Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Układanka :) Kto pomoże?

Pokaż wątki Pokaż posty

Układanka :) Kto pomoże?

as1112 09:48, 13 cze 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Zapraszam do układanki. Mam zakupione roślinki na rabaty wzdłuż ogrodzenia. Mam pewne wstępne pomysły ale może ktoś coś podpowie, zmieni. Jestem początkującą ogrodniczką i nie mam zbyt dużej wyobraźni w tym temacie.

Lista roślin: ( roślinki małe i średnie)

- Lilak Mayer 1sz
- hortensja dębolistna 1 szt
- hortensja limelight 1 szt
- berberys bagatelle 3 szt
- berberys thunbergi "red chief" 1 szt
- berberys thunbergi erecta 1 szt
- berberys goldalita 2szt
- azalia irene koster 1 szt
- azalie japońskie 4 szt
- rh 1szt
- pieris 2szt
- wrzosy i wzrośce ( około 20 szt)
- kępki traw ozdobnych 2 szt
- daglezja sina 2 szt
- świerk biały conica 10szt
- jałowiec veriegata 1 szt
- thuja sunkist 2 szt
- wierzba hakuro nishiki 1 szt
- thuja smaragd 6szt
- trzmielina emerald'n gold 4szt
- klon palmowy 1 szt
- bukszpan 3szt
- tawuła little princess 2 szt
- krzewuszki 2szt
- forsycja maluch 1 szt
- jałowiec loderi 1 szt
- jałowce płożące pfizera aurea i blue carpet 7szt

Rabaty są utworzone wzdłuż ogrodzenia - dwie mają około 9-10 m długości, kolejna 5 m i jedna 3m. Szerokość około 1m w zgięciach fal i 1,5 na szczytach.

Wstępnie tak zaprojektowałam te rabatki:



9-10m długości, od lewej klon palmowy, pod nim hortensja dębolistna, dalej trzy thuje smaragd i jałowiec płożący, trzmieliny gold, hortensja limelight, daglezja, conica, wierzba hakuro, lilak mayera, berberysy bagatelle, jałowiec płożący.



9-10m długości, od lewej krzewuszki x 2, daglezja, jałowiec płożący, forsycja maluch, tawuły LP, thuja smaragd x3, azalia irene koster, conica, jałowiec, thuja sunkist x2, azalie japońskie, jałowiec veriegata

tu następuje załamanie rabaty o 90 stopni - narożnik. W tym rogu myślałam posadzić modrzew, następnie jałowiec loderi i conica a u dołu rh, wrzosy i wrzośce, pierisy. To byłaby ta rabatka 3 metrowa.





Tu natomiast jest rabata 5 m gdzie mogą być tylko niskie krzewy i drzewka ze względu na jabłonkę bardzo rozłożoną przed nią. Tu znajdują się conica, berberysy, jałowiec płożący.

Nie wszystkie roślinki są wykorzystane. Dopiero zaczynam zabawę i mam jeszcze sporo miejsca.



A tu ogólny plan rabat:

1 - tu jest zakątek już obsadzony - rosną tam berberys, trawki, hosty, żurawki, tawułki
2 - to krzew, który był już przy nabyciu działki. Kończy on rabatkę - dalej jest warzywnik i krzewy owocowe
3 - krzewy, tj. pigwowce itp ( nie będą widoczne zza domku)
4- warzywnik
5 - domek
6 - 4 drzewa owocowe na trwaniku ( 2x jabłoń, śliwa i czereśnia)
Joaska 10:46, 13 cze 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
Powiem tak, planujesz sporo gatunków ... i różnych różności,
wizualnie nie wygląda to źle, ale niech się mądrzejsi ode mnie wypowiedzą,
ja w pogrupowałabym rośliny gatunkami i tak je sadziła,
bo wydaje mi się że w realu może z tego wyjść taki "misz masz",
ale gusta są różne,
przydało by się wiedzieć jaki styl ogrodu Ci odpowiada.
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
kaisog1 11:28, 13 cze 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj,

Jak dla mnie faktycznie ztraszny misz masz.... Poza tym jak bawisz sie w gardenie to pamietaj, że tu absolutnie nie są zachowane proporcje roslin.... Sama musisz je zmniejszac bądź powiększać.

Odnośnie pierwszej rabaty... ten klon palmowy na klona palmowego nie wygląda

Moim zdaniem to co zrobiłaś bardziej będzie wyglądac tak:
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
as1112 12:48, 13 cze 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
O rany! Jakie kolosy Kaisog porosły w Twoim projekcie No takie to chyba dopiero za 10 lat te drzewka będą Wiem, że daglezja urośnie olbrzymia z tym, ze one są prezentowe więc nie miałam wpływu. Może można by je przycinać aby takie wielkie nie urosły?

Dziękuję za szczere odpowiedzi i liczę na pomoc póki nie posadziłam roślin. Piszcie w takim razie propozycje - co i jak i gdzie byście posadzili? Jestem otwarta na propozycje. Jeśli chodzi o styl to lubię raczej iglaczki i krzewy niz kwitnące kwiaty.

RATUNKU!!!!

Edytuję by dodać, ze w opisie mojego klonika jest napisane, ze jest przeznaczony do małych ogrodów i pojemników więc chyba taki duży nie będzie?
kaisog1 13:01, 13 cze 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Wszystko zaelży od domniany klona ale w takim razie pomyśl o hortensjach, które absolutnie tego klona zakryją...
Daglezję ma Danusia u siebie w ogrodzie i mimo cięcia jest potężnych rozmiarów....
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
as1112 13:04, 13 cze 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Raczej nie zakryje go - ona dorasta do 1-2m wysokości. To jest hortensja dębolistna o białych kwiatach.
Czyli co proponujecie?
Joaska 13:13, 13 cze 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
ja proponuję pogrupować, a daglezję wstawić w takim miejscu żeby nie zasłoniła rabaty, bo to naprawde duże drzewa, a ogród się robi nie na 1 czy 2 lata a na więcej i trzeba myśleć o tym jak będą wyglądać za 10 lat. i mała conica koło daglezji poprostu wypadnie.
Gosia dobrze rozrysowała projekt bo widać co jak będzie rosło, a jak klonik jest mały to hortensje go zakryją.
Edycja:
A o jałowcach poczytaj co Danusia pisze, one po latach traca swoja atrakcyjność.
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
as1112 13:18, 13 cze 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Napisałam do Pani, od której kupiłam klonika gdyż z jednej strony napisała ona, ze nadaje się do małych ogródków i pojemników a z drugiej strony, że dorasta do 3 m i 2 m szerokości

Czyli z klonem i daglezją mam uciekać z tej rabaty, tak? A co dalej?

Wracając jeszcze do stylu - roślinki, które mam w zestawie bardzo mi się podobają i tym się głównie kierowałam. Mogę dodać jeszcze tylko, że nie lubię całych rzędów tych samych drzewek, np thuji stojących na baczność pod płotkiem. Może dlatego takie misz masz mi wylazło
as1112 13:21, 13 cze 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Jeśli chodzi o jałowce to mam je już zakupione i wsadzone w ziemię Gdy je kupowałam byłam jeszcze bardziej zielona niż teraz i skusiłam się za namową doradcy szkółki Nie mam więc odwrotu i gdzieś je umieścić muszę.
kaisog1 13:21, 13 cze 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
A nazwę tego klona masz?
Swoja drogą to ta Pani sama sobie zaprzeczyła

...no i ja tu nic nie pomogę bo to nie "moje klimaty"
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies