Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cedr atlaski - Cedrus atlantica

Pokaż wątki Pokaż posty

Cedr atlaski - Cedrus atlantica

ele2001 16:49, 25 lis 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Cedr atlaski to piękne malownicze drzewo iglaste pochodzi z gór Atlas w Maroku i Algierii,wysokość 20-40 metrów w Polsce spotykane dość rzadko głównie w arboretach i ogrodach botanicznych ze w zgledu na przemarzanie w czasie surowych zim,cedry to drzewa jednopienne.
Ciekawi mnie doświadczenie w uprawie naszych forumowiczów zachęcam do podzielenia sie informacjami jak to jest ztym drzewem tak naprawde -poniżej zdjęcia cedru który rośnie w jednym z ogrodów niedaleko mnie ponad 10 lat jak do tej pory ani razu nie przemarzł raz tylko podczas długiego mrozu zgubil wszystkie igły które i tak odbily na wiosne
Cedrus atlantica "Glauca"

____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
baraga1904 17:53, 25 lis 2012


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
...niestety nie znam z autopsji ale prasa i literatura rzeczywiście nie polecają tego drzewa w naszym klimacie...chociaz ma wielu zwolenników...kiedyś czytałam nawet w czasopiśmie jak inwestorzy zazyczyli sobie ogród z cedrami i projektantki miały z tym wielki problem....
Gardenarium 21:08, 25 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Miałam cedra w jednym z ogrodów. Po którejś zimie zmarzł, ale odbił.

Podziwiam za to niezmiennie piękne okazy cedrów w Anglii. Tam wyrastają w wielkie i malownicze drzewa






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ele2001 09:41, 26 lis 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Tak Danusiu ten ich klimat chciałoby sie powiedziec że wetkna patyk a wypusci korzenie i urośnie Przypuszczam że im drzewo będzie starsze tym bardziej sie zaaklimatyzuje sie w naszych warunkach,jednak jak Twierdzi W.Seneta w swojej książce do poważnych uszkodzen dochodzi podczas wyjatkowo ostrych zim co 20-25lat będe go bacznie obserwował
Tu troszke młodszy okaz:

____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Gardenarium 00:13, 07 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 10:22, 02 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Po przypadkowym zakupie cedra (żenująco śmieszna historia z wielką metką w tle - ale kto czyta metki w sklepie? ) swoim zwyczajem podrążyłam temat i gdzieś w internecie znalazłam fantastyczną publikację młodego chłopaka (uznanego speca od właśnie cedrów) spod Legionowa... Dzięki niemu zrozumiałam specyfikę naszego polskiego klimatu i dowiedziałam się dużo o problemach cedrów zwłaszcza w centralnej Polsce. Wbrew obiegowym opiniom cedrom nie groźne są mrozy nawet do -40 stopni - przykładem są lasy cedrowe na Ukrainie. Problem stanowią specyficzne SUCHE zimowe wiatry i bezśnieżne suche zimy, a cedr potrzebuje wilgoci i w powietrzu i w ziemi! Tak więc problemem jest susza fizjologiczna. Dlatego tez na terenach nadmorskich (np. w ogrodach Trójmiasta) cedry zadziwiająco często można spotkać, natomiast w Polsce centralnej często "wypadają z uprawy". Powiem więcej - ofiarami suszy fizjologicznej zazwyczaj bywają te kilkuletnie egzemplarze, a nie młode.
Naszego cedra, z przypadkowej "adopcji", na wszelki wypadek posadziliśmy w pobliżu zakopanych beczek z deszczówką, w których jak poprzednia mroźna zima pokazała woda nie zamarza - liczymy na to, że ziemia w takim sąsiedztwie dłużej oprze się przemarźnięciu. Jednak podjeliśmy decyzję, że nie bedziemy niczym dodatkowo drzewka zabezpieczać. Co ma być to będzie... chociaz śmiejemy się, że cedr może nam zrobić na złość i przetrzymać... nas
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ele2001 11:51, 02 sty 2013


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Mamy w Polsce w ogóle specyficzny klimat przejściowy to co piszesz dotyczy nie tylko cedrów, dlatego niektórymi roślinami możemy sie cieszyc przez kilka lub kilkanaście lat ale i tak próbujemy dlatego tak jak piszesz warto poznać fizjologie danej rośliny i stworzyć u siebie w miare możliwości optymalne warunki i może sie wtedy uda
http://www.interestingplants.republika.pl/galeria.html -warto poczytać..
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Toszka 13:36, 02 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Przemo, dzięki, znam tę stronę Pisałam, że po przypadkowej "adopcji" odrobiłam pracę domową
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ele2001 13:50, 02 sty 2013


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Powodzenia w uprawie
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Toszka 14:15, 02 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Przemo, dzięki. Dodam tylko, ze nasze "dziecko" to pendula glauca.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies