Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomysł na ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomysł na ogród

Skula 22:04, 15 lis 2013


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
Toszka napisał(a)
Osobiście odradzam sposób z folią - roślina się zaparzy i zgnije. Pod folią (pod agrowłókniną też) szaleje pleśń na wiosnę. Używam suchych liści dębowych, które trudno się "kompostują", czyli nie gniją tak szybko. Zasypuję karpę i nakrywam dużą plastikową donicą wypchaną liśćmi. Donicę wokół obsypuję torfem lub korą. Jeśli padają deszcze to doniczkę od góry nakrywam czymś (chodzi o przykrycie doniczkowych dziurek).
Jednak jestem pewna, że kluczowe jest dobre posadzenie tej trawy tak by woda nie zalegała, a miała odpływ jak najdalej od karpy.


jak widać na zdjęciach rośliny rosną pod okapem dachu i nie są bezpośrednio narażone na opady
deszczu czy śniegu
ale szczerze mówiąc to też mam obawy co do folii - wilgoć może dostać się pod nią z powietrza a że cyrkulacji nie będzie - więc pleśń murowana
____________________
Skula Pomysł na ogród
Skula 20:57, 17 lis 2013


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
dzisiaj miałem zając się roślinami - a tu lipa zobowiązania rodzinne i niedzielne odwiedziny wzięły górę,
no ale może jutro uda się zabrać za przesadzanki traw oraz okrywanie i zabezpieczanie
co prawda mrozów jeszcze nie ma ale obawiam się zostawiać rośliny do samego końca bez przykrycia włókniną i liśćmi
____________________
Skula Pomysł na ogród
bacowa 07:17, 18 lis 2013


Dołączył: 26 paź 2011
Posty: 2463
Witaj, miałam kiedyś pampasówkę ,niestety nie przezimowała w ogrodzie , może przeniesienie jej do piwniczki to jest jakiś pomysł na tę roślinę .
Będę obserwować efekty bo trawka warta zachodu .
pozdrawiam Ewa
Skula 17:16, 18 lis 2013


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
a ja na pewno opiszę dokładnie i pokażę na zdjęciach jak to wyglądało w praktyce i czy dało zamierzone efekty
____________________
Skula Pomysł na ogród
Skula 17:18, 18 lis 2013


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
miałem je wykopać już na dniach , ale pogoda którą zapowiadają - nawet do 10 stopni - pozwala im swobodnie rosnąć
tak więc jeszcze nie czas na przesadzanki
____________________
Skula Pomysł na ogród
Skula 17:30, 18 lis 2013


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
posłuchajcie - na wiosnę przymierzam się również do wykończenia wgłębnika
planowo miał on być wyłożony na ziemi podkładami
później koncepcja się zmieniła i powstał pomysł żwiru - i to on ostatnio zdominował nasze myśli

ale ostatnio zaczęliśmy rozważać pomieszanie tych dwóch "technik" wykończenia

jak wiadomo podkłady , a szczególnie mokre podkłady są bardzo śliskie a i ich inne właściwości są powszechnie znane i nie będę ich tutaj wspominał
dodatkowo ich bliskość w miejscu gdzie spożywa się posiłki oraz pali ogień zniechęca i powoduje że cały wizualny efekt jest zabity

żwir to znowu kłopot z sprzątaniem jego powierzchni i problem z wrastaniem roślin
można co prawda dać pod spód jakąś włókninę zabezpieczając się od spodu , ale i tak na powierzchni zawsze coś się ukorzeni i wyrośnie
zaletą jest ekologiczność w porównaniu z podkładem oraz nie palność materiału

i tu i tu trzeba się nadźwigać by towar przetransportować , ale żwir wystarczy wsypać i zagrabić , podkłady trzeba poustawiać i wypoziomować

co o tym myślicie?
____________________
Skula Pomysł na ogród
kachat 10:05, 19 lis 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Ja nic nie myślę, bo się nie znam i nawet nie ogarniam tematu za bardzo, ale będę ci kibicować i czekać na rezultaty rozmyślań
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Toszka 10:35, 19 lis 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Podkłady mam jako murek oporowy. I gdybym ponownie miała podejmować decyzję to bym tę opcję odrzuciła.
Po pierwsze jak słońce przygrzeje to niestrudzenie śmierdzą - na kącik rekreacyjny to chyba niefajnie...
2 - braliśmy drugi gatunek i prawda jest taka, że bale były nieforemne, popękane... no, nie takie jak to sprzedawca przedstawiał
3 - potwornie ciężkie i twarde = męczarnia w obróbce
4 - wcale nie tak tanio to wychodzi: zakup+transport+trudność w obróbce+smród (nie ma co owijać w bawełnę)

Może Skula przemyśl porządną deskę tarasową albo płyty kamienne... albo jedno z drugim?

Jakoś żwir w głębniku do mnie nie przemawia...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Skula 16:51, 19 lis 2013


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
kachat napisał(a)
Ja nic nie myślę, bo się nie znam i nawet nie ogarniam tematu za bardzo, ale będę ci kibicować i czekać na rezultaty rozmyślań


o ! a Ty Kobieto gdzie żeś się podziewała?
____________________
Skula Pomysł na ogród
Skula 16:55, 19 lis 2013


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3478
Toszka napisał(a)
Podkłady mam jako murek oporowy. I gdybym ponownie miała podejmować decyzję to bym tę opcję odrzuciła.
Po pierwsze jak słońce przygrzeje to niestrudzenie śmierdzą - na kącik rekreacyjny to chyba niefajnie...
2 - braliśmy drugi gatunek i prawda jest taka, że bale były nieforemne, popękane... no, nie takie jak to sprzedawca przedstawiał
3 - potwornie ciężkie i twarde = męczarnia w obróbce
4 - wcale nie tak tanio to wychodzi: zakup+transport+trudność w obróbce+smród (nie ma co owijać w bawełnę)

Może Skula przemyśl porządną deskę tarasową albo płyty kamienne... albo jedno z drugim?

Jakoś żwir w głębniku do mnie nie przemawia...


dlatego już zrobiłem obrzeża z bali drewnianych a nie z podkładów
mam podkłady ale wystają jakieś 10 cm z ziemi jako obrzeże i nie narzekam na żaden zapach
ale z tą obróbką masz w zupełności rację - ciężkie jak cholera i pioruńsko twarde
ja chyba zamawiałem I gatunek i były to ładne kawały drewna i nawet w miarę równe
jednak powyższe względy czynią ten element strasznie uciążliwym
a i cena także nie jest niska- teraz ok 35 zł za sztukę plus transport
____________________
Skula Pomysł na ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies