Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » "Ogród" jak to wszystko ogarnąć

Pokaż wątki Pokaż posty

"Ogród" jak to wszystko ogarnąć

MalgosiaR 00:22, 28 cze 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Witajcie,

jakiś czas temu założyłam wątek na nasze ogrody, a przecież ja dopiero muszę go zaprojektować.
Więc od początku.
Jakieś 3 lata temu udało nam się wybudować domek przyszła na świat moja mała kochana pociecha i nie miałam czasu na projektowanie ogrodu. Teraz się nieco ogarnęłam i pragnę mieć piękny ogród nie wiem czy mi się uda. Pracy przede mną sporo, bo działka ma 20arów więc będzie co robić liczę na Waszą pomoc, bo co mnóstwo tak doświadczonych głów to nie jedna. Planów wiele więc będę po kolei tworzyć i prosić o pomoc .
Podobają mi się ogrody w stylu Pani Danusi są przepiękne plus ogrody stylizowane na japońskie.

Zacznę od wjazdu




posadziłam 24 żywotniki brabant żeby uzyskać żywopłot w którym ukryję kosze na śmieci- bo nie mam takowego miejsca- to raz a dwa odgrodzą trochę część ogrodową od wjazdu. Przed tujami posadziłam dwa klony z żółtymi liśćmi to klon jesionolistny, a z zielonymi o jasnych obrzeżach klon flamingo.
Droga plus kawałek od bramki będą wybrukowane (jeszcze nie mam pojęcia jaką wybrać kostkę jeśli możecie coś doradzić to będę wdzięczna), a w miejscu z klonami chcę stworzyć rabatę.
Naprzeciwko tej rabaty - po drugiej stronie drogi- wymyśliłam sobie jakąś ozdobną trawę, bo jest tam mało miejsca a w sezonie zakryje murek i będzie pięknie falować na wietrze. Tylko jakie trawy??Myślałam o takiej zielonej z obrzeżami białymi Glyceria maxima ‘Variegata’ mogę zabrać trochę od rodziców z ogrodu



Rabatę planuję od żywotników w lewo w stronę drogi. I tutaj zaczyna się zabawa.
Chciałabym żeby była choć trochę zimozielona, tłem będą żywotniki, klony zgubią liście, dlatego pomyślałam o kulkach bukszpanowych i cisach.
Zaplanowałam coś takowego



kulki z bukszpanu, te żółte kuleczki to żurawki, po lewej stożki to cisy a po prawej to spore drzewo to hmm??no włąśnie czy cis taki urośnie chyba z 30 lat. Myślałam żeby jeszcze zapełnić trochę trawami, mam 4 miskanty gracimilusy i wysypać żwirkiem żeby nie trzeba było kosić.

Co Wy na to?
Proszę o pomoc i porady, bardzo proszę

miłej nocki
____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
Gardenarium 00:32, 28 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Taki układ roślin może być, ale w trawniku musisz wytyczyć konkretne linie, gdzie on się kończy, aby rabaty wyglądały porządnie i elegancko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MalgosiaR 21:14, 28 cze 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Dziękuję Pani Danusiu za odpowiedź i podpowiedź, wiem że wygląda to fatalnie
ale liczę na to że niedługo to ogarnę i się pozmienia. Ma Pani rację że wyznaczone/oznaczone rabaty wyglądają estetycznie. Będę nad tym pracować obiecuję.

Udało mi się dzisiaj zmienić rabatę z rododendronem. Usunęłam uschniętego pierisa i chorego małego rododendrona ( dałam do mojego roślinkowego szpitala). Zamiast nich znalazł się drugi rododendron i wrzosy

Tak było



tak jest teraz




liczę że rododendrony zasłonią skrzynkę elektryczną i kratkę wentylacyjną, a wrzos po prawej stronie osłoni trochę wystający kawałek szarej rury. Kamyki położyłam tymczasowo dopóki nie zrobimy bruku, a wapienne skałki tak na chwilę póki czegoś innego nie wymyślę, może jakieś kule jasne.

Nabyłam też dwie kulki bukszpanowe jupi!!!! oraz dwa cisy. Wylądowały na ganku,
cisy jeszcze do donic pójdą, ale nie wiem czy zamiast cisów nie wyląduje tam bukszpan w formie stożka a może dwa.









____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
MalgosiaR 00:12, 29 cze 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Witajcie,

znowu sama do siebie z innej beczki.
Po drugiej stronie ganku zaplanowałam miejsce na ławeczkę, gdyż jest tam cień wystawa północno-wschodnia, latem przyjemny chłodek.
Tak wygląda teraz, czytałam że agro.. nie jest lubiana



obsadziłam futrem niedźwiedzim żebym mogła wysypać żwirek, zrobić ławeczkę i jak się uda sprowadzić z kamieniołomu głaz pełniący funkcję stolika, coś podobnego jak poniżej



Jedna ławeczka, jakąś rośliną będę musiała zakryć odpływ rynny, myślałam o trawie ale jest sezonowa i teraz nie wiem za bardzo jaka roślina może pasować.
Muszę pomyśleć ale uśmiecham się do Was może podpowiecie.

miłej nocki
____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
TheMagda 09:18, 29 cze 2012


Dołączył: 08 maj 2012
Posty: 789
Małgosiu witam Ciebie serdecznie, masz przepiękne kafle na schodach wejściowych!!
Kulki bukszpanowe cudnie wyglądają w donicach
Życzę dużo powodzenia w tworzeniu ogrodu, będę kibicować
____________________
Magdalena: Moje ogrodowe przedbiegi PART I : planowanie ogrodu Piszę zawsze w krótkich żołnierskich słowach :D
Ewcia88 10:43, 29 cze 2012


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 222
Zaczyna się cos dziać- fajnie, stolik- inspiracja świetna.Mój wątek też by się bardziej tu nadawał he też tu przyszłam i dowiedziałam się że agro jest be- ale przy małym dziecku chyba ułatwia póki co a zdjąć zawsze można, ja przymierzam się do zdjęcia swojej pozdrawiam
____________________
plackarnia http://www.ogrodowisko.pl/watek/2025-pomysly-na-wejscie-do-ogrodkaprzedogrodek
MalgosiaR 16:19, 29 cze 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Witam u siebie,

ależ to brzmi haha.

Madzioskoczku kafle kupiłam rok temu chyba w castoramie, dziś widziałam identyczne w OBI.
Niestety są mało praktyczne jeśli chodzi o kolor, bo każdy brudek widać z racji że nie mam jeszcze bruku cały kurz i błotko idealnie się odznacza, mogę dzięki temu tropić niechciane koty którym mój ganek się spodobał.

Ewciu witaj, co do agro to narazie chwasty nie wyrastają to jest plus,
stolik mam nadzieję uda mi się nabyć ale nie wiem kiedy.

pozdrawiam serdecznie dziewczęta
i do usłyszenia
____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
MalgosiaR 22:25, 03 lip 2012


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 531
Witajcie,

dawno się nie odzywałam, ale najpierw mąż teraz mała chorują i nie mam czasu na nic, nawet żeby wejść
na ogrodowisko . Teraz zasnęli więc mam chwilę.

Czy ktoś ma doświadczenie z malowaniem na biało drewnianych donic.
Kupiłam jakieś 2 lata temu chyba w castoramie i pomalowałam drewnochronem na orzech, ale pomyślałam sobie że na tle drewnianego tarasu (deski egzotyczne rowkowane) ładnie wyglądałyby białe donice tak dla kontrastu.
Mam w nich teraz miniaturowe iglaki.
Myślicie że to dobry pomysł, jeśli tak to macie jakieś doświadczenie czym malować,
czym jeśli w ogóle ściągnąć poprzedni kolor.Nie wiem jak to się robi

Tutaj moje iglaki z kawałkiem donic i drewnianej podłogi niestety wypalonej od słońca,






Byłoby fajnie, czy dać sobie spokój

dobranocki
____________________
Małgosia - Ogrod Malgosi samosi
Sebek 17:47, 04 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Kilka osób u nas malowało donice, ale to raczej ceramiczne były. Tego koloru chyba ściągać nie musisz - weź białą farbę i po dwóch warstwach nie powinno być śladu po brązowym kolorze.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
reni 19:08, 04 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 2793
Musisz zeszlifować starą farbę, i dopiero malować
____________________
Ogród... reni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies