Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Będzie pięknie...za jakiś czas

Pokaż wątki Pokaż posty

Będzie pięknie...za jakiś czas

Toszka 00:21, 25 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Asiu, tylko nie zrażaj się i nie załamuj Jest zima - mamy czas na przemyslenia i dyskusję
Drążę dalej tą rabatę...
21asia napisał(a)
Działka 10ar w kwadracie, rabata 9m (od strony południowej) 20m (zachodniej)



1. drzewka owocowe
2. śliwo wiśnia (nie w rabacie)
3. żurawka
4. jun. Gold cone
5. berberys admiration
6. świerk glauca globosa na pniu
7. bukszpan
8. cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'
9. jałowiec blue arrow
10. hortensja anabella
11. klon flamingo na pniu
12. thuja danica
13. THUJA AUREOSPICATA
14. thuja smaragd golden
15. cyprysik Alumii
16. jodła koreańska
17. wierzba Salix caprea "pendula"
18. Tawuła japońska
19. berberys 'Dart's red lady"
20. Salix hakuro nishiki
21. wrzosy, wrzośce
22. jodła górska compacta
23. kosodrzewina (nie karłowa)
24. perukowiec podolski royal purple
25. hortensja limelight
26. pęcherznica
27. trawa Zebrinus
28. klon globusom

Sorki, ale teraz dopiero zauważyłam strony świata... i dostrzegam na przyszłość problem ze słońcem dla roslin jak żywopłot urośnie. Otóż za kilka lat drzewka owocowe będą zasłonięte tujami od słońca (nie wiem, czy nie lepiej było by im po prawej stronie trzepaka). To samo dotyczy słońcolubnych glauca globosa, jałowca gold coin i blue arrow, berberysy też wylądują w cieniu i stracą kolor... Na tą rabatę w przyszłości będzie padać TYLKO wschodnie słońce. Radzę dla zwłaszcza kolorowych iglaków i berberysów znaleźć miejsce nasłonecznione (w przyszłości).Jeśli zadecydujesz, to można na razie je tam zostawić (póki żytopłot nie urośnie). Jałowce w przyszłości będzie łatwo prrzesadzić, żywotniki też (płytki, w miarę szybko regenerujący się system korzeniowy), ale świerk już trudniej. Podobnie ma się z berberysami - te źle znoszą przesadzanie, zwłaszcza starsze.
Taras od południa można obsadzić czymś wyższym i to da cień.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
21asia 09:01, 25 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
kaisog1 napisał(a)
Asia a powiedz mi.... to cos na wybrzuszeniu po lewej to jest plac żwirowy? Bo nie bardzo wiem Jeżeli tak to czy to ma być tylko dekoracyjnie czy użytkowo, np. na ławkę, ciurkadło?


Ten placyk w kształcie elipsy(4x2.8m) ma być wykonany z płyt kamiennych osadzonych w murawie, na środku placyku klon a dookoła pnia stolik i jakieś siedzenia czyli bardziej użytkowy.

kaisog1 napisał(a)
Asia i jeszcze jedno..... pisałaś, że rabata w najszerszym miejscu ma 2,9 metra a mnie tu wychodzi prawie 4.... To jest wielkość z żywopłotem, czyli pomniejszyć to o żywopłot czy to jest miejsce do zagospodarowania w calości?


Ten szkic na papierze mm odzwierciedla cała rabatę wraz z żywopłotem ze szmaragdów. Tuje były sadzone 0.8m od ogrodzenia od strony zachodniej, 0.7 od ogrodzenia od południa (gęstość sadzenia 0.7m)

2.9m od ogrodzenia jest w miejscu tego zawijasa z bukszpanu (południowa strona rabaty).


Od razu pisze, że te drzewa które mam już posadzone na tej rabacie są nisko szczepione i nie nadają się na ten placyk.
____________________
Pozdrawiam Aśka
21asia 09:26, 25 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
Toszka napisał(a)

Sorki, ale teraz dopiero zauważyłam strony świata... i dostrzegam na przyszłość problem ze słońcem dla roslin jak żywopłot urośnie. Otóż za kilka lat drzewka owocowe będą zasłonięte tujami od słońca (nie wiem, czy nie lepiej było by im po prawej stronie trzepaka). To samo dotyczy słońcolubnych glauca globosa, jałowca gold coin i blue arrow, berberysy też wylądują w cieniu i stracą kolor... Na tą rabatę w przyszłości będzie padać TYLKO wschodnie słońce. Radzę dla zwłaszcza kolorowych iglaków i berberysów znaleźć miejsce nasłonecznione (w przyszłości).Jeśli zadecydujesz, to można na razie je tam zostawić (póki żytopłot nie urośnie). Jałowce w przyszłości będzie łatwo prrzesadzić, żywotniki też (płytki, w miarę szybko regenerujący się system korzeniowy), ale świerk już trudniej. Podobnie ma się z berberysami - te źle znoszą przesadzanie, zwłaszcza starsze.
Taras od południa można obsadzić czymś wyższym i to da cień.


Słońce w lecie świeci wysoko więc nie wydaje mi się, żeby żywopłot wysokości max 2m pozbawił mnie słońca na działce. Na pewno najbardziej zacienionym miejscem stanie się naroże rabaty i tam rzeczywiście będzie świecić tylko słońce od wschodu. Cała północna część działki nie jest przeznaczona do obsadzania (tam kiedyś będzie garaż i mały budynek gospodarczy)
Od południa posadziłam śliwe wiśniową i mam nadzieję, że zrobi trochę cienia.
____________________
Pozdrawiam Aśka
21asia 10:07, 25 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
Marzena2007 napisał(a)
Witaj Asiu po raz drugi
Dziewczyny dobrze radzą. Przeczytaj uważnie dekalog Danusi i zdecydowanie ogranicz liczbę gatunków. Najlpeij kopiować calę fragmenty innych ogrodów. Czy widzialś realizacj Gardenrium? Obejrzyj wątek o realziacji Ogrodu z lustrem, Zimozielony ogród.
Czy oglądalaś już ogrody innych forumowiczek??? Polecam Ogród Dominik, Ogród Sylwi od początku, Duźy ogród małej ogrodniczki, Roztoczańskie klimaty, Ogród Oli! grodnik Mimo woli, Ogród u Stóp klasztoru, Igielkowy gród, Lecę w kulki. i wiele wiele innych w częsci nasze ogrody. Jest pełno realizacji które są przepiękne i warto kopiować całe fragmenty ogrodów.
Zapewne zaczęłaś od Ogrodu nie tylko bukszpanowego.
Jest zima masz czas aby wszystko na spokojnie zaplanować.

Już niedługo będzie piknie!!!

Ps obejrzyj też wątek Metamorfozy.


Oglądałam realizacje Danusi są przepiękne, ale jak już wcześniej wspomniałam najbardziej podoba mi się "Ogród przy zabytkowej willi" http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-przy-zabytkowej-willi

Nie ma tam zbyt wielu powtórzeń (przynajmniej ja nie widzę, może nie dostrzegam...) a ogród jest cudowny.
Mam małą działkę (wstosunku oczywiście do właściciela tego ogrodu) więc chciałabym coś podobnego uzyskać ale w skali min.
____________________
Pozdrawiam Aśka
Toszka 10:23, 25 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zdziwisz sie ile tam jest powtórzeń. Jest wątek z renowacji tego ogrodu... ale gdzie???(panika w oczach!)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
21asia 10:35, 25 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
Nie panikuj oglądałam już ten wątek http://www.ogrodowisko.pl/watek/652-ogrodowy-salon-nad-woda (chyba o to Ci chodzi)
____________________
Pozdrawiam Aśka
Toszka 11:27, 25 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak Asiu to ten wątek, widzę, że odrabiasz pracę domową
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kaisog1 12:01, 25 sty 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Asia moim zdaniem ten placyk nie ma racji bytu przynajmniej w takich rozmiarach..... Odliczając miejsce na drzewo pozostanie Ci metr do postawienia krzesła i poruszania się. Wydaje mi się że to malo.....
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
21asia 12:27, 25 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
Widzę Małgosiu, że się wciągałaś…..Bardzo Ci za to dziękuję dobra kobieto
Ten placyk ma być taki kameralny max na 3 osoby …. myślisz, że będzie za mały. Bardziej myślałam o tym, że rozłożę dwa leżaki po tych dłuższych bokach lub trzy krzesła
____________________
Pozdrawiam Aśka
21asia 12:29, 25 sty 2013

Dołączył: 07 sty 2013
Posty: 90
W najgorszym wypadku mogłabym zrobić ławkę dookoła pnia – ale wtedy będzie twardo
____________________
Pozdrawiam Aśka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies