Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Gardenarium 19:42, 08 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Maly napisał(a)
dziękuję za informację.
Spróbuję aeracj. Czy istnieje konieczność zasypania otworów piaskiem (czy ew.jest inna mozliwość)? Radzisz po/przed deszczem?
Jakie zabiego radzisz (i w jakim czasie) po aeracji?
Pozdrawiam


Otwory robione powinny być zapiaskowane. Przed deszczem.

Po aeracji nawożenie i podlewanie trawnika, zaraz po zabiegu.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:46, 08 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
blackstork napisał(a)
A czy warto w ogóle zawracać sobie głowę preparatami typu biohumus czy humus active lub rosahumus - naturalny nawóz w płynie odpowiadający kilku tonom obornika (i to w 1,2 litra!)? W takiej buteleczce jest niby trwała aktywna próchnica i bogata populacja mikroorganizmów. W jednym z artykułów, jest napisane zarówno o próchnicy jak i oborniku, ale nie ma tam informacji na temat tego typu preparatów.

Zrobiłem na razie nawożenie saletrą wapniową i pytanie, czy warto zrobić takie podlewanie tym nawozem, jeśli tak to w jakiej odległości od nawożenia?


Dla mnie zawsze najważniejsze jest wcześniejsze dobre przygotowanie gleby. Na trawnik który był założony na jałowej glebie, wszelkie sposoby poprawienia jej zyzności będą dobre, aby tylko było lepiej.

Stosuję kompost, nie stosuję biohumusów, ale jak nie masz innej możliwości, wybierz sam co zrobisz.

Ja nie zdecyduję za Ciebie, ani nie mam wiedzy na temat o ile poprawi się żyzność gleby po zastosowaniu w/w preparatów.

Jeśli zrobiłeś nawożenie saletrą, to bym nie robiła nic innego, a najwyżej kompost przegrabiła po trawniku skoszonym. Kiedy? nie wiem, możesz nawet następnego dnia.

Kompost w zasadzie powinien być wczesną wiosną na uzupełnienie ubytków, zagłębień i dla żyzności.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 01:40, 09 kwi 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ja też po wiosennej wertykulacji i aeracji mulczuję glebę kompostem z dodatkiem mączki skalnej. W sezonie wegetacyjnym w zależności od potrzeb zasilam glebę na której rośnie trawa tylko rozcieńczonymi gnojówkami i gnojowicą. Do późnej jesieni tylko koszę i koszę i koszę..

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
zakol13 15:35, 09 kwi 2014

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
Ja sypnąłem florovitem wiosennym już prawie 2 tygodnie temu i obecnie jestem po 2 koszeniach

Zobaczcie sobie na różnicę w tym roku, a w tamtym, jak to dobrze, że nie powtórzyła się nam zima z zeszłego roku:




Oprócz nawozu trawnik potraktowałem wertykulatorem ale ręcznym jakiś miesiąc temu.
____________________
marcin_gryfow 16:53, 09 kwi 2014

Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 20
bardzo ładnie kolego zakol13) Twoja kosiarka posiada walec do tworzenia pasów czy masz jakiś inny patent?
Maly 17:55, 09 kwi 2014

Dołączył: 08 kwi 2014
Posty: 7
Gardenarium napisał(a)


Otwory robione powinny być zapiaskowane. Przed deszczem.

Po aeracji nawożenie i podlewanie trawnika, zaraz po zabiegu.



Dzięki za informację.W tym tyg.zrobię aerację.Jakie nawozy po aeracji radzisz wg swojego doświadczenia? Sporo tego jest ale wolę bazować na doświadczeniu bo w sklepach niekoniecznie takowe mają
Pozdrawiam i z góry dziękuję.
Maly 17:57, 09 kwi 2014

Dołączył: 08 kwi 2014
Posty: 7
zakol13 napisał(a)
Ja sypnąłem florovitem wiosennym już prawie 2 tygodnie temu i obecnie jestem po 2 koszeniach

Zobaczcie sobie na różnicę w tym roku, a w tamtym, jak to dobrze, że nie powtórzyła się nam zima z zeszłego roku:




Oprócz nawozu trawnik potraktowałem wertykulatorem ale ręcznym jakiś miesiąc temu.


Różnica - kosmos.Czy w poprzednich latach robiłeś podobne zabiegi z podobnym efektem? Ja mam podobnie jak Ty w 2013 tyle,że taki stan mam od założenia w 2012.
zakol13 18:57, 09 kwi 2014

Dołączył: 10 wrz 2012
Posty: 94
marcin_gryfow - próbowałem z małym walcem przy kosiarce ale pasy były bardzo wąskie. Teraz mam własny prosty patent - europaleta z przywiązaną linką Wystarczy przeciągnąć ją wzdłuż działki i są ładne szerokie pasy. Opcjonalnie można dołożyć cegły dla obciążenia ale wtedy można się nieźle zgrzać ciągnąc to efektem są jednak bardziej wyraźne pasy. Sporo też zależy od długości trawy.

Dla przykładu pasy z kosiarki: (26 Kwietnia 2011)




Maly - Trawnik ma 6 lat i zawsze stosowałem podobne zabiegi z podobnym skutkiem. Wyjątkiem był rok 2013, o którym chcę jak najszybciej zapomnieć. Trawnik dopiero na jesień zaczął wyglądać ładnie a przez cały sezon walczyłem z wszystkim po kolei. Od pustych placów, pędraków, poprzez grzyby, chwasty i na dzikich odmianach traw wypierających oryginalną trawę kończąc. Masakra. Myślę, że wszystko było taką swoistą reakcją łańcuchową, zaczęło się od ciężkiej zimy i potem po kolei wszystko się sypało...

Na zdjęciu w moim poprzednim poście widać jak trawnik wyglądał w Kwietniu 2013, ale w Listopadzie po zwalczeniu wszystkiego było bardzo ładnie:


____________________
Iloneek 19:25, 09 kwi 2014

Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 5
Witam,

czytam i czytam, analizuję i działam. Dzięki temu Forum jestem już po wertykulacji i nawiezieniu Saletrą Wapniową. Po tym zabiegu mój trawnik wygląda ciut lepiej niż u Zakol13 w zeszłym roku ale kiepskawo. Czy sam nawóz - myślę o Hydrocomplex wystraczy teraz? Nie muszę robić dosiewki? I kiedy mogę zacząć teraz Hydro....- Wapniowa poszła dwa dni temu.
Acha - nie wiem ile lat ma trawnik bo działkę kupiłam dwa lata temu i (wstyd okrutny) nic z trawą nie robiłam poza koszeniem i grabieniem i trochę nawozu na wiosnę z Substrala w zeszłym roku i dwa lata temu.
____________________
Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością. /Jan Paweł II (Karol Wojtyła)/
marcin_gryfow 19:35, 09 kwi 2014

Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 20
europaleta dobry pomysł, ale na duży i regularny trawnik. u mnie sporo zawijasów i myślę nad wykonaniem takiego zestawu do swojej kosiarki https://www.youtube.com/watch?v=T0BZ-Dzp2_E
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies