Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Marzenia i plany vs. rzeczywistość

Pokaż wątki Pokaż posty

Marzenia i plany vs. rzeczywistość

magnolia 10:39, 10 lip 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
hej
Takie moje pierwsze spostrzeżenie- chyba i hortnesje Silver D i Morning Lighty już przestaja pasować z tym usytuowaniem Hortnensji Everbloom.
A drugie- trzeba poszukać tu spójności i porządku.
Idę szukać, odezwę się.
____________________
magnolia 11:20, 10 lip 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
1. ważne jest co będzie po drugiej stronie sciezki.
2 wg mnie za żywopłocikiem linie nasadzeń powinny jakoś nawiązywać czy mieć przedłużenie po drugiej stronie ścieżki. Choćby niektóre.
3. Masz tuje Danica do wykorzystana? Czy wydaje mi sie?
W rabacie między hortensjami E. a żywopłotem można 'rozsypać' tuje Daniki lub inny krzew kulisty i niski w zadarniającym dywanie. Może to być Żurawka Citronelle jeśli da radę na całym tym obszarze, tojeść rozesłana Aurea ( tez uda się jesli nie ma tam słońca za bardzo), albo jakies turzyce czy niewysokie trawki zielone czy jasne- molinia Variegata, carex morrovi Variegata ( Ice Dance). Carex Evergold, może Holcus mollis Variegatus (ale nie wiem jak ona z czasem się zachowuje, czy nie robi się łysa w środku, więc trzebaby dopytać szkółkarzy). W to można wsadzic duuzo narcyzy lub krokusów czy innych cebulek.

Inny pomysł- cały ten obszar w rozplenicy nie za wysokiej np Halmen czy Medium Boy, z rozchodnikiem okazałym między nie wplecionym, a w tym , bliżej hortensji ze 3 stożki bukszpanowe. W tym czosnki wielkogłówkowe. A jak nie rozplenica to molinia careulea.

Za żywopłotem mogą być żurawki,może w 2 pasach , albo w 3 pasach( 2 szersze, 1 węższy, nie z żurawek)- może ciemna i herbaciana. Te pasy za sciezka mogą się gubic w morning Lightach i hortnesjach bukietowych. Chociaż tam tez mogłyby być 2 lub 3 świerki serbskie jak zaproponowała Syla. Ale nie wiem co tam masz już zaplanowane.
____________________
butterfly 22:26, 10 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Syla napisał(a)



A nie chciałabyś na tej plamie białej czegoś znaczącego wielkością np świerk serbski ???? a za żywopłocikiem same kuleczki ??? podsadzone 3 kolorami gatunków roślin ??? tak sobie pomyslałam


Sylwia, ten świerk serbski to nawet miałam w planach, bo chciałam gdzies na tej rabacie taką "choinke na święta" Wybrałam odmianę 'Nana' ale ładnie to ona wyglada tylko na zdjęciach w internecie, na żywo rosnie strasznie nieregularnie. Chyba musiałabym trafić na kilkuletnie drzewko, od razu prowadzone w stożek.... ale z tym kiepsko.

Oglądałam też jodłę kalifornijską 'Compacta' ale coś nie za bardzo jestem przekonana.

Druga sprawa, że ja tą 'Nana' planowałam, zobacz:


Ale może to nie jest taki głupi pomysł, zeby go dac tam gdzie narysowałam to czarne koło...?

Boje się tylko, bo to wysokie drzewo rośnie, i az 4 m szerokości - jak jest już "dorosły"...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
butterfly 22:40, 10 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Magnolia, już Ci pokazuje drugą stronę sciezki.
Tam nie będzie w "całości" rabata, tylko po jednej stronie żywopłocika.



Od razu przepraszam za te paskudne chwasciory ale chciałabym już wyplewić i posadzic coś na stałe,bo jak na razie to tylko tam plewie i jużmam dosyć...

Wracając do tematu - posadziłam tam cisa aby w przyszłości zasłonić cudnej urody pleksi.
Potem lekkim łukiem 3 miłorzeby - miały być 3 'mariken' ale kupowałam jeszcze w stanie bezlistnym i teraz okazało sie że ten środkowy to prawdopodobnie 'Californian sunset'...
Troche mnie to drażni i pewnie znajde mu inne miejsce a kupie już trzeciego 'marikena'

Dalej na lewo - widać kijek bambusowy - rosnie buk 'Cromson Sentry'

I tą część też mam - niby... - zaplanowaną...



nr 3 i 4 to żurawki ale jak teraz na żywo patrzę na te powierzchnie to będę musiał tysiące wydać na takie ilosci żurawek...

teraz masz już chyba mam nadzieję cały zarys tej rabaty..
jakbys coś nie zrozumiała to pytaj.

Zaraz odpowiem na dalszą część tylko jeszcze raz przeczytam...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
butterfly 22:44, 10 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Thuje Danica mam do wykorzystania, ale znalazłam już im miejsce - jak spojrzysz na rysunek powyżej, ołówkiem jest wyrysowana lekka fala - otóż tej fali nie będzie, tylko linia prosta. I wzdłuż niej posadze te thuje a za nimi te berberysy (podobnie jak jeszcze jest) - będę je próbowałam prowadzić w kule...

Więc jeśli wprowadzę tam kule to myślę o bukszpanie - raczej z tą formą nie bedzie w okolicznych szkółkach problemu...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
butterfly 23:01, 10 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Druga sprawa - na zdjęciach może tak nie widać ale ta rabata jest naprawdę duża - wzdłuż tej ściezki jest 8,5m a tam gdzie planuje Everbloom, wzdłuż kostki jest 5,70... i głównie dlatego próbuje tę rabatę podzielić na "sektory". Plamy z tych samych roślin mi się podobają ale ta rabata jaest za duża na jedna duża "plame"...

O cebulowych myślę i już w tym roku nie popełnie błedu tylko kupie od razu 100szt jednego koloru
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
butterfly 23:04, 10 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
A, i jeszcze sprawa cienia - to zdjęcie robione około 15



Nie za dużo tego cienia.... ale jak napisałam wcześniej everbloom dają radę i hosty pójdą out
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Syla 22:40, 11 lip 2012


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
butterfly napisał(a)




A nie chciałabyś na tej plamie białej czegoś znaczącego wielkością np świerk serbski ???? a za żywopłocikiem same kuleczki ??? podsadzone 3 kolorami gatunków roślin ??? tak sobie pomyslałam


Sylwia, ten świerk serbski to nawet miałam w planach, bo chciałam gdzies na tej rabacie taką "choinke na święta" Wybrałam odmianę 'Nana' ale ładnie to ona wyglada tylko na zdjęciach w internecie, na żywo rosnie strasznie nieregularnie. Chyba musiałabym trafić na kilkuletnie drzewko, od razu prowadzone w stożek.... ale z tym kiepsko.

Oglądałam też jodłę kalifornijską 'Compacta' ale coś nie za bardzo jestem przekonana.

Druga sprawa, że ja tą 'Nana' planowałam, zobacz:


Ale może to nie jest taki głupi pomysł, zeby go dac tam gdzie narysowałam to czarne koło...?

Boje się tylko, bo to wysokie drzewo rośnie, i az 4 m szerokości - jak jest już "dorosły"...


Ale zawsze możesz go pociachać i trzymać w ryzach .... A odmiana Nana jest zdecydowanie lepsza od zwykłego świerka na tę dużą rabatę u Ciebie .....
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
butterfly 22:53, 11 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Kurczę, no waham sie z tym 'nana' bo te co widziałam to wyglądały raczej tak


http://www.kurowski.pl/pl/katalog.php?action=iglaste&roslina=299&zdjecieID=3&nazwy=1



Edit - a co ja źle robię ze nie mogę linka wkleić...


____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
butterfly 23:04, 11 lip 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Mam haconechloa macra 'Mediopicta' - oczywiście planowałam "zwykłą" hacone... ale wyszło jak wyszło...

A zamówiłam ją zainspirowana krążącym po sieci zdjęciem kul bukszpanowych zatopionych w tej trawie...
i nie wiem, czy odmiana 'Mediopica' da mi ten sam efekt... mało jest zdjęć tej odmiany...

Ach, te dylematy...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies