Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Będzie pięknie...za jakiś czas

Pokaż wątki Pokaż posty

Będzie pięknie...za jakiś czas

kaisog1 14:35, 24 sty 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Asia rozumiem, że Ty te rosli masz i chcesz je "upchnać" do kupy?

...jak tak to ciężko będzie. Ale co mi się nasuneło..... ten zawijas po lewej stronie.... on mi tam zupełnie nie pasuje. Jest za duży.

I te rabaty jakiej są wielkości? Dasz rade to jakos opisać? Lepiej by było gdyby plan był na kartce w kartkę.....
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
21asia 15:25, 24 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
Gosiu, właśnie o to mi chodzi , większość roślin kupowałam po 1 sztuce „na próbę” czy w moich warunkach sobie poradzą (wysoki poziom wód gruntowych) O dziwo wrzosy i wrzośce przy wierzbach już drugi sezon bardzo ładnie rosną (kierowałam się tym, że skoro wierzba lubi wodę a wrzosy nie za bardzo to im razem będzie dobrze) Na razie jest dobrze ale może dojdzie do rozwodu…. coś Toszka wspominała, że ten układ to nie za bardzo ma się ku sobie.
Ta część rabaty po lewej stronie ma długość 9m a głębokość w miejscu gdzie jest zawijas z bukszpanu 2,9 m

Oto lista roślin które posiadam:

• śliwo wiśnia – 1szt
• żurawka czerwonolistna – 4szt
• Rhododendron Catawbiense Grandiflorum – 1szt
• jun. Gold cone – 1szt
• berberys admiration – 2szt
• cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' - 1szt
• jałowiec blue arrow – 1 szt
• klon flamingo na pniu – 1szt
• thuja danica – 5 szt
• thuja aureospicata – 1 szt
• thuja smaragd golden – 1szt
• cyprysik Alumii - 2szt
• jodła koreańska- 1szt
• wierzba Salix caprea "pendula" – 1szt
• tawuła japońska – 2 szt
• berberys 'Dart's red lady" – 2szt
• Salix hakuro nishiki – 1szt
• wrzosy 5szt,
• wrzośce 5szt
• jodła górska compacta -1szt
• kosodrzewina (nie karłowa)- 1szt
• perukowiec podolski royal purple – 1szt
• pęcherznica -1szt
• świerk biały conica 1szt
• tuja spirals 1szt
• jałowiec blue chip 1szt
• hosta mediovariegata 2szt
• berberys golden carpet 2szt
• cyprysik groszkowy boulevard
• tawułka Andersa niska bordowa 15 szt
• tawułka fioletowa, biała i różowa – po trzy sztuki
____________________
Pozdrawiam Aśka
abiko 15:39, 24 sty 2013


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Asia, a może zastanów się, które rośliny chcesz na 100% i na mur, i te zostaw, resztę rozdasz albo posadzisz koło kościoła
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
kaisog1 15:49, 24 sty 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
A dasz rade narysować to na kartce w kartkę? Będzie łatwiej. Samą rabate bez roslin......

Część z tych roslin bym wywaliła a reszte dokupiła... wrzosów i wrzośców jest za malo.... Rh można dokupic 2 sztuki, cyprysiki Filifera nie są nana?
Czy to są wszystkie rośliny jakie posiadasz czy tylko te co na tej rabacie? Masz jakieś hortensje? Trawy?
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
kaisog1 15:59, 24 sty 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Poza tym, przejrzałam Twój wątek....Podstawowy bład jaki robisz to skupiasz się na fragmencie ogrodu.....
Trzeba to traktować jako całość. Musisz sobie nazyrować cały ogród, wyznaczyc rabaty, punkty strategicvzne takie jak ścieżki (o ile będą), altanę, grill/ognisko/plac zabaw dla dzieci..... Jeżeli takich miejsc nie ma lub nie planujesz wyznacz rabaty. Ale nie kawałek a całosć.... Musisz wiedzieć jaki chcesz kształt... czy chcesz jakies drzewa, jakie kolory w ogrodzie.....

Przede wszystkich polecam pkt. 6 z Danusiowego poradnika, naucz się go i powtarzaj jak mantrę

Ja mogę troszkę podpowiedzieć ale, że jestem amatorem to muszę mieć przynajmniej ten podkład w kartkę
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Toszka 16:19, 24 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
kaisog1 napisał(a)
Poza tym, przejrzałam Twój wątek....Podstawowy bład jaki robisz to skupiasz się na fragmencie ogrodu.....
Trzeba to traktować jako całość. Musisz sobie nazyrować cały ogród, wyznaczyc rabaty, punkty strategicvzne takie jak ścieżki (o ile będą), altanę, grill/ognisko/plac zabaw dla dzieci..... Jeżeli takich miejsc nie ma lub nie planujesz wyznacz rabaty. Ale nie kawałek a całosć.... Musisz wiedzieć jaki chcesz kształt... czy chcesz jakies drzewa, jakie kolory w ogrodzie.....

Przede wszystkich polecam pkt. 6 z Danusiowego poradnika, naucz się go i powtarzaj jak mantrę

Ja mogę troszkę podpowiedzieć ale, że jestem amatorem to muszę mieć przynajmniej ten podkład w kartkę


Małgosiu, właśnie dlatego poprosiłam Asię, by poczytała Danusine projekty i realizacje, a przede wszystkim dekalog.
Asiu chciałam byś sama wpadła na to, że ogród, chociaż mniej więcej trzeba zaplanować w całości i traktować jako całość. Inaczej zawsze będziesz niezadowolona i będziesz poprawiać w nieskończoność.
Asiu, planując cały ogród odkryjesz, że być może wszystkie twoje zakupione rośliny znajdą w nim miejsce. Ale niekoniecznie na jednej rabacie. Z tych roślin zapewne wspólnymi siłami stworzymy kilka rabat
Wrzosy pod wierzbą niezbyt pasują, bo wierzba nie jest kwasolubna, a wrzosy tak. Za kilka lat wierzby zaczną marnieć najprawdopodobniej... i jak znam życie, wszystkich chorób będziesz się doszukiwać lecz do głowy nie przyjdzie ci, że wina leży w odczynie podłoża.
W moim ogrodzie też jest wysoki poziom wód gruntowych. W takich przypadkach dobrze jest najpierw zrobić odwodnienie. I dalekosiężnie wyjdzie to taniej niż ciągła wymiana roślin, rozczarowanie i wydawanie pieniędzy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
21asia 18:47, 24 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
oto rabata na papierze milimetrowym (1cm na papierze =1m na rabacie )


Gosiu, może lepiej będzie jak na tej rabacie nie będzie rh, cyprysik nie nana, nie mam hortensji, mam jedną trawę ale nie wiam jaką (z kwiatostanem 2m wysokości).

Skupiam się na tej rabcie ponieważ jest dla mnie najważniejsza, od strony południowej mam maliniak i drzewaka owocowe, z przodu domu będzie rabata ale bardzo ograniczona gdyż przechodzą tam wszystkie media i jest mało miejsca, od strony północnej w przyszłości będzie dobudowany garaż.
W planach mam zabudowanie tarasu pergolą bo teraz nie da się tam wysiedzieć.

Jeśli chodzi o projekty Danusi to wszystkie sa piękne, ale mnie osobiście najbardziej podoba się http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-przy-zabytkowej-willi
____________________
Pozdrawiam Aśka
kaisog1 20:03, 24 sty 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Asia a powiedz mi.... to cos na wybrzuszeniu po lewej to jest plac żwirowy? Bo nie bardzo wiem Jeżeli tak to czy to ma być tylko dekoracyjnie czy użytkowo, np. na ławkę, ciurkadło?
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Madzenka 20:25, 24 sty 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Witaj Asiu po raz drugi
Dziewczyny dobrze radzą. Przeczytaj uważnie dekalog Danusi i zdecydowanie ogranicz liczbę gatunków. Najlpeij kopiować calę fragmenty innych ogrodów. Czy widzialś realizacj Gardenrium? Obejrzyj wątek o realziacji Ogrodu z lustrem, Zimozielony ogród.
Czy oglądalaś już ogrody innych forumowiczek??? Polecam Ogród Dominik, Ogród Sylwi od początku, Duźy ogród małej ogrodniczki, Roztoczańskie klimaty, Ogród Oli! grodnik Mimo woli, Ogród u Stóp klasztoru, Igielkowy gród, Lecę w kulki. i wiele wiele innych w częsci nasze ogrody. Jest pełno realizacji które są przepiękne i warto kopiować całe fragmenty ogrodów.
Zapewne zaczęłaś od Ogrodu nie tylko bukszpanowego.
Jest zima masz czas aby wszystko na spokojnie zaplanować.

Już niedługo będzie piknie!!!



Ps obejrzyj też wątek Metamorfozy.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
kaisog1 20:45, 24 sty 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Asia i jeszcze jedno..... pisałaś, że rabata w najszerszym miejscu ma 2,9 metra a mnie tu wychodzi prawie 4.... To jest wielkość z żywopłotem, czyli pomniejszyć to o żywopłot czy to jest miejsce do zagospodarowania w calości?
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies