Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomożecie? mądre głowy na "Danusiowej szyi"?

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomożecie? mądre głowy na "Danusiowej szyi"?

Aleksandra1982 11:04, 21 sie 2012


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 12
Witam,
jestem miłośniczką stylu nowoczesnego- zarówno w projektowaniu domu jak i ogrodu. Na dowód załaczam wizualizacje mojego domu, który zaczyna sie niedługo budować . Mój ogród chciałam utrzymać w charakterze "Ogrodu minimalistycznego", wg. projektu Pani Danusi, której wszystkie projekty mogłabym jeść pełnymi garściami . Planowałam rozpocząć projektowanie swojego ogrodu dopiero w przyszłym roku ale niestety pewne decyzje musza zapaśc juz za chwilę, a ja nie wiem do kogo innego mogłabym sie zgłosić o pomoc jak nie do Was

Zatem przechodze do sedna sprawy.... Na załaczonym planie widnieją działki 142/51 oraz 142/52 łacznie mają 2200m2 Na działce wyższej bedzie dom (graniczący z lasem) a niższej ogród. Jak widać bedzie stal na górce, a roznica między najwyższym punktem działki a najniższym wynosi dobre kilka metrów. Tu zaczyna się mój problem, gdyż nie chcę ogrodu nachylonego w kierunku domów sąsiadów. Zakladałam, że podniosę teren żeby był równy ale żeby to zrobić musze złożyć do urzedu wraz z dokumentami "do pozwolenia na budowę" projekt zagospodarowania terenu (pomysł na odprowadzenie wody itp). i co mam zrobic? nie wiem jak ma wygladać na chwilę obecną ogród, chciałam żeby był równy teren -wielki trawnik na środku i po bokoch w równych liniach nasadzenia. a teraz sie okazuje, że to mało realne.... Muszę prosić was o pomoc i podzielenie się wiedzą dotycząca projektowania ogrodu z takim nachyleniem. Mam robić skarpy? mam w ogole nie wyrównywać terenu? a może pchac sie w koszty (ale jakie one moga być dokładnie?) i robić murki oporowe, odwodnienia itp....

Pomożecie? mądre głowy na 'Danusiowej szyi"?
____________________
Sonka 12:55, 21 sie 2012


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2267
Witaj Aleksandro, piękny dom będzie i ogród również przy pomocy ogrodowiczan,
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Aleksandra1982 15:13, 21 sie 2012


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 12
Bardzo dziekuje. Jak juz bedę tworzyła ogród w szczegole to na pewno bedę liczyła na wasze sugestie Teraz natomiast potrzebuje pomocy dot. ukształtowania terenu. z niecerpliwościa czekam na odpowiedzi tych, którzy też chcieli nieco zmienic wysokość działki.
____________________
kaisog1 15:15, 21 sie 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj.....

Jestem posiadaczką trzech skarp w ogrodzie i szczerze odradzam...... Murki oporowe to koszty nie z tej ziemi, ze skarp leje się woda.... Generalnie jak masz możliwość wyrównania terenu to to zrób Takie moje zdanie
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Tess 15:58, 21 sie 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12099
Witaj, Aleksandro

Nie mam żadnego doswiadczenia ze skarpami, ale mamy tu ogród, w którym różnicę poziomów fantastycznie zagospodarowano:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/377-ogrod-w-tarnowie

Widziałam ostatnio pięknie zagospodarowaną bardzo stromą skarpę. Może to jest sposób: zrobić dwa płaskie poziomy i mocno nachyloną skarpę?
Tu są zdjęcia, na dole tej strony i na początku nastepnej:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1890-w-gaszczu-u-tess?page=53
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Aleksandra1982 16:29, 21 sie 2012


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 12
bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi. kaisog1 pisze ze odradza skarpy w ogrodzie a tess pokazuje ogród z niemal samymi skarpami.....ja uważam, że jak sie robi skarpy na terenie w moim przypadku 1000m2 to głownie przypadnie on do gustu sąsiadowi z niższej działki...w deszczową pogodę bedzie sobie siedział w fotelu i nasycał się widokiem moich skarp....średnio mi się to podoba. Macie jakieś pomysły jak podnieść teren o 2, 3 m do góry żeby był tylko nieznaczny spadek?
I co z woda? jak ją odprowadzić? co macie w sowich ogrodach? Rozsączalnie? zbiorniki?
____________________
Tess 16:34, 21 sie 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12099
Skarpa, którą pokazałam, przypada do gustu wszystkim spacerującym po nabrzeżu Jeziora Mikołajskiego
Dlatego i ja mogłam ją podziwiać

Masz rację - widok będzie miał sąsiad, ale zapewniam Cię, że własciciel tej skarpy także miał piekny na nią widok - i z góry

Nie mam żadnych doświadczeń ze skarpą ani z dużym nachyleniem. Nie pomogę.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
JulkAd 19:25, 21 sie 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Witaj Aleksandro, ja dopiero zaczynam przygodę z ogrodem, ale proponuję odwiedzić Anitę w jej ogrodzie, ona ma doświadczenie z nierównym terenem, a ogród naprawdę zachwycający


http://www.ogrodowisko.pl/watek/2045-zielono-mi-czyli-zielone-pluca-czarnego-slaska?page=47#post_4
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
Aleksandra1982 19:29, 21 sie 2012


Dołączył: 21 sie 2012
Posty: 12
Julka Ad....link nie działa....;--(
____________________
JulkAd 20:18, 21 sie 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Aleksandra1982 napisał(a)
Julka Ad....link nie działa....;--(


Nie wiem co się dzieje, ale często tak bywa. Poszukaj po tytule wątku

"Zielono mi - czyli zielone płuca czarnego Śląska" w dziale nasze ogrody
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies