Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Orzech włoski w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Orzech włoski w ogrodzie

Piorunek 09:34, 11 lut 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Czy można orzecha włoskiego (młody okaz) prowadzić w formie niewielkiego drzewka?
____________________
Gardenarium 12:47, 11 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie można, bo to ogromne drzewo jest i wypuszcza ogromne przyrosty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
CebuleKwiatowe 14:06, 11 lut 2014

Dołączył: 23 kwi 2013
Posty: 93
Dokładnie tak, orzecha włoskiego nie można i nie da się prowadzic jako małego drzewka, jest ono naprawde dużo i potężna, trzeba sie z tym liczyć.
____________________
ZbigniewG 15:44, 11 lut 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
można spróbować ale na 100% opóźni to i zmniejszy owocowanie
metoda podobna trochę do prowadzenia czereśni czyli systematycznego skracania wiosennych przyrostów,
w przypadku czereśni jest łatwiej bo po zbiorach, przy orzechu jeżeli będziemy czekać do późnej jesieni mogą być komplikacje, trzeba ciąć najpóźniej sierpień początek września

i oczywiście nie będzie to mikroszkopek ale na pewno mniejsze
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
ZbigniewG 18:48, 14 lut 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
znalazłem coś ciekawego orzech włoski Mini Multiflora nówka -odmiana samopylna , miniaturowa wcześnie wchodząca w okres owocowania
okolice Poznania cena w ofercie około 150zł -ale szczepione po tyle chodzą
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Margolka 23:15, 14 lut 2014


Dołączył: 17 lut 2013
Posty: 489
Zbyszku, ja cięłam tak, jak sugerowałeś, ale i tak strasznie płakał
Efekt będzie mozna zauwazyc dopiero, jak bedą liscie (chodziło mi o doświetlenie ogrodu, gdyby nie to, w ogóle bym go nie przycinała). Gdzieś czytałam, oczywiscie juz po fakcie, ze trzeba poswięcić owoce i ciąć jeszcze przed zbiorem... Ale czy to prawda? Nie wiem, i raczej nie będę sprawdzać.


Ja postanowiłam przyciąć go tak, zeby podciąć koronę od dołu (górne konary mi nie przeszkadzają, a poza tym zasłaniaja mój dom przed sąsiadami ). Odcięlismy chyba z 5 konarów. Zobaczymy, co z tego wyniknie...

Oczywiście pokażę zdjęcia, żeby można było porównać
____________________
Małgosia Ogród Miejskiej Ogrodniczki :) Mój blog kulinarny jakby ktoś chciał coś sobie ugotować :) www.alicjawkrainiegarow.blogspot.com
ZbigniewG 10:39, 15 lut 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
przy sierpniowym cieciu może tez płakać ale w stopniu znacznie mniejszym
zimowe i wiosenne może go wykończyć

terminy cięcia(do początku września ) sprawdzałem w kilku źródłach
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 19:20, 11 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niania napisał(a)
Witajcie, to są moje pierwsze kroczki na forum, ale mam nadzieję, że ktoś mi doradzi
Rodzice, zapaleni ogrodnicy amatorzy odradzają mi sadzenie czegokolwiek pod orzeczeń włoskim, bo nic nie chce rosnąć. A czy mogłabym usytuować tam kompostownik? Jest to jedyne zacienione miejsce w miarę z dała od domu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 19:20, 11 lis 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
oczywiście że możesz, dla spokojności w czasie gdy będzie gubił liście możesz przykryć kompost tak żeby nie mieszał sie z liścmi orzecha -oczywiście bez przesady -to nie trucizna
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Niania 22:43, 11 lis 2014

Dołączył: 08 lis 2014
Posty: 8
No właśnie chodzi o tą "truciznę" podobno orzecha liście zawierają jakieś kwasy, które źle wpływają na inne rosliny.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies