Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Naturalny strumień, ciek wodny, rów w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalny strumień, ciek wodny, rów w ogrodzie

Betka 10:53, 17 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
alinak napisał(a)
już jestem ciekawa rezultatu .


alinak ja też ich jestem ciekawa długa drogo prze demną zwłaszcza że mąż dużo pracuje więc nie będzie mógł mi często pomagać no ale pomalutku tempem żółwia będę robiła co mogę hihi
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Gardenarium 16:50, 17 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Betka napisał(a)




Tutaj to nie jest wcale tak źle i stromo też nie jest. Tu nawet bym sobie nie dodawała roboty murowaniem murków.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Betka 18:59, 17 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
nie ma to jak fachowe oko Dzięki
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Mariusz 06:37, 18 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Gardenarium napisał(a)
A ja jeszcze może polecę tulejnika. Mariusz ograniczmy może koleżance listę gatunków?
Przyznasz że lepiej będzie i bardziej spektakularnie wyglądała cała łąka lub wielkie plamy bardziej jednogatunkowe niż aż tak bogata lista.

Radzę obejrzeć zdjęcia z ogrodu Beth Chatto i zrobić taki niby naturalny, ale jednak ucywilizowany strumień z odmianami roślin hodowlanymi też.


Oczywiście, duże jednogatunkowe plamy, jak najbardziej popieram. Rów wydaje się być nieskończenie długi , stąd ta moja długa lista, z niej można też coś wybrać do kompozycji.

Gardenarium napisał(a)
Ja bym porozrzucała irysy, potem do nich niezapominajki, kaczeńce, tulejnika.
Na moją ocenę tego strumienia i terenu jest straszny kawał, ciężko to zrobić samodzielnie

Pozwolisz, że króciutko odniosę się do tych roślin.
Jeśli rów jest czyszczony - a zakładam że tak, bo zapewne melioracyjny - to na sam dół muszą iść takie rośliny które to zniosą. Irysy żółte stworzą kępy i bardzo silnie kłącza, które jednocześnie będą trzymać brzeg. Podczas czyszczenia po prostu te kępy się omija, a nawet jak się je uszkodzi czy wydrze, to nic się nie dzieje (karpę kładziemy na muł i dalej rośnie). Niezapominajki jak najbardziej pasują, jeśli znajdą dobre warunki - widzę że tak - rozlezą się plamami po dnie. Przy czyszczeniu wyrzuca się ją razem z mułem, to co oszczędzi się przy brzegu i na brzegu oraz wysiane nasiona, wystarczą do ponownego jej startu.
Tulejniki można dać wyżej na rabatach oraz w wodzie przy samym brzegu. Przez pierwsze dwa lata będę to maleństwa (słabo się aklimatyzują) dlatego te w rowie warto czymś obudować, choćby palisadą. Kaczeńce, grzechem będzie jeśli tam się ich nie posadzi


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 06:42, 18 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Betka napisał(a)
Witam ! Nowy dzień nowe pomysły, całą nocy myślałam jak złagodzić brzegi no i tak sobie pomyślałam że z nadmiaru ziemi można wykonać stopniowanie w ogrodzie - może jakieś murki podtrzymujące te stopnie. Ale mam jeden problem przy rowie jest szambo( z lewej strony) jak mam zrobić brzeg przy nim czy od drobi do szamba mam nie ruszać nie i niech tak zostanie? Ale tak na "łeb na szyję " niekonieczne będzie ładnie. Co możecie mi doradzić.

Myślałam też o tym żeby bok szamba odsłonić i pokryć go podkładami kolejowymi no górę nasypałabym żwiru a może lepiej ziemi? Podkładami kolejowymi chcę też przykryć tutaj żeby ten beton zasłonić.

Gardenarium napisał(a)


Tutaj to nie jest wcale tak źle i stromo też nie jest. Tu nawet bym sobie nie dodawała roboty murowaniem murków.

Ja jak Danusia nic bym tutaj nie ruszał. Mam też przygody z szambami i na kilometr z pracami ziemnymi uciekam od nich. Radzę zostaw to szambo w spokoju
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 09:20, 18 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kolejne propozycje plam kolorowych to Carex elata 'Aurea", mocno karminowe Astilbe i hosty - przy żółtych roślinach niebieskie liście, a przy karminowych - żółte.

Daj też sporo żółtych host (Sum and Substance), wyżej fajnie by wyglądały derenie Aurea i Elegantissima. Pod drzewami. One zajmą sporo miejsca, może nawet hortensje wyżej posadź - koniecznie bukietowe, będą wielkie kwiaty od lata i aż do wiosny zdobią, i kwitną niezawodnie.
Paprocie długosze jak radził Mariusz. patrz na zdjęcia wcześniejsze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:27, 18 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Iris pseudoacorus



Może kalina "Mariesii" ?





A poniżej byli ogrodowe - Astilbe arendsii, irysy o biało obrzeżonych liściach, tarczownica, kosaćce syberyjskie i pierwiosnki. A nawet gdzieś tam się plącze przywrotnik ostroklapowy.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:29, 18 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na dole żółte hosty



Irysy syberyjskie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:31, 18 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tulejnik i paprocie





Widać też języczki, ale jednak tak ciemnych roślin i to w dodatku o pomarańczowych kwiatach nie polecam





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Betka 11:39, 18 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Witam! Rośliny proponowane przez was bardzo mi się podobają , powoli komponuję zestawy roślin - oczywiście biorąc przykład z tych pięknych zdjęć Trochę już rośnie np:Iris pseudoacorus, kaczeńce, irysa syberyjskiego i paprocie, konwalie to przesadzą z mojego ogródka powinno być im tam dobrze. Cały czas oglądam, czytam i dobieram co tam mi się podoba Do wiosny powinnam się wyrobić hihihi
Na zdjęciach między roślinami leży tak jakby kora zastanawiam się nad żwirem - która "ściółka " będzie lepsza? A i jaszcze jedno kładziemy to na ziemię czy trzeba czymś jeszcze wyłożyć?
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies