lub kompostu
-wymieszać wszystko glebogryzarką

z tego co czytam kompost jest lepszym rozwiązaniem od torfu

i teraz proszę o podanie proporcji bo nie wiem ile ściągnąć tej ziemi co jest


dzwoniłem za kompostem i fakt daleko ale jest tyle że zalecają na trawniki zużycie 8litrów/m2
więc niewiele bo 0,8m3 na ar co da niecały 1cm warstwy

i teraz pytanie może wystarczy rozsypać ten 1-2cm piasku i 1cm kompostu i to wymieszać z gliną

nie ukrywam najmniej roboty i najmniej kosztowne bo mniej aut ziemi do wywiezienia a te 3 cm to ściagnę grabiami i łopata - z 7arów (

chyba że dodać jednak więcej tego kompostu, piasku czy torfu

ziemia to brązowa glina - nie żółta i taka co można lepić garnki ale po wyschnięci skała

glebogryzarka z informacji miesza ok 12cm





Poprawa 3cm warstwy to jest nic. Im głębiej przekopiesz tę glinę i bardziej poprawisz strukturę przez dodanie piasku, kompostu, drobnej kory przekompostowanej, a nawet torfu odkwaszonego, tym lepiej. Rozważanie czy ściągać 6cm, czy 8cm- naprawdę uda Ci się tak dokładnie to odmierzyć? Nie ma sensu.
Jeśli dopiero zakładasz trawnik, dołóż trochę pieniędzy i pracy, i zrób to porządnie, a będziesz mieć później mniej pracy i kosztów. Nie słuchaj pseudo-ogrodników-firm, bo wpuszczą Cię w maliny, byle tylko skasować za łatwą robotę, wcisnąć klientowi to co chce usłyszeć, a potem martw się.
Osobiście celowałbym w przekopanie i poprawienie struktury gleby na głębokość szpadla, a tego kompostu/piachu/torfu dałbym jakieś 35-50% w stosunku do gliny i dobrze wszystko zmieszał. Kompost z kompostowni oraz piasek są relatywnie tanie.
sebastian92 14:35, 01 kwi 2023

Dołączył: 14 cze 2022
Posty: 11
Hej, u mnie aktualizacja do przygotowań trawnika na glinie.

Co zostało zrobione?

05/2022 - 07/2022 Nawiezienie na surową glinę sporej ilości skoszonej trawy, drobnych patyków, kawałków krzewów i wszystkiego innego co zielone i może się rozłożyć.

07/2022 - glebogryzarka + wysianie poplonu

10/2022 - skoszenie poplonu, glebogryzarka, obornik granulowany i rozsypanie 22 ton piachu na planowane ok 400m2 trawnika

10 - 11/2022 - wysianie poplonu nr 2

Dzisiaj tzn 04/2023 glina jest dosyć luźna na głębokość szpadla, woda po deszczu już tak nie zalega na powierzchni, poplon wyrósł na wys ok 10cm, ponadto wysiały się pojedyncze kępki trawy (chyba z tej skoszonej którą rozrzuciłem).


Możliwości jakie mam teraz:

Wrzucić jeszcze 20t piachu na to co mam obecnie i przykryć 5cm warstwą hummusu (glina próchnicza) z mojej sąsiedniej działki na której przez dziesieciolecia było pole uprawne i wymieszać glebogryzarką, zgrabić i siać trawę.

Czy kierunek jest właściwy czy na tym etapie w którym teraz się znalazłem powinienem pójść inną drogą?

Nie ukrywam że znaczącą rolę gra teraz ograniczony budżet.

Pozdrawiam
LIDKA 17:38, 01 kwi 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
Teraz przekopać, dać kompostu z kompostowni bo taniej lub przekopać i siać trawę.

Polepszyłeś strukturę gliny i chcesz znowu jej nawieźć?

a to że pole było na tamtej działce to nie znaczy jeszcze że tam dobra ziemia.
no i chwastów nawieziesz.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 17:39, 01 kwi 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
aaa i wielkie brawo za te 2 poplony.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
sebastian92 18:30, 01 kwi 2023

Dołączył: 14 cze 2022
Posty: 11
Glina z drugiej działki ma fajna luźna strukturę, jak czarnoziem taki kupny
Myślałem żeby dać to dla użyźnienia bo do kompostu nie mam dostępu niestety. Tzn może i jest ale nie ma jak przywieźć te 30km do mnie bo raczej z przyczepa nie będę latał 20 razy.

Dlatego pomyślałem żeby dać tej gliny próchnicznej z piaskiem i to wszystko przemielić glebogryzarką, po czym zgrabić na równo i siać.
Lukatoni 13:31, 02 kwi 2023

Dołączył: 02 kwi 2023
Posty: 1
Witam
Planuje założyć trawnik na działce i trochę jestem zielony w temacie. Trochę poczytałem forum i mam kilka pytań. Działka znajduje się na ziemi gliniastej trochę zostało nawiezione ziemi różnego rodzaju na podwyższenie terenu. Ziemia w tamtym roku została dwukrotnie ruszona glebogryzarka. I pytanie czy jak teraz posypie piaskiem i wymieszanym z ziemią torfowa a następnie przemieszam to glebogryzarka separacyjny i posypie nawozu i zasieje trawę czy da to jakiś efekt?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies