Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Naturalny strumień, ciek wodny, rów w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalny strumień, ciek wodny, rów w ogrodzie

kaisog1 15:33, 19 lut 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
W ogrodzie nie można mieć dobrych efektów robiąc szybko - czyli prysnąć i po sprawie. Niestety trzeba się przygotować się na ogrom prac jak się chce mieć coś fajnego.
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 16:33, 19 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Betka napisał(a)
Macie jakiś pomysł na odchwaszczenie brzegów w rowie! Metody chemiczne raczej odpadają no bo przy wodzie to raczej się nie pryska. Zostaje mi chyba dłubanina ręczna


Ocet wchodzi w grę. Można też zrobić takie założenie naturalistyczne, dbać w początkowym okresie o nasadzenia "ogrodowe" a potem całość się "znaturalizuje" i będzie dobrze wyglądała jako całość, nie można dopuścić tylko żeby dzikie rośliny zadusiły te szlachetne. To jest sztuka to umieć wyważyć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Betka 21:29, 19 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Danusiu ocet? możesz mi coś więcej napisać. nie słyszałam o occie w ogrodzie.
____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Gardenarium 22:02, 19 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czytaj artykuły, nie tylko forum

Możesz układać też gazety i zasypywać je skoszoną trawą.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Betka 10:31, 20 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Siedziałam, czytałam i oglądałam artykuły i zdjęcia i mam już wstępną listę roślin które mi się podobają.
Czy nie wybrałam za dużo roślin (rów ma 23m resztę obsadzę jak mi rośliny się porozmnażają)

Chciałabym posadzić
:iris: syberyjski, żółty ( już rośnie) , Iris versicolor i pseudacovus.
Tatarak paskowany Acorus calamus "Variegatus"
Oczeteret paskowany Scirpus Zebrinus
Trawy: Hakonechloa macra "Aureola" i "All Gold
Turzyce Carex elata"Aurea", Caerx flagellifera
Hosty między nimi czosnek olbrzymi
Rodgersje
Paprocie: pióropusz strusi
Bergeria
Tawułki "astible"
Języczka pomarańczowa Ligularia " Britt Mavie Crawford"
Pierwiosnek wianuszkowy

Cebulki:
narcyze szafirki, szachownica kostkowata,tulipany, krokusy

Okrywowe :
Przywrotnik ostroklapowy Alchemilla mollis ,
bodziszek
turzyce

Krzewy Tawułka wczesna
Dereń biały " Elegantissima" "Aurea"

Już rosną :iris zółty kaczeńce strzałka to są te które pamiętam być może coś jeszcze "pożytecznego "rośnie.
Podobają mi się jeszcze lilie wodne ale one chyba nie nadają się do wody płynącej.



____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Betka 14:09, 20 lut 2013


Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 3455
Zrobiłam projekt części działki którą chciałabym zagospodarować. Nie jest profesjonalny ale da jakiś zarys położenia rowu.Marzy mi się tam piękny ogród z miejscem na ławeczkę no i ten strumyk co ma "się zrobić" Za miedzą rozciągają się łąki no i nie wiem czy warto zamykać tą przestrzeń sadząc przy ogrodzeniu żywopłot?
Jakie dobrać rośliny,krzewy aby było kolorowo prze cały rok .Powierzchnie tego trójkąta jest stosunkowo mała od rowu wzdłuż drogi ok13m rów ma długość ok 23m

Kształt jej jest dość nie typowy
Wjazd na działkę jest od południa( czerwone kreski to płot i brama). Z tej strony domu "ogród" nie jest zagospodarowany.

Rosną tam:
w górnym rogu Lilak,
od drogi przy rowie Jaśmin
za budynkiem drzewa iglaste,W przyszłości tego budynku gospodarczego nie będzie, chciałabym żeby stanęła tam altana.
przy rowie zielone kółka to Olchy a te nie pomalowane to Brzozy
fioletowe kółeczko to Czereśnia.



____________________
Beata Ogrodowe_skarby---- Naturalny strumień,ciek wodny,rów w ogrodzie---- Wizytówka---- Indeks roślin
Gardenarium 17:30, 20 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Betka napisał(a)


Chciałabym posadzić
:iris: syberyjski, żółty ( już rośnie) , Iris versicolor i pseudacovus.
Tatarak paskowany Acorus calamus "Variegatus"
Oczeteret paskowany Scirpus Zebrinus
Trawy: Hakonechloa macra "Aureola" i "All Gold
Turzyce Carex elata"Aurea", Caerx flagellifera
Hosty między nimi czosnek olbrzymi
Rodgersje
Paprocie: pióropusz strusi
Bergenia
Tawułki "astible"
Języczka pomarańczowa Ligularia " Britt Mavie Crawford"
Pierwiosnek wianuszkowy

Cebulki:
narcyze szafirki, szachownica kostkowata,tulipany, krokusy

Okrywowe :
Przywrotnik ostroklapowy Alchemilla mollis ,
bodziszek
turzyce

Krzewy Tawułka wczesna
Dereń biały " Elegantissima" "Aurea"

Już rosną :iris zółty kaczeńce strzałka to są te które pamiętam być może coś jeszcze "pożytecznego "rośnie.
Podobają mi się jeszcze lilie wodne ale one chyba nie nadają się do wody płynącej.


Hakone albo jedna albo druga, nie ma po co obu sadzić.

Tawułki (astilbe) są w tonacji różowej, zaplanowałaś języczkę też ona kwitnie pomarańczowo i w innycm czaseie, ale ja bym nie szła w pomarańcz chyba, smutne są te języczki.
Reszta chyba ok.

Hosty ładnie dobierz wg zdjęć

Duuużo przywrotnika, bo się rozsieje. A może też naparstnice zamiast języczki ?
Widziałam w Holandii taki las podmokły z łąką naparstnic Była śliczna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:36, 20 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zobacz jak się ładnie kołtunią te liście, niebieskie to hosta a zielone to tarczownica



To bergenia



A to krwawnica (rośnie dziko po rowach) rozejrzyj się latem



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:39, 20 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te żółte to liliowce, też by mogły być



Hakonechloa macra 'Aureola' z Alchemilla mollis



A to bajoro wygląda bardzo naturalnie



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:40, 20 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Polecałam dereń biały nie wiem jaką odmianę, ale tutaj w oddali uważam, że ta Aurea jest genialna no i sadzisz co 2 metry, więc tanio wychodzi, a ładne nasadzenie, zwłaszcza z niebieskimi hostami pod spodem



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies