Gdzie jesteś » Forum » Sprawy techniczne » Eksperymentalna funkcja: Sprawdzanie poprawności postów

Pokaż wątki Pokaż posty

Eksperymentalna funkcja: Sprawdzanie poprawności postów

ronin 16:33, 10 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 271
Edycja: Teraz sprawdzanie jest uruchomione automatycznie. Zniknął przycisk "sprawdź".

Dzisiaj rozpoczynam moją kampanię mającą na celu poprawienie jakości / czytelności wypowiedzi umieszczanych na tym forum (i może na innych też )

Na początku chcę się skoncentrować na interpunkcji i poprawnym formatowaniu tekstu. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, ale ja akurat jestem bardzo wyczulony na tym punkcie i właściwie pomijam wszystkie treści, które są słabo sformatowane. Zresztą wyobraźcie sobie czytanie książki, gdzie po kropkach i przecinkach nie ma odstępów. Słowa zlewają się w jedno i czytanie takiego tekstu zajmuje 3 razy więcej czasu. W internecie jest tak samo.

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że czasami może być ciężko zauważyć wszystkie błędy, szczególnie jak jest dużo treści. Czasami też jakiś błąd może się pojawić przypadkowo, przez nie trafienie w odpowiedni klawisz itp. Dlatego dodałem bardzo proste narzędzie, które będzie Was informowało o takich błędach.

Tak jak napisałem w tytule jest to narzędzie eksperymentalne, nie jest w 100% dokładne i nie obsługuje jeszcze wszystkich rodzajów błędów, jakie bym chciał. Ale myślę, że na początek wystarczy.

Podczas pisania postu, pod spodem pojawia się jego podgląd. Od teraz dodatkowo będzie się pojawiał mały przycisk sprawdź, który uruchamia sprawdzanie poprawności tekstu. Po jego wciśnięciu pojawi się krótki komunikat, czy tekst jest poprawny czy nie. Jeżeli zostały znalezione jakieś błędy, to zostaną one zaznaczone na czerwono w tekście, tak żeby łatwo było je zlokalizować. Po poprawieniu błędów należy jeszcze raz kliknąć sprawdź, aby zweryfikować czy wszystko zostało dobrze poprawione. Sprawdzanie na razie nie działa automatycznie i trzeba je uruchamiać ręcznie.

Poniżej przedstawiam listę zasad jakimi należy się kierować podczas pisania. Są ty tylko te zasady, które obecnie sprawdzamy. Z czasem ta lista będzie się powiększać.

Zasady pisania postów:

- zdanie zaczynamy z dużej litery
- nie piszemy całych słów wielkimi literami
- nie stawiamy spacji przed znakami interpunkcyjnymi (kropka, przecinek, znak zapytania, wykrzyknik)
- stawiamy spację po znakach interpunkcyjnych
- nie piszemy powtórzonych znaków interpunkcyjnych (np. ????, !!!!!), jeden w zupełności wystarczy

To tyle na początek. W kolejnych etapach chciałbym dodać obsługę większej ilości błędów, możliwość automatycznego poprawiania oraz sprawdzanie błędów ortograficznych.
____________________
There are only 10 types of people in the world — those who understand binary, and those who don't.

Instagram Ogrodowiska
Tess 16:39, 10 lut 2013


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
O, bardzo przydatna funkcjonalność Bardzo, bardzo.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
zbigniew_gazda 17:43, 10 lut 2013


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11151
Świetnie Ronin. Zwłaszcza błędy ortograficzne doprowadzają mnie do białej gorączki. Przy okazji sprawdziłem poprawność tego tekstu.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
jotka 17:48, 10 lut 2013


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
zbigniew_gazda napisał(a)
Świetnie Ronin. Zwłaszcza błędy ortograficzne doprowadzają mnie do białej gorączki. Przy okazji sprawdziłem poprawność tego tekstu.


Zbyszku, oboje chyba gorączkujemy
Brawo Ronin!
Ja dawno mam włączoną funkcję sygnalizującą błędy - zarówno w głowie jak i na komputerze
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
GorAna 19:16, 10 lut 2013


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16029
Brawo, bardzo pomocna funkcja, zwłaszcza dla początkujących, tak jak ja
Dziękuję
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
Gardenarium 19:32, 10 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ojejku, ja też zaraz sprawdzę poprawność, bo mam najwięcej postów. Mój licznik wskazuje ponad 30 tysięcy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:33, 10 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sprawdziłam, wyszło mi - tekst poprawny
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Urszulla 19:39, 10 lut 2013


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21787
Fajna funkcja
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
grupa_trzyma... 19:55, 10 lut 2013

Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 2764
Świetna sprawa! Szkoda, że nie można sobie nastawiać wykrzykników. Ja lubię sobie czasami powykrzyknikować
____________________
Agnieszka - ogród w lesie
Madzenka 20:14, 10 lut 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Ujżala kóra kokuta ale nie dojrzała liska
Sprawdzam

Buuu nie sprawdziło ujrzała i kura...
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies