Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Będzie pięknie...za jakiś czas

Pokaż wątki Pokaż posty

Będzie pięknie...za jakiś czas

21asia 13:58, 15 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
Patrycja witam i zapraszam

Moja działka nie jest zbyt duża bo 10ar ale i tak mam z obsadzeniem jej same problemy. Ciągle coś przesadzam i zmieniam, wreszcie postanowiłam sobie, ze zaprojektuje część rabaty z tyłu domu i ją zrealizuje- dlatego założyłam ten wątek. Nie mam za bardzo doświadczenia ani wyobraźni i nie wiem czy to co narysowałam ma jakikolwiek sens, więc liczę na pomoc Wszystkich odwiedzających ten wątek…również na Ciebie - krytyka mile widziana.
____________________
Pozdrawiam Aśka
yeterelinka 14:13, 15 sty 2013


Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 106
Witaj Asiu.Projekt mi się bardzo podoba.Roślinki małe wiadomo nie dadzą tyle uroku co większe.Pocieszę,ze wszystko tak szybko rośnie.Mój mąż jest ogrodnikiem,ale nie u nas w domu;/więc sama sadzę,przesadzam wiec mam co robićPlan super!
____________________
Ogrodowy bałagan
Gosiniak 20:04, 21 sty 2013


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
21asia napisał(a)
Witam,
Jestem „dziewczyną z miasta” która w 2010r przeprowadziła się na wieś i zachwyciła wszelaką roślinnością. Powoli ale to bardzo powoli próbuję ogarnąć zasady dobierania roślin do ogrodu. Na początku za bardzo napaliłam się i kupowałam rośliny po jednej sztuce i teraz mam problem z obsadzeniem. Mam nadzieję , że mi troszkę pomożecie…..

Ziemia- kl. III glina, wysoki poziom wód gruntownych, robiłam badanie kwasowości gleb
i wychodzi ok 6 pH

Z trzech stron ogrodzenia mam posadzony żywopłot z smaragdów.

W tym roku postanowiłam, że nie będę już sadzić roślin „ na oko” tylko skupie się nad stworzeniem planu zagospodarowania części rabaty i ją zrealizuję

I oto co stworzyłam:


Ten zarys rabaty w rzeczywistości wygląda ładniej
postaram się wkleić zdjęcia działki


Witam, niezły plan zrobiłaś, wydaje mi się jednak, że trochę za dużo tak gatunków, nie chciałabyś więcej powtórzeń zrobić z tych samych roślin, wydaje mi się, że tam gdzie pojedynczo masz rododendrona, kosodrzewinę i perukowca, dałabym na przykład w tej samej linii ale same rododendrony, powtórzyłabym też ten żywopłocik z bukszpanu ale już bez zakręcania i żurawki również. Chyba, że gdzieś dalej powtarzasz roślinki bo to przecież wycinek, będę kibicować
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
21asia 21:44, 21 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
Witaj Gosiu,
Dziękuję za sugestie, właśnie z tą częścią rabaty mam problem, nic mi tam nie pasuje.
Co do rododendrona to nie jestem całkowicie do niego przekonana, będzie za duży do tej rabaty i prawdopodobnie stanowisko tez mu nie będzie odpowiadać. Jak na razie to roślinki są małe a rabata jest cały dzień nasłoneczniona. Jutro postaram się wstawić dalszą część tej rabaty, może wtedy prościej coś doradzić.
____________________
Pozdrawiam Aśka
21asia 11:05, 24 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90

Witam ponownie

Nie wiem czy tu ktoś zagląda, ale ja nadal zastanawiam się nad tą nieszczęsną rabatą

Wstawiam rzut działki z wrysowaną rabatą (jako rysunek poglądowy)


Działka 10ar w kwadracie, rabata 9m (od strony południowej) 20m (zachodniej)
1. drzewka owocowe
2. śliwo wiśnia (nie w rabacie)
3. żurawka
4. jun. Gold cone
5. berberys admiration
6. świerk glauca globosa na pniu
7. bukszpan
8. cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'
9. jałowiec blue arrow
10. hortensja anabella
11. klon flamingo na pniu
12. thuja danica
13. THUJA AUREOSPICATA
14. thuja smaragd golden
15. cyprysik Alumii
16. jodła koreańska
17. wierzba Salix caprea "pendula"
18. Tawuła japońska
19. berberys 'Dart's red lady"
20. Salix hakuro nishiki
21. wrzosy, wrzośce
22. jodła górska compacta
23. kosodrzewina (nie karłowa)
24. perukowiec podolski royal purple
25. hortensja limelight
26. pęcherznica
27. trawa Zebrinus
28. klon globusom
____________________
Pozdrawiam Aśka
21asia 11:25, 24 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
Wklejam zdjęcia w oprawie zimowej, ale zawsze coś.

zdjęcia 1,2 - ten widok nie najgorszy (tam w rogu dodałam tuje 13,14,15) z uwagi na to iż sąsiad ma tam składzik i kompostownik - nieładnie pachnie i wygląda też nieciekawie)



Jeśli chodzi o tą część z placykiem…

Tutaj mam wiele wątpliwości ponieważ chciałabym aby ten placyk był zacieniony i nie potrafię sobie wyobrazić czy w przyszłości jest na to szansa, na razie to miejsce jest cały dzień nasłonecznione. Z tarasu też nie mam imponującego widoku więc mam nadzieję, że trzy świerki u sąsiada mój żywopłot z tuj szmaragd no i klon globusom troszkę w przyszłości zmienią ten widok. Pień klona byłby usytuowany mniej więcej na 6-tej tui licząć od nogi trzepaka. Od końca tarasu do ogrodzenie mam 11m

____________________
Pozdrawiam Aśka
Toszka 11:51, 24 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
21asia napisał(a)
Działka 10ar w kwadracie, rabata 9m (od strony południowej) 20m (zachodniej)
1. drzewka owocowe
2. śliwo wiśnia (nie w rabacie)
3. żurawka
4. jun. Gold cone
5. berberys admiration
6. świerk glauca globosa na pniu
7. bukszpan
8. cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'
9. jałowiec blue arrow
10. hortensja anabella
11. klon flamingo na pniu
12. thuja danica
13. THUJA AUREOSPICATA
14. thuja smaragd golden
15. cyprysik Alumii
16. jodła koreańska
17. wierzba Salix caprea "pendula"
18. Tawuła japońska
19. berberys 'Dart's red lady"
20. Salix hakuro nishiki
21. wrzosy, wrzośce
22. jodła górska compacta
23. kosodrzewina (nie karłowa)
24. perukowiec podolski royal purple
25. hortensja limelight
26. pęcherznica
27. trawa Zebrinus
28. klon globusom

Asiu, po pierwsze działka 1000m to nie mała działka. Nie ma co rozpaczać.
Asiu, powtórze za innymi, bo ja też uważam, że straszny misz-masz ci wyjdzie i to zarówno gatunkowy, kolorystyczny i siedliskowy, np żłopowodne wierzby chcesz podsadzić kwasolubnymi wrzosami i wrzoścami.
W jednym miejscu sadzisz niebieską glaucę globosę, żółty cyprys i jałowiec, i dosadzasz czerwone berberysy i domyślam się, że takowe żurawki.
Asiu, wiesz co ja myslę, bez obrazy, ale ja myslę, że zamiast kupować 28 gatunków roslin to lepiej wydać pieniądze na kilka, ale np. większych... zwłaszcza drzew, które szybko dadzą ci tak upragniony cień
Asiu, zerknij do ogrodowiskowego dekalogu...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kaisog1 12:06, 24 sty 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Za dużo gatunków, za bardzo porozsypywane zdecydowanie.... Plamy! To przyszłość narodu
A tak na poważnie.... zobacz tu: http://www.ogrodowisko.pl/watek/2697-projekt-zielonej-odskoczni?page=3 na tej i poprzedniej stronie Danusia dała gotowce. One są bardzo pomocne....
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
21asia 12:45, 24 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
Dziewczyny, krytyka mile widziana bardzo się cieszę, że jesteście.
Tak ja wcześniej wspominałam kupowałam rośliny bo mi się podobały no i teraz masz babo placek…

Małgosiu dziękuję za linka.

Toszka piszesz „jednym miejscu sadzisz niebieską glaucę globosę, żółty cyprys i jałowiec, i dosadzasz czerwone berberysy i domyślam się, że takowe żurawki” -może jakaś propozycja, co zmienić??

Dziewczyny proszę o wskazówki typu co, gdzie przesunąć , wyrzucić itp.
____________________
Pozdrawiam Aśka
Toszka 12:52, 24 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Asiu, najpierw przejrzyj wszystkie realizacje Gardenarium i na stronie firmy i na forum (patrz załozyciel wątku). Mamy czas, poczytaj zwłaszcza te wątki, tam masz krok po kroku zakładanie ogrodu, Danusia podaje rośliny w nasadzeniach i masa wzorów do odgapienia i inspiracji. Zacznij od tego. Za tydzień (oceniam, że tyle ci zajmie czytanie i przemyslenie) pogadamy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies