Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Naturalny strumień, ciek wodny, rów w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalny strumień, ciek wodny, rów w ogrodzie

Betka 15:54, 16 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Bardzo dziękuję za rady, bardzo mi pomogły Jak oczyszczę teren to się odezwę.
No i jakieś zdjęcie też dodam
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
alinak 16:08, 16 lut 2013


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Beata zazdroszczę tego strumienia . ja chciałam sztuczny wybudować , ale masakra z przebudową ogrodu i dwa zbiorniki i pompy na prąd . zaniechałam pomysłu . dobrze wykorzystaj , bo właściwie to masz gotowce podstawione
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Mariusz 16:49, 16 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Na granicy brzegu z wodą polecam Ci już wcześniej polecane rośliny żarłoczne. O irysie żółtym wspomniała już Danusia, możesz dodać jeszcze tatarak Acorus calamus i odmianę ' Variegata' oraz żabieniec babka wodna Alisma plantago-aquatica, kaczeńce naturalne i w odmianie 'Auenwald', turzyca zwisła Carex pendula, turzyca nibyciborowata Carex pseudocyperus, turzyca brzegowa Carex riparia - koniecznie w odmianie 'Variegata', kłoć wiechowata Cladium mariscus (trudno zdobyć), Juncus ensifolius, Juncus inflexus, Juncus conglomeratus. Wymienione rośliny sadzisz nieregularnie, kępami, oczywiście z zachowaniem kompozycji, byle nie do linijki. Aaa...oczeret jeziorny Schoenoplectus lacustris oraz jego odmiana 'Albescens' .
Głębiej w rowie polecam potocznik wąskolistny Berula erecta, ponikło błotne Eleocharis palustris niezapominajka Myosotis palustris - naturalna, Sium sisarum ( tylko do zdobycia za mojego życia).
No i jeszcze na brzeg wiązówka Filipendula ulmaria oraz jej odmiana 'Variegata', niżej narecznica Thelypteris palustris
Na płyciznach przy brzegu fajnie sieje się żabieniec drobnokwiatowy Alisma parviflora - skiełkuje wszędzie przy brzegach, bo płynąca woda rozniesie nasiona. Raczej nie jest to rwąca woda?

Na pw. podam Ci linki dobrych szkółek.
Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 17:12, 16 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Byłem słuchaczem referatu o ciekach wodnych w Francji i nie tylko. Wzdłuż brzegów rosły tam całe skupiska Pontederia cordata i Pontederia lanceolata, szkoda że u nas klimat nie ten, bo wyglądało to naprawdę pięknie. Tak na marginesie
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 18:19, 16 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A ja jeszcze może polecę tulejnika. Mariusz ograniczmy może koleżance listę gatunków?
Przyznasz że lepiej będzie i bardziej spektakularnie wyglądała cała łąka lub wielkie plamy bardziej jednogatunkowe niż aż tak bogata lista.

Radzę obejrzeć zdjęcia z ogrodu Beth Chatto i zrobić taki niby naturalny, ale jednak ucywilizowany strumień z odmianami roślin hodowlanymi też.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:21, 16 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym porozrzucała irysy, potem do nich niezapominajki, kaczeńce, tulejnika.
Na moją ocenę tego strumienia i terenu jest straszny kawał, ciężko to zrobić samodzielnie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Betka 19:37, 16 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
alinak napisał(a)
Beata zazdroszczę tego strumienia . ja chciałam sztuczny wybudować , ale masakra z przebudową ogrodu i dwa zbiorniki i pompy na prąd . zaniechałam pomysłu . dobrze wykorzystaj , bo właściwie to masz gotowce podstawione

Dzisiaj powycinałam z mężem chaszcze Mam nadzieję że uda mi się stworzyć coś fajnego
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Betka 19:47, 16 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Dzięki wszystkim !!!! Zaczęłam już pracę jeszcze zobaczę polecane rośliny przez was (poszukam w internecie zdjęć) i zrobię listę Potem jakąś koparę najmiemy i załagodzimy te brzegi i zajmiemy się dnem i roślinami .
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
alinak 19:50, 16 lut 2013


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
już jestem ciekawa rezultatu .
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Betka 10:49, 17 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Witam ! Nowy dzień nowe pomysły, całą nocy myślałam jak złagodzić brzegi no i tak sobie pomyślałam że z nadmiaru ziemi można wykonać stopniowanie w ogrodzie - może jakieś murki podtrzymujące te stopnie. Ale mam jeden problem przy rowie jest szambo( z lewej strony) jak mam zrobić brzeg przy nim czy od drobi do szamba mam nie ruszać nie i niech tak zostanie? Ale tak na "łeb na szyję " niekonieczne będzie ładnie. Co możecie mi doradzić.

Myślałam też o tym żeby bok szamba odsłonić i pokryć go podkładami kolejowymi no górę nasypałabym żwiru a może lepiej ziemi? Podkładami kolejowymi chcę też przykryć tutaj żeby ten beton zasłonić.
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies